1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Güzelcehisar lav Sütunları için proje
Güzelcehisar lav Sütunları için proje

Güzelcehisar lav Sütunları için proje

Bartın'ın Güzelcehisar köyü sınırları içinde yer alan, Dünya'daki ender doğa olaylarından biri olan Lav Sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla...

A+A-

Bartın'ın Güzelcehisar köyü sınırları içinde yer alan, Dünya'daki ender doğa olaylarından biri olan Lav Sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi" hazırlandı.

2016 Yılı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan projeye 23 Eylül tarihinde başvuru yapıldı. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün projesine Bartın Üniversitesi iştirakçi ve Bartın İl Özel İdaresi ise hem iştirakçi hem de eş finansmanı üstleneceği bildirildi.

2 milyon TL'lik proje

Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında, Öncelikli olarak doğal, tarihi ve kültürel açıdan potansiyeli olan turizmin gelişmesine yönelik fiziki ve sosyal alt yapı çalışmaları kapsamında 7 milyon TL'lik bütçe de asgari yüzde 25 ve azami yüzde 70 destek oranına sahip projeyi, Batı Karadeniz kalkınma Ajansı'nın (BAKKA) desteklemesiyle Bartın yeni bir turizm olgusuyla hizmet edecek. 2 milyon TL'ye mal olması planlanan proje hakkında bilgi veren Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, Bartın'ın sahilleri, yayları ve mağaralarıyla önemli turizm alanları arasında yer aldığını söyledi.

"Güzelcehisar ilgi odağı olacak"

Yaklaşık 1 kilometrelik sahili ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Güzelcehisar'ın önemli bir özelliğinin de lav sütunlarını bünyesinde bulundurması olduğunu anlatan Dursun, şöyle konuştu: "Tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar'ı 80 milyon yıllık Lav Sütunları daha da anlamlı hale getirmiştir. Güzelcehisar lav sütunlarının çapları 50-100 santimetre olup, boyları 50 metrenin üzerindedir. Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia'da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmişlerdir. Türkiye'de Jeolojik Miras Envanteri Önerileri içerisinde bulunan Güzelcehisar lav anıtları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarındandır. Kalifornia'daki Devil's Postpile doğal anıtı her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Önümüzdeki yıllarda Güzelcehisar'daki bu projelerin uygulanması ve iyi bir tanıtımla hem doğa kaşiflerinin, hem de güneş-kum-deniz turizmini sevenlerin ilgi odağı olacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.