1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz çevresi sorunları yaşlı gösteriyor
Göz çevresi sorunları yaşlı gösteriyor

Göz çevresi sorunları yaşlı gösteriyor

Vücudun dış dünya ile direkt bağlantı kurduğu tek organın gözler olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Can İşler, göz çevresinde...

A+A-

Vücudun dış dünya ile direkt bağlantı kurduğu tek organın gözler olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Can İşler, göz çevresinde oluşan sorunların kişiyi olduğundan yaşlı gösterdiğini söyledi.

Op.Dr.Can İşler, "Göz çevresinde genetiğe, dış etkenlere ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen değişiklikler, yüzümüzde en erken fark edilenlerdir. İlk olarak gözaltında bulunan yağ dokusu kaybolmaya başlar. Yaş ilerledikçe, kazayağı adı verilen ve mimiklere bağlı oluşan göz kenarı kırışıklıkları, üst göz kapaklarında bollaşma ve kaş ile birlikte aşağı doğru sarkma, alt göz kapaklarında ise deride kırışıklık, morluk ve gözaltı torbaları meydana gelir. Gözaltı torbaları ile yanak arasında, yanakların sarkmasına bağlı gözyaşı oluğu adı verilen derin bir hat oluşur. Kaşlar sürekli kaldırıldıkları için, alındaki çizgiler derinleşir. Bütün bunlar insana yorgun, uykusuz, üzgün ve daha yaşlı bir yüz ifadesi verir" dedi.

Göz kapağı estetiğinin (blepharoplasty), üst göz kapağı ya da alt göz kapağında oluşan fazlalıkların, sarkmaların ve torbalanmanın cerrahi yöntemle düzeltilmesi olduğunu kaydeden İşler, "En sık yapılan yüz gençleştirme işlemi olan bu yöntemle, kişinin görünümü değişir, bakışları gençleşir, yüz ifadesi dinlenmiş ve enerjik bir hal alır. Genellikle 35-70 yaş gurubu için uygundur. Göz kapağı ameliyatında (blepharoplasty), göz kapağı derisindeki ve deri altındaki ince kas tabakasından fazla kısımlar alınır, alt göz kapağında torbalanmaya yol açan yağ fazlalığı alınır ve/veya gözaltında yanağa doğru çökük duran alanlara yayılır ve/veya yanak yağ dokusu yukarı ilerletilir. Sonuçta, sarkıklığın giderildiği üst göz kapağı, sarkıklığın ve torbalanmanın yok edildiği, yanakla devamlılığı bozulmamış alt göz kapağı oluşturulur. Arzu edilen göz çevresi estetiği için, bazen sadece göz kapağı estetiği yapmak yetmeyebilir. Üst göz kapağını kaşlar ve alınla, alt göz kapağını ise yanakla birlikte değerlendirmek gerekir. Özellikle 40 yaş üzeri kişilerde, eğer alın ve kaşlar gözlerin üzerine yığılmışsa önce bunlar, alın germe, şakak germe ve kaş kaldırma ile düzeltilmelidir" diye konuştu.

İşler, "Alt göz kapağında ise bozulmuş olan kapak-yanak ilişkisi düzeltilir. Torbalanmış olan yağlar aşağı doğru yanak üzerine yayılır, aynı zamanda orta yüz bölgesi yukarı doğru kaldırılır. Gerekiyorsa yanağa ve göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılır. Kaz ayakları, şakak germe ile büyük ölçüde ortadan kaldırılır, botoks da uygulanabilir. Göz çevresindeki ince kırışıklıklar için, kimyasal peeling veya lazer; gözaltı morlukları gibi renk değişimleri için ise lazer veya yağ enjeksiyonları uygulanır" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.