1. YAZARLAR

  2. Ayşe Boztaş

  3. Hasretine yandık, vuslatına dolandık
Ayşe Boztaş

Ayşe Boztaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hasretine yandık, vuslatına dolandık

A+A-

Ayak izlerinle şereflendi Konya’nın toprakları taşları. Öyle bir geldin ki kırıldı yüreğimin hasret prangaları. Ey Mevlana! Sen yokken gözlerimizden dökülen yaşlara hasret dokuduk. Adını özlem koyduk. Ey Mevlana! Hoşgöründen kuşlar uçurduk göklere. Sen ne büyük saadetsin. Sana duyulmayan sevgi yabancı gönüllere. Asırlar geçti son nefesinin üzerinden oysa asırları devirdi sözlerin gönül Kâbe’mizin ötelerinden.

**

Ey Mevlana! Öyle bir geldin ki kabardı ruhumuzun huşu mertebeleri. Semazen olup döndük ilahi aşka semahaneler dar geldi. Yüreklerimiz kanatlanıp çıktı arşa. Gönül perdelerimizi aralayıp hoşgörüne bakarız. Muhabbetin içimizi okşar sevgine yanarız. Ne güzelmiş ölüm meğer. Zira ölüm güzel olmasa sen gider miydin?

**

Ölüme hiç Şeb-i Arus der miydin? Gönül tepelerimize yağıyor hoşgörün, sevgin. Sana olan vuslatımızı yetiştiriyoruz topraklarımızda. Tebrizli Şems değildik ama onun seni sevdiği gibi sevdik seni. Ne haklıymış Şems zira olur mu hiç sevmemek seni? Ve Şems seni bulana dek aradı aşkı. Sana kavuşunca buldu aşkı. Çünkü senin muhabbetin yaradandı. Yaradan en büyük aşktı.

**

Muhabbetinle dolanıp gönüllere, üfledin hoşgörünü yüreğimize. Zira bu sebeptendi hoşgörünün temsili olman. Bir ney misali dokuz boğumda dokuz sevgi, dokuz merhamet. Şeb-i Arus geliyor ey sevgili bitiyor hasret. Tasavvufa eğildik gücümüz yettiğince olduk sufi. Nefsimizi fani kıldık, ruhumuzu hak ile baki. Bu topraklar yokluğunda yangın.

**

Belh şehri kıskanıyor seni bizden. Yahut gidemezsin Anadolu toprakları çok sevdi seni üstelik bir Anadolu da değil yedi cihan çok sevdi seni. Öyle ki; gönülden gönüle geziyor satır satır yazdığın Mesnevi. Yürekten yüreğe dolanıyor hoşgörün, merhametin, sevgin. Demleniyor ruhumuzda avuç avuç sözlerin. Her sözün bir nasihat ve her nasihatin var başımızın üstünde yeri..

** Ey Mevlana! Bak nasıl üflüyor neyzenler neyi. Her üfleyişte eğiliyor muhabbetine yüreğimiz. Müritlerin eyle bizi bilgi sofranda. Bir başına eyleme bizi dünya fani. İzlerinden gelelim senin gibi olamasak da oluruz biz de bir garip baki. Ruhumuz titriyor mezarının başında Asırlar akıp gidiyor vuslatın gönül bahçemizin hasret dallarında. Ey Mevlana! Şeb-i Arus'u bekleriz kavuşmak için sana oysa sevgin ile muhabbetin gönül tahtımızda...

Bu yazı toplam 1011 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.