1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güney Kore firması YEKA'dan çekildi
Güney Kore firması YEKA'dan çekildi

Güney Kore firması YEKA'dan çekildi

Güneş enerji yatırımlarında önemli bir gelişme yaşanıyor. Konya Karapınar'da 1000 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali kurma ihalesini kazanan Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha yollarını ayırmaya karar verdi.

A+A-

Konya-Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve 1000 megavat kapasite tahsisli Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı YEKA-1 GES ihalesi, 2017 yılında yapıldı. İhaleyi, Kalyoncu- Hanwha Grubu 6.99 dolar cent/kilovatsaat teklifiyle kazandı.  

1.3 MİLYAR DOLAR YATIRIM ÖNGÖRÜLDÜ

Proje kapsamında ortaklık, Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kuracaktı. Bu fabrikanın, 2 yıl içinde Ankara’da kurulması öngörüldü. 10 yıl boyunca da Konya-Karapınar YEKA’da 1000 megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılması karara bağlandı.

Şartnameye göre, ilk 500 megavattaki yerlilik oranı yüzde 60’tı. Kalyon Enerji ve Hanwha’nın, projeyi hayata geçirmek için 1.3 milyar dolar düzeyinde yatırım yapması öngörüldü.

Ancak, proje öngörülen takvimde ve şekilde yürümedi. Kalyon ve Hanwha, yollarını ayırmaya karar verdi. Taraflar, bu konuda görüşmelere başladı. Kalyon’un, başka bir yabancı ortakla projeyi gerçekleştirmek için girişimlerde bulunabileceği belirtiliyor.

 

DEVİR İÇİN REKABET BAŞVURUSU YAPILDI

Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd.'nin, Hanwha Kalyon Güneş Enerjileri Üretim A.Ş. ve Hanwha Kalyon Güneş Teknolojileri Üretimi A.Ş. şirketlerinde sahibi olduğu tüm hisselerin Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından devralınması işlemi için Rekabet Kurulu’na başvuruldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda 2017 yılı Mart ayında yapılan Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde bulunan ve 1000 MW kapasite tahsisli Karapınar YEKA-1 GES açık eksiltme ihalesini kazanan Kalyon-Hanwha OGG’nin ihale şartnamesi gereği yıllık 500 MW kapasiteli bir fotovoltaik güneş modülü üretim fabrikası da kurması gerekiyordu. Hanwha-Kalyon Ortak Girişimi tarafından YEKA-fotovoltaik hücre ve güneş modülü fabrikası ve AR-GE merkezi temel atma töreni 21 Aralık 2017 Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.