1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Güven Anıtı’nın "15 Temmuz yarası" kapatılacak
Güven Anıtı’nın "15 Temmuz yarası" kapatılacak

Güven Anıtı’nın "15 Temmuz yarası" kapatılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vatan hainleri tarafından açılan ateş sonucu hasar gören Güvenpark'taki bronz anıttaki...

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vatan hainleri tarafından açılan ateş sonucu hasar gören Güvenpark'taki bronz anıttaki kurşun izlerini özel bir yöntemle kapatacak.

Kültür Bakanlığına bağlı Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Güven Anıtı'nın zarar gören kısımlarına o günün anısını yaşatmak amacıyla müdahale edilmemesi ve anıt heykelin zarar gördüğünü anlatır bir levhanın anıt heykel üzerine konulması kararını almıştı. Büyükşehir Belediyesi de 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda bulunan Güvenpark 1. Derece Doğal Sit Alanı içinde yer alan ve "anıt heykel" olarak tescillenen Güven Anıtı'nın bronz heykelinde ve arka yüzündeki rölyefte zarar gören kısımları onarmayıp, hava şartlarından etkilenip çürümesinin engellenmesi amacıyla da pleksiglas levhayla kapatarak korunmasını sağlayacak.

Uygulanacak bu yöntemle anıt heykelin bu bölümlerinin çürümesinin engelleneceğini ifade eden Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Akarpınar Üstün, heykelin ön kısmına da 15 Temmuz akşamını anlatan bir levha konulacağını belirtti. Üstün, "Yapılacak uygulama ve levhanın nasıl olacağına kadar her konuyu en ince ayrıntısına kadar uzmanlar hazırladı. Bunu da Koruma Kurulu'na sunduk ve onların kontrolünde uygulamayı gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Koruma Bölge Kurulu, Büyükşehir Belediyesinin heykelin 15 Temmuz gecesi hasar görmesinin ardından yazdığı ve konunun değerlendirilmesinin talep edildiği yazısı üzerine aldığı 3542 sayılı kararında, "Anıtın 15 Temmuz akşamı yaşanan olaylarda zarar gördüğü anlaşıldığından, o günün anısını yaşatmak için tescilli anıt heykele müdahale edilmemesine, zarar verenler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve ilgili belediye tarafından 15 Temmuz akşamı yaşanan olaylı günün anlam ve önemi ile heykelin hangi kısımlarının zarar gördüğünü anlatan yazılı bir levha hazırlanarak, heykel üzerine konulacağı yeri gösterir projenin,Kurul Müdürlüğüne gönderilmesi" ifadelerine yer vermişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.