1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Geleceğin yeni üretim merkezleri 
Geleceğin yeni üretim merkezleri 

Geleceğin yeni üretim merkezleri 

1. Uluslararası Dijital Endüstri Uygulamaları Ve Dijital Dönüşümün Yönetimi Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumda 100'den fazla konuşmacı Endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile ilgili sunum yapacak

A+A-

Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve KOP Bölge Üniversiteleri Birliği (UNIKOP) tarafından 1. Uluslararası Dijital Endüstri Uygulamaları Ve Dijital Dönüşümün Yönetimi Sempozyumu gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde iki gün boyunca devam edecek olan sempozyumda 100'den fazla konuşmacı Endüstri 4.0 ve dijitalleşme ile ilgili sunumlarını gerçekleştirecek.

Sempozyumun açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, dünyada Endüstri 4.0 denilen yeni sanayi devriminin konuşulduğu dönemde, böyle bir sempozyumun sanayinin yeni çekim merkezi olan Konya ve KOP Bölgesi'nde yapılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Dijital dünyaya ayak uyduran, Endüstri 4.0'ı yakalayan ülkelerin geleceğin yeni üretim ve çekim merkezi olacağına vurgu yapan Kütükcü, Türkiye'nin yeni sanayi devrimine ayak uydurmasının zorunluluğuna dikkat çekti.

Türk şirketlerin de en az dünyadaki diğer rakipleri kadar dijital olması gerektiğine işaret eden Kütükcü, "Yapılan araştırmalara baktığımız zaman 4. Sanayi Devrimine en hazır ülkelerin Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Çin, Japonya, Güney Kore olarak sıralandığını görüyoruz. Türkiye ise 100 ülke arasında 57. sırada yer alıyor. Unutmamalıyız ki, dijital dünyaya ayak uyduran, Endüstri 4.0’ı yakalayan ülkeler geleceğin yeni üretim ve çekim merkezi olacak. Dolayısıyla bizim ülke olarak, bu yeni dönemi ıskalama gibi bir lüksümüz yok. Dünyadaki rakiplerimiz ne kadar dijitalse, bizim de en az onlar kadar dijital olmamız ve yeni üretim tekniklerini en az onlar kadar iyi kullanmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. Daha sonra konuşan Innopark Konya TGB Genel Müdürü ve Sempozyum Yürütücüsü Prof. Dr. Mehmet Fatih Botsalı da, 4. sanayi devriminin ülkelerin ve kurumların dijital dönüşümünü bir zorunluluk haline getirdiğini söyledi.

GENÇLİK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker de, her bilim dünyasında ortaya çıkan yeni gelişmenin avantajları ve dezavantajları olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bundan bir kaç sene sonra tanıyamadığımız yepyeni bir dünya ile karşılaşma hissi taşıyorum. Gençliğimizin bu dijital dönüşümde üzerine düşeni yaptıklarına şahidiz. Dijital dönüşüm seferberliğine adaptasyonu ortadan kaldırmak üzere hocalarımızın yönlendirmeleri ile tedbirler bazında yapılması gerekenleri de peşi sıra yapacaklardır."

KOP Başkanı İhsan Bostancı ise, tüm dünyada endüstriyel şirketlerin üretimlerini ve ürünlerini dijitalleştirmenin ve yeni sanayi devrimini yakalamanın peşinde olduğunu söyledi.

Son olarak konuşan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara da, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. KOP Bölgesinin gücünü, tüm paydaşlarının birlikte olmasından aldığına atıfta bulunan Kara, "Yolumuzu erdemli kılacak en önemli konu birlikteliğimiz. Ben bölgenin en önemli gücünün üniversiteleri ile sanayisi ile bunu geliştirecek akademisyenleri ile bir güç birliğinde sürdürülüyor olmasından kaynaklandığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından bilimsel sunumlara geçildi.

HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.