1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Hangi Dilden Konuşuyoruz?
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi Dilden Konuşuyoruz?

A+A-

İnsanların çoğu hangi dili konuştuğunun farkında bile değil… Evet yanlış duymadınız! Hepimiz aynı dili konuşuyor görünüyoruz ama bir türlü anlaşamıyoruz. Türkçe, Kürtçe, Zazaca, İngilizce, Arapça vs. değil ..

Enece, egoca, bence, sence var…. ama bizce yok!

Etrafımıza veya kendimize bir bakalım.. aile, akraba, arkadaş ve evlat ilişkilerinde dili nasıl kullanıyoruz. Kadın ve erkek ayırımı yapmıyorum çünkü güzel iletişim herkesin ortak paydası. Sonu gelmeyen kadın cinayetleri, intiharlar, evden kaçan gençler veya bağımlı gençler…. Hepsinin aslında istediği belki de tatlı ve yumuşak bir sözdü belki de…

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir gün iki kişi tartışırken şöyle buyurmuş: “Haklı iken tartışmayı sonlandırana, ALLAH çok yüce bir makam verecektir.” İnsanın haklılık mücadelesi hiç bitmeyecek kıyamete kadar… Gönüller Sultanı’nın nazara vermek istediğini anlamak için tefsire gerek yok ki. Sadece haklıyım mücadelesi bir insanın hayatının kararmasına, sevdiklerini kaybetmesine sebep oluyorsa bu hadis-i serifi bir kez daha okumak, tekrar tekrar okumak idrak boyutuna çıkana kadar okumak anlamak lazım.

 Bugün dindarlık yaygınlaştı. Kitaplar, bilgiler, hadisler, ayetler internette dolaşıyor.. Ama dinin özünü kan kaybeder gibi kaybediyoruz. “Sövene dilsiz vurana elsiz olmak” sadece ehli tarik olan dervişlerin söylemiymiş gibi kabul ettik.

Söz Sultanı öyle mi yaptı?

En katı kalpleri bile güzel ve yumuşak sözleriyle yumuşatmadı mı?

Küsenleri barıştırmadı mı? Günümüzde küsen arkadaşlarımızı barıştırmaktan bile çekiniyoruz. Arada kalmak istemiyoruz. Eşlerin arasını yapmaktan korkuyoruz. Ve enkazlar çoğalıyor…. çoğalıyor… korkularımız bir gün bizi de buluyor ve çıkmaza giriyoruz. Bizi kurtaracak yapıcı bir el arıyoruz ama nafile… Sen başkasına ne düşündüysen öyle muamele görüyorsun! Acı ama gerçek!

 Müslümana yakışan alçak gönüllü, affedici, cesur, sabırlı, cömert, dürüst, iyimser, dengeli, vefalı, samimi, saygılı, nazik, sade, gayretli, edepli olmaktır. Bizi rahatsız eden veya bize karşı saygısızlık edeni görmezden gelmeye çalışmaktır. Bu bizim zayıflığımıza değil, karşıdakinin itibarsızlığına işaret eder. Çok gerektiğinde ancak misliyle mukabele etmeliyiz.. “Aşırı gitmeyin. Muhakkak ki Allah haddi aşanları sevmez.” 5/maide/87 Vesselam…

Bu yazı toplam 7370 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum