Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hasbihal

A+A-

Bakış açısı değişmeli azizim!

Her neye bakıyorsa insanoğlu, hep dünya gözüyle bakmıştır. Bu yüzden varlığının yalnızca bir dünya hayatından ibaret olduğu kanısını da bu suretle atamamıştır.

Haydi bir değişiklik yapalım ve bu açıyı değiştirelim , örneğin güneşi karşımıza alıp fotoğraf çekersek ışık görürüz , ardımıza alırsak yani güneşin bakışıyla çekersek fotoğrafta berrak bir görüntü alırız.

**

Birazcık bakış açımız değiştirmek tüm dünyamızı değiştirecektir. Yüce yaradanımız herşeyi kusursuz bir şekilde yaratmış ve hiçbirşey yoktur ki sebepsiz yaratılmamıştır.

Denizler ve içindekiler, dağlar taşlar ve akla gelecek herşey birbirini tamamlayan bir döngüyle Rabbimize doğru akıp gitmekte...

**

Bu neticete insanoğlu, yaratılış bakımıyla üstün vasıflarla bezenmiş ve Rabbimiz, "ona kendi ruhumuzdan üfledi "demekte.  Adem olursa insanoğlu, meleklerden daha üstün olacaktır.

Bu bakış açısına öncelikle Ahiretle başlayalım.

**

Ahirete iman etmeyenin sonu hüsrandır. Peki gerçek manada iman ettim diyen bir insan bunu nasıl ispatlar? Söz gelimi bir iş başvurusu yapacağız ve mesleğimiz tamircilik işe alacak yetkili öncelikle bizden bir ispat ister tamirci olduğumuza dair veya referans değil mi?

**

Peki ahireta iman ettim demenin de bir ispatı olmalı, yaşantımızla, sabrımızla, ve ispata dayalı fiiliyatlar gerekiyor. Burada peygamberleri birer referans olarakta görebiliriz. O kutlu peygamberlerin gerçek manada ümmeti olduğumuzda, Rabbimizde bizlere kul vasfını vuracak  ve mühürleyecektir. Peygamberler den sonra gelen veli kullarda , insanları ahiret inancına ve ispata davet etmişlerdir, ötesinde ise  kendilerine bir hizmet etme, övmelerini  yüceltmelerini men etmişler..

**

Şimdi bu kalıba uygun bir bakış açısı hazırlayıp tefekkür edelim , işte o zaman imanımızı ispatlarız. Endişe ve kaygı , işte iblisin en ağır kırbaçlarından . İnsanları sürekli bir tasalanma neticesinde oldukları yerden öteye gitmelerine engel olur. Kimi zaman rızık endişesi , kimi zaman eş, aile, ve çocuklarla ve onların gelecekleriyle ilgili korkular vererek bir çıkmaza sokar...

**

Allah rızka kefil değil mi ?

Gelin bunu biraz açalım. Şu an Türkiye de neredeyse borçsuz insan yok hatta doğan çocuklar bile borçlu doğuyor. Batıya aslında batının uygulamadığı bir sistem bu gün Türkiye de uygulanmakta. Tamamen insanları lükse ve borca alıştırmak ve akabinde yedi yirmidört borçlar düşündürülmekte.

Evinde borç , işinde borç hayatının her anı borç ve lüks yaşam , haliyle ahirete bir hazırlık yok büyük bir zafiyet . Eyvah eyvah...

**

Geçmiş çağlarda Müslümanların  neredeyse tümü ibadet ve zikrini yapıyordu , bunlar arasında daha ileri düzeyde Allah'a yakın olmak isteyenler "mideyi aç tutmak, izdivaya çekilmek, çilehaneler vb" hallerle farklılık gösteriyordu. Bu gün ise henüz farzları dahi yerine getiremeyenlerin sayısı çoğunlukta. Kaldıki diğer yollar...

**

Bu konuda nefisler şirazeden çıkmış vaziyette. Buna bir dur denmezse helaka götürecektir.

Kur an da ikiyüz elli yerde Allah'ı zikredin denmekte. Bu çok dile getirilmese de gerçekte en büyük silahtır. Allah'ı zikretmeye başlayanlar mutlak bir silaha sahiptir...

**

Sıkça bahsettiğim Üveyslik zikri emin olun sizin dünya ya bakış açınızı değiştirecek. Güneşin gördüğü gibi tüm karanlıkları aydınlık görmeye başlayacaksınız. Enaniyet olsun diye değil lakin, gerçekten şu an dünya ya hızla yayılan üveys zikri Allah ın bir lütfu bir ikramı böyle görün.

Bunu yalnızca ben demiyorum, zikre başlayıp bütün olumsuzlukları atan binlerce insan var ,neden biride siz olmayasınız .

**

İblis insanoğluna arkasından yaklaşır ve geçmişteki hata ve günahlarını hatırlatır. Bu sayede insan hep geriye dönük yaşar önüne bakamaz. Önünden yaklaşır ve ümitsizlikle kokutur. "Tevbe edenin tevbesini kabul ederim" demiyor mu Rabbimiz.

"Tevbe edenlerin geçmiş hatalarınıda iyiliğe çeviririz" bakın bu ayeti duyduğunuzda keşke biraz daha günah işleseymişim  tevbeden önce bile dersiniz.

Rabbimiz esirgesin derdimiz sevap değil.

Neden ümitsiz olacağız ki? Lanet iblis işini yapıyor kural bu, bizde işimizi yapacağız neden kös kös oturalım? Sağından hayırlı bir işe gitmekten veya yapmaktan alıkoyuyor. Solundan da ne kadar pis iş var haram var ona fetva veriyor yani o işlere çağırıyor. Şimdi iblisin bu saldırısından nasıl kurtulalım diyorsanız hiç durmayın hatta okuduğunuz an zikre başlayın adres belli veyselkarane.com girin bu adrese ücret isteyen yok  sizden taleplerde bulunan yok!

**

Bakış açısı demiştik ,birde bize verilen lütuflara nimetlere bakış açımızı değiştirip bakalım.

Bunu geniş kapsamlı düşünelim kısıtlamayalım. Hayatımızın içerisinde bizimle olan herşeye olumlu olumsuz gözükmesine takılmadan.  Allah (CC) Nasıl bakmamızı istiyor deyip o bakış açısıyla görmeye çalışalım mı ? İşte o zaman hiçbirşey bizi kederlendirmez.

**

Başka bir bakış açısıda, dinin gereksinimleri ve muhtaçlığımız .

Burada din eşittir Tevhid!

Bütün peygamberlerin anlatmak istediği kavramda buydu. "Tevhidi söyleyen Allah'ın kalesine girmiştir" bu yüce söze kulak verelim ve kaleye sığınalım ki; şiddetli fırtınalara karşı güvende olalım, zafiyetlerimiz  yalnızca aç gözlü nefsin isteklerinden oluşmaktadır... Gurur dediğimiz aslında nefsin en ağır silahı kibir gurur öfke , işte bunlar bizi asıl hedeften hep uzak tutar.  Rabbimiz bakış açılarımızın,  olmasını istediği şekilde oldursun , göremeyen gözlerimizi görür eylesin .

İlminden ilim, nurundan nur versin..

 

Bu yazı toplam 598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum