1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’ mobil teknoloji eğitimi başladı
‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’ mobil teknoloji eğitimi başladı

‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’ mobil teknoloji eğitimi başladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde gerçekleştirilen "Geleceği Yazan Kadınlar Projesi"...

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde gerçekleştirilen "Geleceği Yazan Kadınlar Projesi" eğitimleri bugün 18 ilde yaklaşık bin 400 kadının katılımıyla başladı. Projeyi değerlendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni dönem teknolojileriyle buluşacak kadınların gücüne inandığını söyledi.

TOBB, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun kadınlara mobil teknoloji eğitimi vermek için başlattığı Geleceği Yazan Kadınlar isimli projenin birinci aşama eğitimleri 10 ve 11 Haziran'da gerçekleştirilecek. Proje kapsamındaki eğitimlere, yapılan sınavlarda başarılı olan, Türkiye'nin 18 ilinde yaklaşık bin 400 kadın katılıyor.

Eğitimlere katılacak kadınların, sürecin sonunda, teknoloji sektöründe çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikirlerini hayata geçirmek için gerekli becerileri kazanmaları hedefleniyor.

"Teknolojilerde öncü olmak zorundayız"

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu projeye ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, çağa ve gelişen teknolojilere ayak uyduramayanların yarışın dışında kalmaya mahkum olduğunu belirterek, "Dün öğrendiğimiz şeyler, bir bakıyorsunuz bugün geçerliliğini kaybetmiş. Onun için hem birey, hem şirketler, hem ülke olarak gelişen dünyayı, teknolojiyi takip etmek, yakalamak, hatta başarılı olmak için bu teknolojilerde öncü olmak zorundayız. Ben kadınların gücüne hep inandım. Onları gelişen teknolojiyle buluşturacak bu projenin de çok olumlu sonuçlar doğuracağına inancım tam" diye konuştu.

Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nin Türkiye'deki kadınlara çok farklı bir vizyon katacağına inandığını belirten TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras ise şunları söyledi:

"Yeni teknolojilere çok hızlı adapte olan kadınlarımız için önemli bir projeyi başlatıyoruz. Kadın girişimcilerimiz buradan öğrendikleri mobil yazılım geliştirme becerileriyle kendi işlerinde fark oluşturacak uygulamalara sahip olacakları gibi teknoloji ve hizmet şirketlerinin ekosistemlerine de dahil olabilecekler."

Geleceği Yazan Kadınlar Projesi, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, çağın teknolojilerindeki yetkinliklerini arttırmak üzere Türkiye çapında gerçekleştirilen en geniş kapsamlı teknoloji eğitimi olarak dikkat çekiyor.

Turkcell elçileri tarafından verilen eğitimler, projenin uygulanacağı 18 ildeki oda ve borsalar ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. İllerdeki kadınlara ulaşılması Türkiye'nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB Kadın Girişimciler İl Kurulları tarafından sağlandı. Eğitim içerikleri ise Turkcell tarafından oluşturuldu. Katılımcılar "Geleceği Yazan Kadınlar" eğitimlerinin online içeriklerine gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr adresinden erişim sağlıyor.

Başarılı olacak kadınlara "Silikon Vadisi" yolu

Eğitimi başarıyla tamamlayarak iş planı hazırlayan kadınlar içinden yapılacak seçim sonucunda belirlenecek girişimci adayları, Silikon Vadisi'ni ziyaret edecek, Türkiye'nin önde gelen girişimcilerinden mentorluk alacak ve işini ileriki aşamalara taşımak isteyenler potansiyel yatırımcılarla bir araya getirilecek.

Eğitimlere katılacak kadınların 855'i lisans öğrencisi, 336'sı lisans mezunu, 74'ü yüksek lisans öğrencisi, 27'si önlisans mezunu, 25'i önlisans öğrencisi, 25'i yüksek lisans mezunu, 9'u lise mezunu, 8'i ise doktora mezunu.

Başvuruların iller bazında sayılarına bakıldığında ise şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

İstanbul 481, Ankara 256, İzmir 133, Karabük 59, Kayseri 52, Diyarbakır 50, Adana 46, Antalya 44, Eskişehir 44, Trabzon 33, Elazığ 32, Gaziantep 32, Samsun 29, Aydın 16, Denizli 16, Sivas 14, Şanlıurfa 13, Van 9 kişi.

Teknolojiye uyum sağlayamayan kaybeder

Projeye ilişkin bilgi veren uzmanlar; bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik ve sosyal hayatın her alanında kapsamlı değişimleri beraberinde getirdiğini belirterek, makineler arası iletişim, yapay zeka uygulamaları ve büyük veri analizi gibi hızla yaygınlaşan teknolojiler sayesinde bir yandan ekonomi genelinde verimlilik artışları sağlanırken, bir yandan da birçok mesleğin ortadan kalktığına işaret ettiler.

Uzmanlara göre, yeni dönemin teknolojilerini geliştirebilen ve verimli bir şekilde kullanmak için gerekli becerilere sahip olanlar, yeni dönemin kazananları arasında yer alırken, bu teknolojilere uyum sağlayamayanlar yeni dönemin kaybedenlerini oluşturacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.