1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gaziantep’teki mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürleri Şehitkamil de buluştu
Gaziantep’teki mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürleri Şehitkamil de buluştu

Gaziantep’teki mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürleri Şehitkamil de buluştu

Gaziantep'te bulunan mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürleri Şehitkâmil Avukat Mahmut Düşün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir araya geldi.

A+A-

Gaziantep'te bulunan mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürleri Şehitkâmil Avukat Mahmut Düşün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir araya geldi.

Toplantıya Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz Mete, Şehitkâmil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız İbrahim Necip Kafadar, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Halit Ateş ve şube müdürleri katıldı.

Toplantıya Başkanlık yapan İl Milli Eğitim MüdürüCengiz Mete toplantıda Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin İhtisaslaşması, mezun olan öğrencilerin Organize Sanayi Bölgeleri ve iş dünyasında istihdamı, Suriyeli öğrencilerin mesleki ve teknik eğitime katılımı konularına dikkat çekti.

'Mesleki ve teknik liseleri ihtisaslaştırılacak'

Gaziantep'te bulunan tüm mesleki ve teknik okullarının kendilerini bir alanda mutlaka uzmanlaştırması gerektiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "Gaziantep İlimiz ekonomisi ve sanayisiyle güneydoğunun parlayan bir yıldızı konumunda. Ancak sanayici ve iş adamlarımız çalıştırabilecekleri kalifiye eleman azlığından dert yanmaktadır. Bu itibarla bütün mesleki ve teknik liselerimiz kendilerini mutlaka bir alanda marka haline getirmelidir. Sağlık sektöründe hizmet veren bir kuruluşun eleman ihtiyacı mı var sağlıkta ihtisas yapmış bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden personeline ulaşması bizim hedefimizdir. Artık bizler ara eleman değil aranan eleman yetiştireceğiz" şeklinde konuştu.

'Suriyeli öğrenciler mesleki ve teknik eğitime kazandırılacak'

Ülke de Mesleki ve Teknik eğitim sistemiyle Suriye'deki Mesleki ve Teknik eğitim sisteminin farklarına değinen Mete "Suriye'de meslek lisesine giden bir öğrencinin liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitme şansı bulunmamaktadır. Ülkemizde bulunan Suriyeli kardeşlerimiz bu sebepten öğrencilerini meslek liselerine kayıt ettirmek konusunda ön yargılı davranıyorlar. Bu konunun Suriyeli öğrenci velilerine doğru bir şekilde aktarılması gerekiyor. Ülkemizde Meslek Lisesine giden bir öğrencinin üniversiteye devam edebildiğinin ayrıca birde meslek sahibi olduğunun altının çizilmesi gerektiği kanaatindeyim" dedi.

En fazla Suriyeli öğrencinin eğitim öğretim gördüğü şehrin Gaziantep olduğunun altını çizen Mete Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretime katılımında bakanlığımızın hedefi 100 bin öğrenciye ulaşabilmektir. Şu anda Gaziantep ülkemizde en fazla Suriyeli öğrencinin eğitim öğretim gördüğü şehir konumundadır. Suriyeli öğrenci sayılarının artarak devam ettirilmesi gerektiği kanaatindeyim cümlelerini" ifadelerini kullandı.

Kampüs liseler açılacak okullar yapılırken okul yapısına uygun binalar oluşturulacak

Gaziantep Tugay bölgesinde il Milli eğitime 85 dönüm arsa temin edildiğini belirten İl Milli eğitim Müdürü Cengiz Mete "Buralarda kampüs halinde liseler kurmayı planlıyoruz. Bu arsaya 10 tane lise yaparak tüm liselerimizi bir araya getirecek ve daha koordineli bir çalışma yapılmasının temellerini atmış olacağız" ifadelerine yer verdi.

Ayrıca yapılacak okulların tasarım ve çizim projelerinin her okulun ihtiyacına göre farklı olacağını belirten Cengiz Mete "Konuyla ilgili valilik ile koordine bir şekilde çalışıyoruz. Okulların ihtiyacına, verilecek eğitimlere göre tasarım ve projeler yaparak bu okulları öğrencilerimize kazandıracağız" diye konuştu.

Toplantı İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete" nin okulların sorunlarını dinlemesinin ardından soru cevap ve akabinde dilek ve temennilerin iletilmesiyle sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.