1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Güneş Vakfı Başkanı Ceylan’dan 19 Mayıs mesajı
Güneş Vakfı Başkanı Ceylan’dan 19 Mayıs mesajı

Güneş Vakfı Başkanı Ceylan’dan 19 Mayıs mesajı

Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan Milli mücadelenin 100. Yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

A+A-

Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan Milli mücadelenin 100. Yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının, Samsun'a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmalarının 100. Yılına ulaşma sevincini dile getiren Ceylan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi.

"Şanlı mücadeleler ve şerefli galibiyetlerle dolu tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisinin yıl dönümündeyiz. Büyük Türk devletinin çeşit çeşit düşmanlarca işgal altına alındığı bir dönemde İstanbul hükümetinin aciz ve teslimiyetçi özelliklerine aldırmadan, Mustafa Kemal Atatürk'ün her türlü tehlikeyi göze alarak 16 Mayıs 1919'da başlattığı tarihi yolculuk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk adımın atılmasıyla adeta kurtuluşun müjdecisi olmuştur. Milletimizi, Milli Mücadele günlerine getiren ortam da yine milletimizin var olmak veya yok olmakla yüz yüze kaldığı çok büyük sıkıntılar içinde olduğu bir dönemi göstermektedir.

Türk milleti hürriyetini zincire vurmak isteyen yabancı tutkulara, hain çıkarlara, alçak niyetlere karşı amansız bir mücadele vermiş, al bayrağımızı Anadolu'nun her köşesine bir daha inmemek üzere yiğitçe dikmiştir.

Mustafa Kemal Paşa'nın Türklüğün kurtuluşu ve vatanın selameti için başlattığı hareket, milletimizin sönmek üzere olan umutlarını canlandırmış ve herkesin bu dava etrafında toplanıp kenetlenmesine varan sürece hız kazandırmıştır.

Ancak, ulaşılan bu zaferi sürekli kılmak isteyen, vatanımızı ve milletimizi büyük bir milli mücadele vermeye götüren şartları çok iyi bilen ve hedefi baştan tam bağımsızlık ve muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Mustafa Kemal Atatürk, bunun yolunun da gençliğimizin büyük hedeflerle yetişmesinden geçtiğini görmekteydi.

Çünkü gençlik, milletlerin gücü, geleceğimizin de teminatıdır. Bu durum, özellikle bizim gibi nüfusunun büyük bir bölümü genç ve dinamik olan bir ülke açısından çok daha farklı bir boyut taşımaktadır.

Türklük gururu ve şuuru ile dolu, ahlâklı ve erdemli, manevî ve kültürel değerlerimizi sahiplenen, ülkesine ve ailesine karşı sorumluluklarının farkında olan; Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak bilgi, beceri ve donanımıyla, fikri hür, vicdanı hür, insan sevgisine sahip gençliğimizin üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluk ve engel yoktur.

19 Mayıs 1919'un bu çok özel yıldönümünde, aziz milletimizin ve değerli gençlerimizin bayramını içtenlikle kutluyorum.

Samsun'dan başlattıkları kurtuluş mücadelesiyle, bizlere kutsal bir vatan emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e milli mücadele kahramanlarına ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını şükran ve minnetle anıyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.