1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Geleceğin “Yeşil Şehirler”i EXPO 2016’da konuşuldu
Geleceğin “Yeşil Şehirler”i EXPO 2016’da konuşuldu

Geleceğin “Yeşil Şehirler”i EXPO 2016’da konuşuldu

Türkiye'nin ilk Expo'su olma özelliği taşıyan EXPO 2016 Antalya, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) tarafından gerçekleştirilen...

A+A-

Türkiye'nin ilk Expo'su olma özelliği taşıyan EXPO 2016 Antalya, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) tarafından gerçekleştirilen "Uluslararası Yeşil Şehir Konferansı"na ev sahipliği yaptı. Farklı ülkeden 200 katılımcının yer aldığı konferansta geleceğin yeşil şehirlerine ilham verecek görüş ve fikirler ele alındı.

Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'nin (AIPH), 68. Yıllık Olağan Kongresi kapsamında düzenlenen "Uluslararası Yeşil Şehir Konferansı" EXPO 2016 Kongre Merkezi'nde yapıldı. Konferansa AIPH Başkanı Bernard Oosterom, AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, AIPH Yönetim Kurulu üyeleri ve delegeleri, EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık'ın yanı sıra dünyadan ve Türkiye'den şehircilikle ilgili akademisyen ve profesyonel katıldı.

"Yeşil kelimesini hep duyuyoruz ama yeşili yaşamıyoruz"

Konferansın açılış konuşmasını yapan AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, "yeşil şehir" konusunun günümüzün en kritik konusu olduğuna dikkat çekerek konferansta ele alınacak konuların şehirlerin geleceğini şekillendirecek olması nedeniyle büyük önem taşıdığını söyledi. AIPH Yeşil Şehir Komitesi Başkanı Karen Tambayong ise fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı yeni nesiller için daha yeşil şehirlere ve sağlıklı sürdürülebilir bir çevreye ihtiyacımız olduğuna dikkat çekerek, "AIPH'in yeşil şehir konferansının amacı karar vericilere öncülük etmek ve yeşili yaşatmak. Çünkü yeşil kelimesini hep duyuyoruz ama yeşili yaşamıyoruz" dedi.

Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu da EXPO 2016'nın yeşil şehirlerin olmazsa olmaz olduğunu herkese düşündürdüğünü ve sadece yeşillendirmeyi değil onu korumayı da öğrendiğimizi söyledi. Yeşil ceketi ve yeşil ağırlıklı kravatıyla konferansa katılan EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, katılımcılara EXPO 2016 için yapılan yatırımların Antalya ekonomisine, istihdamına ve kentin tanıtımına sağladığı yararları anlattı. Başkan Türel, EXPO 2016'nın botanik zenginliğinin yanı sıra konserler, festivaller ve diğer etkinlikleriyle Antalya'ya renk kattığını da ifade etti.

"Expo'yu gezdiğiniz zaman yeşilin önemini daha iyi göreceksiniz"

AIPH'in yıllık kongresini Antalya'da yaptığını ve bu kapsamda iki önemli konferansın düzenlendiğini belirten AIPH Başkanı Bernard Oosterom ise şunları söyledi: "Öncelikle bu bir haftalık programı organize edenlere teşekkür ederim. Bu haftanın en önemli anlarından birisi Expo 2016'daki "Yeşil Şehir Konferansı" çünkü Expo'yu gezdiğiniz zaman yeşilin önemini daha iyi göreceksiniz. Burada gezerken insanlar eğleniyor. Bilgi paylaşımı konusunda sorumluluk alıyorlar ve en iyi uygulamalar konusunda dünyadan çeşitli örnekler görüyorsunuz. Dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen insanlar bize şehirleri yeşillendirmek konusunda kendi deneyimlerini anlatıyor Konferansta paylaşılan bilgi ve en iyi uygulama örneklerini ülkelerine döndükten sonra kendi vatandaşları için daha yeşil bir şehir ve daha iyi bir dünya yaratmak adına kullanacaklar."

Yeşil alanların geliştirilmesi konusunu ele alacak

Konferansın öğleden sonraki bölümünde ise Amerika Birleşik Devletleri'nden Skype program ile konferansa görüntülü olarak katılacak olan Richard Louv, çocukların gelişiminde kentlerin yeşillendirilmesinin önemi hakkında bir konuşma yapacak. Yangzhou Halk Kongresi Başkanı Xie Zhengyi, insanlara daha fazla iş imkânı sağlamak için yeşil alanların geliştirilmesi konusunu ele alacak. Expo 2016 Antalya'daki Katar bahçesi komiseri Fayqa Abdulla Ashkanani, sıcak iklime sahip şehirlerin yeşillendirilmesi ve Katar'daki yeşil alanlar ve parklar hakkındaki görüş ve deneyimlerini paylaşacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.