1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. GENÇDES ile gençlere büyük kültür desteği
GENÇDES ile gençlere büyük kültür desteği

GENÇDES ile gençlere büyük kültür desteği

Türkiye'nin kültür ve sanat yaşamında yeni bir destek programı olarak başlayan GENÇDES, gençlerin sanatın çeşitli dallarında geliştirecekleri projelerini...

A+A-

Türkiye'nin kültür ve sanat yaşamında yeni bir destek programı olarak başlayan GENÇDES, gençlerin sanatın çeşitli dallarında geliştirecekleri projelerini hayata geçirmelerini sağlayacak.

Geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik ve sinema etkinlik ve projelerini destekleyecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, kısa film, animasyon film, belgesel film, dergi, senaryo, edebi eser ve tiyatro metni yazımı ile bilgisayar oyunlarını da destekleyecek.

Çocuklar İçin Bir İlke İmza Atıldı

Bakanlık, dünya oyun pazarının 3. sırasında yer alan ve 22 milyon kişinin oyun oynadığı Türkiye'de, çocukların sorumlu birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunlarını da destekleyerek bir ilke imza atacak.

Bakanlık, başvuruları www.kultur.gov.tr adresinden bugün almaya başladı. Destek programının bu yılki başvurularında son tarih ise 10 Ekim olacak.

Destekler üç ana başlıkta verilecek

GENÇDES destekleri "Etkinlik ve Proje Desteği', "Sanatsal Faaliyet Desteği" ile "Eser Üretim Desteği" olarak üç ana başlıkta verilecek.

Etkinlik ve Proje Desteği kapsamında geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik ve sinema alanlarındaki etkinlik ve projeler için gençlere; gençlere yönelik projeler için de gerçek ve tüzel kişiler ile gençlik topluluklarına destek sağlanacak.

Gençlerin animasyon film, belgesel film, kısa film, dergi, senaryo, edebî eser ve tiyatro metni yazımı projeleri ise "Sanatsal Faaliyet Desteği" kapsamında desteklenecek.

Bakanlık "Eser Üretim Desteği" ile de tarihimizin önemli şahsiyetleri ve olayları ile masal kahramanlarının animasyon ve belgesel filmlere dönüştürülmesi için hazırlanacak projeler ile çocukların sorumlu birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunları ve animasyon film projeleri destekleyecek.

Etkinlik ve proje desteği kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilmeleri, sanatsal faaliyet ve eser üretim desteği kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin ise 2016 yılı içerisinde tamamlanarak Bakanlığa teslim edilmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.