1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Güncel ve gündem
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Güncel ve gündem

A+A-

Allah’ın ve Resulu'nun selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!

Öyle ki; her zaman gündem tutan konular olmuştur.

Gerek siyasi gerek toplumsal meseleler , her daim son dakika haberlere düşmüştür.

Dünya bir çaba içerisinde ve savaş. Hak ile batıl ilk günden itibaren bir çatışma halindedir. Peki kazanan her daim Hak olduğuna göre neden Hak taraftarları olduğunu söyleyenler çokça savaşlar kaybetmiştir. Bu bir çelişki doğurmaz mı ? Elbet de bunun neticesinde de insanlarda bir umut kırıklığı...

Allah nurunu tamamlayacaktır..

Bunun aksini her kim inkar ederse umutsuzluk batağına saplanmıştır. İnsan mükemmel bir dizaynla tasarlanmış bir varlıktır. Yüce Allah; kendi ruhumuzdan üfledik ..

İnsanı ihlasına göre Meleklerden üstün yaratmıştır.

Elest! İşte ilk yaratılışın gerçekleştiği ve orda Rabbin "ben sizin rabbiniz deyilmiyim" hitabı gereği start verilen bir imtihan süreci..

Kur'an-ı gereği gibi yaşayan müminler , bu imtihanları mutlak sabırla aşarlar.

Bir kısım insanlar vardır ki onlar ; dünya hayatının dışında hiçbir aleme başlarını kaldırıp bakmazlar.

Kur'an-ı yüzünden okur ve okuduklarının sevabıyla yetinirler .

Bir takım insanlar da vardır ki: Kur'an bunlara SABİKÜN hitabıyla seslenir; önden giden ve geridekine el uzatan. Bunu da  şu ayet en güzel şekilde açıklar; "Sonra biz o kitabı kullarımızdan süzüp seçtiklerimize miras bıraktık. Onlardan da nefislerine zulmeden var, orta yolu tutan var, Allah'ın izniyle hayırlarda ileri geçenler var. İşte bu büyük lütuftur" Fatır 32.

Sevgili Peygamberimiz veda hutbesinde iki emanet bırakıyordu ,  Kur an ve sünnetini.

Bu ikisi sağlam bir kulptur her kim sımsıkı bunlara tutunursa Müminler vasfına erenlerden olur.

Şimdi gelelim günümüz dünyasına. İnsanlar arasında bir zulum var ve bu zulme çoğunlukla Müslümanlar maruz kalmakta. Nedeni ise bir  olup o sağlam kulpa tutunamamak.

Dilden kalbe inmeyen bir sevgi ve birliktelik duygusu. Dilde kardeşiz lakin fiil de herkesten bananne ‘Müslüman halkın çoğunluğu Fatiha’nın dışında ne kadar kapı varsa oraya dolanmış bir halde. Yalnızca Allah’tan yardım dilenip tüm işlerimiz O’nun gösterdiği şekilde yapılsaydı , zulmü üzerimizden elbette kaldırırdı Rabbimiz. Ayrılıklar kopukluklar var bunun yegane sebebi ise dünya sevgisi.

Bir parantez açalım ve diyelim ki; "Biz Müslümanları bir araya getirmemek için yedi yirmi dört oyun , hile ve tuzak kuran o kafir ve münafıklar . İşte onlar kendilerine en azgın azabı hazırlamaktadır.

Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır. Bizler ise bu tuzaklara karşı sevgi tuzağımızı kuracağız. Ancak daha güçlü bir silah olursa düşmanı alt ederiz.

Bugün büyük İsrail projeleri veya Kürdistan fikirleri, sözde Müslüman örgütleri ki kesinlikle Müslümanın terörü olmaz . Bunu söyleyen ve söyleten fitneye düşmüştür.

Bunlar birer tuzaktır. Bizleri ayrı ve karşıt saflara bölmek ve daha güzel yenebilmek için .

Halbuki Allah inananları asla yarı yolda bırakmaz, zafer onlarındır. Tek şart sevgi ile bir arada olmak. Dünyanın menfaat tuzaklarına düşmemek.

Paylaşabilmek, bölüşebilmek işte o zaman benlik gider biz oluruz. İşte o zaman gerçek manada Saf saf dizilmiş ordular oluruz . henüz birbirimize tahammül edemez iken , birbirimiz in malında canın da kastımız var iken kusura bakmayın ki ortada dolaşan tavşan misali hangi cephede olursak olalım avlarlar.

Hangi vakit öleceğinden gafil olan bizler, her an bir çaba da olmalıyız. Mutlak hesap gününde karşımıza çıkacak olan keşkeler den daha dünyada kurtulmalıyız. Mallarıyla canlarıyla Allah yolunda savaşanlar demiyor mu Kur'an!

Geçmiş zamane adetleri bırakılmadıkça, kıl beşi kurtar başı sözü unutulmadıkça bir araya gelinmez. Bir arada olmadan da bu zulümler bitmez. Düşünin ki bir mümin bir insana bağlamış ise tüm umutlarını, kesinlikle hüsrana uğrar. Kaderde gayret gerekir , bizler daha aynı safta bulunduğumuz; işçinin, patronun, komşunun, herhangi bir Müslüman kardeşin malından canından emin olunmadıkça da bir arada sayılmayız. Onların haklarına riayet etmedikçe bütün olamayız.

Hadi bir de şu pencereden bakalım. Bir senaryo düşünelim , çok güzel tasarlanmış ve bizler birer oyuncuyuz . Bize düşen güzelce o rolü sergilemek.

Eğer ki itiraz eder, senaryonun aksi işler yaparsak bizi oradan alır ve başka birini veririler..

İşte hayat böyledir, hani  Allah onlardan, onlar da Allah’tan razı’’ ayetini hatırlayalım.

Bizler gerçekten razımıyız. Razıyız diyorsak hep birlikte yaptığımız  itiraz ve isyanlara bakalım!

Sabır yoksa, sevgi yoksa  mutlaka zulum hat safaya yükselir.

Trafik te canavar oluruz, ticarette hilekar ve zorba oluruz, kardeşlikte bencil oluruz.

Ey efendiler size verileni siz kazanmadınız! Allah size ikram etti ve onunla imtihan etti.

İster para olsun ister başka bir güç başka bir yetki sahibi olun. Hakkını vermiyorsak mutlak hesabını veririz.

Rabbimiz zulmedenlerden eylemesin zulme alkış tutanlardan eylemesin inşallah .

 

 

Bu yazı toplam 322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum