1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Günümüz putları ve ebu lehebler
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Günümüz putları ve ebu lehebler

A+A-

Allah'ın ve Resulu'nun selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!
Bu putlar ise sizin ve atalarınızın (kendi istek ve öngörünüze göre) isimlendirdiğiniz (keyfi) isimlerden başkası değildir. Allah, onlarla ilgili 'hiçbir delil' indirmemiştir. Onlar, yalnızca zanna ve nefislerinin (alçak) heva (istek ve tutku) olarak arzu ettiklerine uyuyorlar. Oysa andolsun, onlara Rablerinden yol gösterici gelmiştir. ( NECM-23)
Yüce Rabbimiz bu ve buna benzer birden çok ayetinde , bizleri putlara karşı uyarmak da.
Bir önceki yazımda bundan bahsetmiştim. Peki hep söylüyoruzya put put diye, nedir bu putlar biraz tanıyalım.
Bu (putlar ise,) sizin ve atalarınızın (kendi istek ve öngörünüze göre) isimlendirdiğiniz (keyfi) isimlerden başkası değildir. Allah, onlarla ilgili 'hiçbir delil' indirmemiştir. Onlar, yalnızca zanna ve nefislerinin (alçak) heva (istek ve tutku) olarak arzu ettiklerine uyuyorlar. Oysa andolsun, onlara Rablerinden yol gösterici gelmiştir. (NECM-23).
Özellikleri kuranı kerimde açıkça beyan edilmiş. Ayet de geçtiği üzere ; atalarınızın ve sizlerin isimlendirdiği diyor.
Mekkeliler de kendilerince taştan çamurdan heykeller yapıyor ve onlara dualar ediyordu . 
Kendilerini dahi korumaya gücü yetmeyen bu acizlere mi inanıyor dua ediyorsunuz dediğinde Hz. İbrahim , hakaret ettiği gerekçesiyle onun için koca bir ateş yakmış ve onu ateşe atmışlardı! Peki ya sonuç.
Bu kıssada bir çok ibretler vermiş Rabbimiz.
Öncelik ise o insanların bilmediği sadece atalarından öğrendikleri ve kendilerini ateşe davet eden o düşünce ve amelleri. Peki günümüzde putlar yok mu? Elbette ve neredeyse artık putların istilasına uğramış vaziyetteyiz.  Eski çağlardaki putlar taştan çamurdandı evet günümüzde ise bu kavram değişti, artık etten kemikten oldular halkın arasında da çok güzel  bir şekilde yerleşke aldılar.
Bunları isim isim vermeye hacet yok zaten hepimiz biliyoruz.
Günümüzde hala bir tarikat algısı hüküm sürmek de. Tarikatın da gerçi kaidelerinin bozuk hali de diyebiliriz.
Tıpkı Mekkeliler gibi şu an çokça insan onlara gitmek de ve onlara biad etmek de .
Allah a yaklaştırdığını iddea etmek de ne diyelim Rabbimiz idraklarını  açsın..
"Onlar da Allah ulaşmak için kısadan bir yol ararlar" ayetini unutturmuşlar.
İşte yukardaki ayet de bidirdiği gibi kendilerinin taktığı isimlerden putlar bularak onlara meyletmekteler. Ve yine ayetin devamın da onların sadece kendi nefsi zanlarına uydukları ve Allah ın onlar hakkında hiçbir delil indirmediğini açıkça söylemek de.
"Onlara Rablerinden doğruyu gösterici bir rehber gelmiştir" işte bu ayet Kur'an'ı tescillemekte .
Yaşayan bir kuran olan sevgili peygamberimiz insanlığı yalnızca ve yalnızca Allah a davet etmiştir, hiçbir kavme , kurum kuruluşa veya bir canlıya değil.
Bu konuyu sınamak isteyenler olursa herhangi bir tarikate cemaate başvursun , mutlaka şeyhlerine veya  efendilerine götürürler..
İbramim As. misalide, kendilerine karşı aykırı tutum sergileyenleride her fırsat da tenkit etmekde ve beddua  yağmuruna tutmaktalar , burda bu kıssayı anlatırken şu önemli kısmı atlamak olmaz.
İbrahim As ateşe atılacağında Cebrail As geliyor ve soruyor. Rabbinden ne dilersin yardım istermisin ?
Cevaba bakalım çekil aradan rabbim görmüyor mu?
İşte ne güzel bir örnek Fatiha nın dördüncü ayeti için deyil mi.
"Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz"
Gelen Cibril olsada yardım yalnızca Allah dan isteniyormuş.
Şimdiki tarikat ehline bakalım en ufak bir sıkıntıda YETİŞ FELAN YETİŞ FİLAN !!
Hani Fatiha hani Kur'an hani sünnet ?
Hiçbir islami bilgiye sahip olmayan birisi yola çıksa sadece Allah'tan yardım dilese Rabbimiz o kişiye en güzelini öğretir 
Kuranı biz öğretiriz demiyor mu? En güzel ve doğru şekilde öğretir.
Kuranı okumaya insanları teşvik etmek bu tabuları mutlaka yıkacaktır.
Arapça bilmemek mazeret değil.
İnmemiştir hele Kur'an şunu hakkıyla bilin 
Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.
Ne güzel demiş M. Akif Ersoy.  Birilerinin okuduğunu dinlemek için değil , hatimler inmek için değil, yaşamak için indirildi bu kuran , okuyan akleden düşünüp tefekkür edenler içinidir.
NEDEN AZ DÜŞÜNÜR  demiyor mu Rabbimiz . Neden başkalarının düşünce ve klavuzluğuyla riske atalım ebedi hayatımızı . Sorgulayacak düşünecek olanlar bizleriz . Eleste Rabbimize evet diyenlerden olmaksa derdimiz , okuyalım tefekkür edelim .
Felanca hoca dedi ki ; siz okumayın anlamazsınız yanlış okursunuz haşa Allah mı verdi sana o yetkiyi neden insanların ayaklarına çelme takarsınız yıllarca Osmanlı ya matbaayı sokmayan kuranı uzak tutmayan zihniyetle şimdiki şeyhsiz efendisiz olmaz illa bir cemaate bağlanacak diyen ahmak zihniyet yine aynı .
Osmanlıyı yıkan tefrikayla şimdiki fitne aynı ! ebu leheb eskide kalmadı ki ! hadi bulalım beraberce şu ebulehebleri. Bu gün hakikati gizleyip insanları sadece oyalamak ve gerçek kurandan sünnetden uzak tutmak için biraraya gelmiş tüm o insanlar ebulehebin ta kendisi.
Allah razı olsun artık günümüz hocaları kuranın Türkçe okunabileceğini anlatıyor ve insanların kuranla tanışmasına vesile oluyor. Yoksa kendinden kerametli sahtekarlar ordusu türkiyeyi de en karanlık günlere hiç tereddütsüz atarlardı. Okuyan öğrenir idrak eder körü körüne bağlanmaz sorgular.
Sadece Allah'ı arayan kardeşim , uzakda arama felanca yerde arama dön kendine kendinde ara Allahı 
Ben size şah damarınızdan yakınım demiyor mu? Öyleyse felanca şeyhin eteğinde tekkesinde arama, felanca hocada arama kendinde ara.
Dilinde kalbinde TEVHİD olsun vallahi yoldaşın da sırdaşında varışında Allah olur, şayet başka kapılarda ararsan iblis yedi yirmidört senle kanki olur.
Allah zikrinden yüz çevirene bir şeytanı musallat ederiz de o şeytan ona yaptığını süslü gösterir.. Alın ayet apaçık belli hatta zikrin en güzeli TEVHİD diyen şanlı peygamberimiz değil mi?
Yine de tavsiye isterseniz girin Üveyslik sitesine orda zikrin en güzelini bulabilirsiniz.
Üveysliğinde bir tarikat veya cemaat olduğunu savunanlar olduğu için yazma gereği duyduyorum, hiçbir kurum ve kuruluşa cemaate veya siyasi bir yandaşa bağlılığı olmayan bireysel bir şekilde Allah a yapılan yolculuktur, detaylı  anlatımlar için mutlaka www.veyselkarane.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Şimdi sen de bir yere bağladın sözlerini hissetim lakin ısrar ediyoruz . Buyrun bakın bir bidat bir şirk bir yanlış bulursanız  sallayın, lakin huzur istiyorsanız aracı olmadan bir Rabbimizle her an tefekkürde olmak istiyoruz diyorsanız  hiç vakit kaybetmeyin. Artık kimi yüceltmemiz gerektiğini öğrendik. Alemleri yaradan Allah kuluna kafidir, öveceksen O'nu, seveceksen O'nu..
Bir ihtiyacımız varsa dua edin icabet edeyim diyen Alah dan isteyelim. Bırakalım artık birilerinden dua istemeyi mümin zaten mümin tüm kardeşlerinin gıyabında dua eder güzel olanı ister. Farkına varmadan yıllarca yaptığımız iyilik karşısında bile  ‘bir Allah razı olsun hitabı bekledik. Allah bilen duyan gören değil mi ? her işimiz Allah ın rızası doğrultusunda olsun inşallah. Bazen sürçeli ihsan etmiş oluyoruz affola, lakin yarın hesap gününde eyvah demeye keşke demeye ne hacet . Bırakalım insanlar ne der nasıl düşünür  ki o onların içindeki düşüncesi  testide ne varsa dışına o sızar ‘ biz eleste verdiğimiz söze sadıklar olmaya gayret edersek, yüceler yücesi Rabbimiz de bizleri sadık ve Sıddıklardan eyler. Ne diyordu mağaraya sığındıkların da şanlı Peygamberimiz 'korkma Allah bizimledir' sadık olmak Allah a kul peygambere gerçek manada ümmet olmakla olunur. Rabbimiz batıl olan tüm hallerden esirgesin tüm putları İbrahim misali devirenlerden eylesin..

Bu yazı toplam 683 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.