Aslı Duruk Birpınar

Aslı Duruk Birpınar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Genç bir çift

A+A-

Bir çift görüyorum yolda. Birkaç metre ötemden yürüyorlar, el ele. Ne, geçkinliği silercesine ‘hala genç’, ne de, çocukluktan daha yenice sıyrılmışçasına ‘artık genç’ ler. Önünde sonunda bir zaman eklentisi olmaksızın, yalın ve sade bir halde, tek kelimeyle genç bir çift bu; 25 yaşlarında olduklarını tahmin ettiğim.

Delikanlı bıyık bırakmış. Henüz hiçbir çizgisi ve gölgesi olmayan taptaze bir yüzde emanetmiş gibi duran, sakil ve oldukça gülünç bir görüntüsü var. Ama belli ki son zamanların modasına özenmiş; televizyon dizilerindeki bıyıklı ve ağır abilere. Özensin bakalım…

Genç kıza gelince, adımlarında, yüzünde ve içinde neşeli ve heyecanlı kelebekler uçuşuyor pır pır, belli. Bir de, çok ama çok güzel olduğundan fazlasıyla emin ve bu emniyet duygusuyla da dünyanın bütün hayranlığını ve sevgisini üzerinde toplasa yeridir, diye düşünür gibi bir hali var. Yanındaki erkeğin bıyıklarından memnun gibi bir de, tıpkı delikanlının da kızın cakasından ve güzelliğinden memnun olduğu gibi. Gençlik, birkaç basit ve önemsiz ayrıntıyı alıp simgeleştirerek, bunlara büyük anlamlar yükleyecek bir cehalet, hamlık, toyluk ve saçmalıklar dönemi de değil midir zaten, haddi zatında? Dışarıya verilen görüntü, her şey değilse bile çok ama çok şeydir, hasılı.

Kızın neredeyse Ay’ın yüzeyinde yürüyormuşçasına yarı uçan, yarı yere basan adımları az sonra yavaşlıyor. Tabi elinden tutan delikanlı da yavaşlamak zorunda. Kaldırım kenarında oturan dilencinin, “Allah sizi ayırmasın” duası belli ki genç kızı tam on ikiden vurmuş. Yeşil bir 20lik çıkartıyor önce cüzdanından, cömert prenses. Bıyıklı onu hemen engelliyor canhıraş, bari pembe bir 10lukla tam ortada buluşulsun. Dilencinin de yüzü, mutluluktan pembeleşiyor, arkalarından bakarken.

Yolda yürüyen insanlara böylesi dikkat kesilerek onları gözlemlemek (gözetlemek?), ne derece doğru ve yerli bir davranıştır tartışılır ama buraya onların hakkında yazacağımı daha ilk anda alınlarından okudum diyebilirim, onları görür görmez. Yani bu dikizcilik için gayet geçerli bir sebebim var. Yazacaktım sonuçta, dikkat etmeliydim. Bu küçük günah çıkartma ve vicdan rahatlatmadan sonra da devam ediyorum.

Basılan havaları ve satılan cakaları bir kenara koyarsak, genç kız gerçekten de gayet alımlı ve dikkat çekici diyebilirim, bu arada. Yanlarından yürüyüp geçen bir adam, gözlerini genç kızdan bir an alamayınca, hayran ve davetkar bakışların fazladan takılıp kaldığı birkaç saniye yaşanınca yani, adam geçip gittikten sonra, bizim delikanlı kıza fena çıkıştı. Bıyıklarının hakkını vermek istercesine, yaşanan o uğursuz saniyelerin mimarının, bizatihi kızın kendisi olduğunu iddia ederek, bir hayli celallendi. Siniri kızdan çıkartmak, o kaş göz süzdüğü için öyle olduğu suçlamasında bulunmak yani, elbette ki çok daha kolaydı. Yoldaki tanınmayan adamla kavga etmektense! Gerçi kız, bu haksız suçlanmanın ağırlığı altında hiç de eziliyor falan değil, aksine, kıskanılan her kadın gibi o gurur okşanması duygusunu yaşıyordu. Tabi, kıskançlığın dozunun aşırıya kaçmadığı müddetçe tadılan o histen bahsediyorum, bu arada. Doz ayarı, ilacı zehire dönüştürüyor sonuçta, öyle değil mi?

Az sonra da yan sokağa sapıp gözden kaybolmalarının ardından, haklarında yazacağım fazla malzeme de kalmadı geriye, tabi. Ne ki, bir dilenci, yoldan geçen çapkın bakışlı bir adam, o kadar… Yalnız inanır mısınız bilmem ama, alınlarında, birlikte geçirip yaşayacakları uzun bir zaman diliminin nişanesi yoktu. Yazgılarında. Kim bilir, belki de o bıyıkların kesilmesiyle daha bir görünür hale gelecek olan dudaklardan, bir başka kıza iltifatlar ya da evlilik teklifi edilecekti. Dilencinin genç kızı kalbinden vuran o duası ise, yakın bir zaman sonra onunla birlikte olacak olan başka şanslı bir delikanlı için edilmişti. Sonuçta kız, yeşil bir 20lik vermeye yeltenmişti. 10luk istikbal de, bıyıklının olsun!

Bu yazı toplam 551 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.