1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Hadim'de birlik yok
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hadim'de birlik yok

A+A-

Bugünkü yazımda Konya'ın küçük ilçeleri arasında yer alan 13 bin nüfuslu Hadim'den bahsedeceğim. Hadim halkı geçtiğimiz hafta etkili olan aşırı yağış, fırtına ve dolu nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor. Halk yaralarını sarmaya çalışıyor. Zamanında alınmayan önlemler üzüyor.

**

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, ilçeye faydalı olmak için küçük çaplı bir dizi çalışma yürütüyor. Yapılanların yetersiz olduğu herkes tarafından biliniyor. Hadimli Ahmet Sorgun'un AK Parti İl Başkanı olduğu dönemde daha fazla hizmet alan ilçe halkı, şu an hizmet bekliyor. Vatandaş sorunların bir an önce çözülmesini istiyor.

**

İlçenin il merkezine ve ana yollardan uzak olması önemli bir dezavantaj. İlçede tarım alanı az.

Toprak kalitesinin düşüklüğü ve arazinin engebeli yapısı nedeniyle erozyonun yaygınlığı, toprak kaynaklarının kabiliyetlerine uygun kullanılmaması da halkı zor durumda bırakıyor.

**

İlçe sürekli göç veriyor. Genç nüfusun oranı hızla düşüyor. Göçün önüne bir türlü geçilemiyor. Genç ve nitelikli işgücünün kırsal alanlardan göçü, işçi açığını doğuruyor. Üretim aksıyor. Nüfus daha da yaşlanıyor. İlçede görev yapan memurlar da ilk fırsatta ilçeden ayrılıyor.

**

İlçede sosyal ve kültürel imkanlar kısıtlı. Spor, sanat ve kültür faaliyetlerinde alt yapı yetersizliği sözkonusu. Belediye bununla ilgili bir çalışma yapmalı.

**

İlçe halkı birlik değil. İlçeden kiraz ihraç edilmekte fakat halk arasında bir birliktelik ve kooperatifçilik oluşturulamadığı için rekabet oluşuyor. Rekabet nedeniyle fiyatlar düşüyor. Sorunlar yaşanıyor.

**

Sulamada su sıkıntısı yaşanıyor. Sulama mevsiminde, ilçenin suyu kuruyor. Sermaye ve mali kaynak yetersizlikleri nedeniyle halk ürünlerini iyi pazarlayamıyor. Pazar sıkıntısı var. Pazarlara uzaklık da önemli bir sorun.

**

İlçede yüksekokul mevcut. Yüksekokul öğrencilerinin yurt sıkıntısı ise sürüyor. İlçeye giden öğrenci ve memurlar kalacak yer bulmakta sorun yaşıyor. Ortaöğretim kurumları da az. İlçe halkı eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalıyor.

**

Ulaşım zorluğu ve pazarlara olan uzaklık da önemli bir dezavantaj. Bir de turizmin önemi birçok il ve ilçe tarafından biliniyor. Ancak Konya ve ilçeleri hala turizmin önemini ve faydalarını anlayamadı. Turizm noktasında Hadim'de önemli bir potansiyel var. Ancak ilçe halkı turizm potansiyellerine ilgi göstermiyor.

**

İlçenin Akdeniz sahil şeridine ve Alanya’ya yakın olması önemli bir avantaj. Ancak bu avantaj da kullanılamıyor.

**

Büyükşehir Yasası'ndan Hadim de etkilendi. Yatırım noktasında eksikler var. Altyapı sıkıntıları devam ediyor. Bozkır Barajı'ndan doğrudan etkilenen Dedemli Mahallesi'nde bir dizi mağduriyet yaşanıyor. Mağduriyetlerin giderilmesi içinse çalışmalar yürütülüyor. İnşallah mahalle halkı mağdur edilmez.

**

Taşkentliler ve Hadimliler de pek birbirini sevmez. İki komşu ilçe arasında zaman zaman sürtüşmeler olur. 2014 Yerel Seçimleri öncesinde ilçeyi ziyaretimizde sürtüşmeleri yakından görmüştük.

**

Hadim unutuldu. Hadim'e biraz daha ilgili göstermek gerekiyor.

 

 

Bu yazı toplam 4399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.