1. YAZARLAR

  2. A.Gazi Kurt

  3. Haksızlığa kafa tutmak ve 'Kara Cuma' yaftası
A.Gazi Kurt

A.Gazi Kurt

Yazarın Tüm Yazıları >

Haksızlığa kafa tutmak ve 'Kara Cuma' yaftası

A+A-

Türkiye olarak zor ve meşakkatli günler geçiriyor ve imtihanı geçersek meyvesinin güzel olacağı tarihi günler yaşıyoruz. Tarihimiz boyunca her daim zorluklarla sınanmış bir milletiz, hedeflerine ulaşma yolunda, her an insanlıkla hareket ettik. Millet olarak bu yönden alnımız paktır.

*

Toplumlar, yakın tarihte yaşanmış olan 1. ve 2. Dünya savaşlarının sonunda doğan, her ülkenin kendi siyasi akımları ve dünya temalı idare sistemleriyle çevrelendi.

*

Son 100 yıl içinde, ilk endüstrileşen ülkelerin, diğer ülkelerin ekonomilerini yöneten, kültürleri çeşitli entegrasyonlarla dejenere eden, milletlerin düşünce altyapısına kadar birçok hayati, devletlerin bekasını etkileyecek konuma getirdi.

*

Devletler derken öyle 60 ülke değil, Birleşmiş Milletler’de sözü nihai olan Amerika ve İngiltere başta olmak üzere 5 ülke. Diğerleri ise, bu ülkelerin uydusu durumunda bırakıldı. 

*

Öte yandan, devletler düşmanlarını dahi bu birkaç ülkenin belirlemesiyle mücadele alanı bulabiliyor. Dünya artık 5 devletin belirlediği, çoğu ülkelerin suni tehdit unsuru gibi gördüğü terör gruplarıyla, diğer ülkeleri kontrol altında tutmaya çalışır hale geldi. Terör örgütleri belli bir zaman, belirli ülkelerde güya hakkını arayan masum örgütler gibi lanse edilip, operasyon düşünülen yerlerde ise, bu 5 ülkenin hayalet orduları görevini üstlenir oldular.

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler kürsüsünde, haklı olarak, ülkemizin kuruluşundan beri haykırmamız gereken perspektifle, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ ifadesini dile getirmesi, diğer ülkeler tarafından kısa vadede karşılık bulamayışı da bundandır.

*

Kaldı ki, diğer ülkeler arasında, geçmişinde sömürge olan bazı Avrupalı ülkeler tarafından kabul görmesini beklemiyoruz. Bu uydu düzeninde onların rolü hallice

*

Türkiye’nin hemen etrafının, ABD destekli Ypg teröristlerince sarılması, Ypg terör örgütüne yine sözde müttefik(!) ABD tarafından tonlarca silah yardımı yapmasına, Türkiye’nin sessiz kalması ve başını kuma gömmesi de düşünülemez.

*

Bundan böyle dünyanın, görünürde devletlerin arasında, hiçbir sorun yokmuş gibi bir algıyla sürdürülemeyeceği çok açık.

*

Dünya’ya açık yüreklilikle duyurduğumuz bu gerçeği kendi bir kısım insanımızı ikna etmek istediğimizde bile, fırsatını bulduğunda bize alan bırakmayacak kadar alçalan, çiftlik kovboylarına, tıpkı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiğimiz beraberlik ruhuyla mücadele etmek şart olmuştur.

*

Ve Türkiye olarak, bizler, bu kadar çetrefilli sorunlar karşısında, işin içinden çıkamayacağız gibi bir endişeye mi düşmeliyiz? Kesinlikle, hayır!

*

Önünüze taş koyanlar, taş atanlar. Veyahut taşın altına eline koyanlar... Biz hangisiyiz?

*

Önüne engeller koyulan milletimiz, o taşlardan oluşan engelleri tırmanır da yine çıkar yukarılara, hiç endişemiz olmasın.

*

Ülkemizin etrafının teröristlerce kuşatıldığı şu günlerde, bir yandan da ekonomik manipülasyonlara maruz kalmamız...

Doların aşırı yükselmesi... Artan silah sanayi giderlerimiz vs.

*

Halkımız, enflasyonda emaresi görülmeyen, fiyat artışlarıyla müzdarip.

*

Millet olarak elimiz taşın altında. Biraz da üreticilerimiz kazançlarından feragat etmeli.

*

Hükümette vatandaşın gerçek enflasyonunu biran önce hayata geçirmeli. Artan fiyatlara önlem alınmalı.

*

Bu zor zamanlarda, bazı sanatçılarımızın daha da hassas olması gerekirken, hatta itibar gördüğü halkı aşağılaması hiç hoş değil.

*

Evde börek açan halkı, kadınlarımızı, cehaletle suçlamak en büyük talihsizlik. O halk ki bir ömür, özrünü sana hissettirmeden şarkılarına eşlik ettiyse hele.

*

Dilimizde ünlü düşmesi gerçekleştiğinde, o kelimenin yalınlığı bizi nasıl mest ederse, gönülden düşen ünlünün, düştüğü gönlü hiç sormayın...

_______

 

‘Kara Cuma’  yaftası...

Dünyayı kasıp kavuran, ‘Black Friday’ kampanyası adıyla, alışveriş çılgınlarını cezbedecek fiyat indirimlerinin olduğu gün olarak, müslümanların topluca ibadet ettikleri kutlu ‘Cuma’ gününü kara ‘Cuma’ diye belirleyenlere en güzel cevap ‘Cuma’ gününü haftalık tatil ilan ederek vermek en doğrusu olacaktır.

*

Saygı ve sevgilerimle...

Bu yazı toplam 920 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum