1. YAZARLAR

  2. İbrahim Karabacak

  3. Grassroots-Herkes için futbol
İbrahim Karabacak

İbrahim Karabacak

Yazarın Tüm Yazıları >

Grassroots-Herkes için futbol

A+A-

Grassroots: Profesyonel ve elit olmayan tüm futbol etkinliklerinin genel ismidir. Futbol piramidinin en üstünde ulusal takımlar ve kulüpler, bir altta elit genç futbolu – altyapılar ve yerel tabanda, amatör takımlarımız, Türkçelendirilmiş ismiyle; Herkes İçin Futbol-Grassroots yer alır.

Grassroots, ‘herkese, her yerde futbol’ sloganıyla UEFA’nın da desteklediği ve üye ülke federasyonlarına önerdiği bir programdır. Ulusal federasyonların grassroots aktivitelerine destek olmak amacıyla kurulan ve belirli kriterlerin yerine getirilmesiyle kademe atlanan charter sistemine 30 ülke federasyona kayıtlıdır.

‘Charter’adahil olan ülke federasyonlarının bir yıldız aldığı sistemde bayan ve engelliler futbolu, katılımcı sayısı ve programın tanıtımı gibi kriterlerle yıldız kazandırılmaktadır. UEFA’da 2007 yılında Türkiye’nin ‘Grassroots Charter’ üyeliğini onayladı ve Türkiye Futbol Federasyonu başlattığı herkes için futbol projesi ile futbolun hem spor hem de eğlenceli bir oyun olduğunu anlatmak istedi.

Herkes için futbol’da ana hedef, futbolun isteyen herkes tarafından her yerde oynanmasıdır. Hangi koşulda olursa olsun, Türkiye'nin tüm bölgelerinde daha fazla bireyin futbol oynaması için çalışmak ve çeşitli turnuva projeleri yürütmekti.

Toplumların kuralları, disiplini, takım olmayı, kaybetmeyi ve kazanmayı öğrenmelerinde futbolun çok önemli bir yeri var. Bu yüzden Türkiye Futbol Federasyonu en önemli sosyal sorumluluk projesi olan herkes için futbol programıyla futbola hizmetini sundu.

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Direktörlüğü’nün başlattığı herkes için futbol projesi ile bugüne kadar yüz binlerce kişinin futbol oynamasını ya da farklı farklı pozisyonlarda futbolun içinde olmasını sağladı. Bu kapsamda hayata geçirilen organizasyonlar ve erişilen kişi sayısı ile Türkiye, önemli bir başarıya imza atarak UEFA GrassrootsCharter'da yıldızları almaya hak kazandı.

Herkes için futbol projesinin amaçlarından kısaca bahsetmek gerekirse; futbolun hem eğlenceli bir oyun hem de spor olarak algılanmasını sağlamak, futbolu objektif bir şekilde gözlemleyip değerlendirecek nesiller ve dolayısıyla bilinçli taraftar yetiştirmek, herkesi hayalindeki; futbolcu, hakem ya da antrenör haline getirebilmektir.

Herkes için futbolun temel değerleri; futbola ve tüm paydaşlara saygı, Fair-Play, fırsat eşitliği, evrensellik, katılımcılık, takım ruhu ve dayanışma, kendi kaynağını yaratan yapılanmadır. İlkeleri ise; herkesin futbol oynama fırsatı vardır, futbol her yerde oynanabilir, ayrımcılık yoktur, güvenlik önceliktir, önce oyuncular gelir, skordan kendileri sorumludur, FairPlay'e saygı gösterilmelidir, futbol düşünülenden daha ucuz bir eğlencedir, aksiyonun dinamik, yalın, heyecan verici ve ödüllendirici olması gerekir, kaleci olmayabilir, hakem olmayabilir, saha ebatları değişken olabilir, skor-board olmayabilir, eğiticidir ve zorlayıcı değildir, oyuncular pozisyonunu kendisi tespit eder, ilişkiler, takım çalışması ve becerilerin geliştirilmesi anahtar bileşendir. Katılım yaşı olmadığı gibi, kız-erkek ayrımıda yoktur. Gelecek yazımızda da; Konya’da herkes için futbol projelerinden bahsetmek üzere şimdilik esen kalın.

Bu yazı toplam 9975 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.