1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin:
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin:

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin:

UCLG-MEWA ve WALD Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi çerçevesine düzenlenen "Yeni Kentsel Gündem MEWA Bölgesinde Mülteciler" konulu oturum Birleşmiş Kentler...

A+A-

UCLG-MEWA ve WALD Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi çerçevesine düzenlenen "Yeni Kentsel Gündem MEWA Bölgesinde Mülteciler" konulu oturum Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA)Başkanı, UCLG Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in başkanlığında gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bir otelde yapılan zirve kapsamında düzenlenen ve Fatma Şahin'in başkanlığını yaptığı oturuma Ürdün Belediye İşleri Bakanlığı Proje Koordinatörü Imad Issa, Arap Kentler Örgütü Genel Sekreteri Ahmed Al Sabeeh, UN-Habitat, Arap Ülkeleri İnsan Yerleşimleri Sorumlusu Katja Schafer ve Amman Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkan Danışmanı, Dirençlilik Direktörü Fawzi Masad konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacılar UCLG-MEWA bölgesindeki göç yönetimiyle ilgili ulusal ve uluslararası tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Konuşmaların ardından değerlendirme yapan Fatma Şahin, "Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" sözünü hatırlatarak, "Aslında bizim yaşadığımız şey bu. Hep birlikte bu taşı atanı bu insanları yerinde yurdunda edene bir dakika dememiz ve bataklığı kurutmamız gerekiyor" dedi.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün biran önce sağlanması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Bu artık Suriye'nin iç meselesinden çıkmış, uluslararası bir hesaplaşmaya dönmüştür. Uluslararası hesaplaşmadan çıkıp insani ve vicdani olarak yeni bir bakış açısına dünyanın ihtiyacı muhakkaktır. Dolayısıyla bizim savaşı bitirecek daha kalıcı ve köklü çözümlemelere odaklanmamız gerekiyor. Özellikle Müslüman coğrafyasının insanlık tarihi kadar eski bu acısının, gözyaşının, kanın neden hep İslam coğrafyası üzerinden oluştuğunu, neden bu kadar ayrıştığımızı, kutuplaştığımızı da kendi içimizde sorgulamamız ve hep birlikte toparlanıp, daha kararlı bir duruş göstermemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

'Sorunu oluşturanlara bir dakika deme zamanı geldi'

Çatışma bölgesinde bulunan belediyeler olarak bu işin en fazla yükünü çektiklerini aktaran Şahin, daha adil ve yeni bir dünyaya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, barışın kalpte başladığını ifade etti.

Güçlü, milli ve kuvvetli bir İslam coğrafyasını hep birlikte inşa etmeleri gerektiğine vurgu yapan Şahin, "Her türlü adaletsizliğe dur diyecek güce ulaşmalıyız. O yüzden yapacak çok işimiz var. Bu sorunun sonundaki çözümlemeler üzerindeki enerjimiz hepimizi çok yoruyor. Onun yerine dönüp bu sorunu oluşturanlara bir dakika deme zamanının da geldiğini, esas çözümün burada olduğunu düşünüyorum. Daha çok bir araya gelerek, paylaşmalıyız ve daha çok sesimizi çıkarmalıyız. Ve bütün dünyaya insanlığın ve vicdanın sesi olarak yanlış yapanlara hep birlikte dur demeliyiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından zirvenin anısına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi Şahin ve beraberindekilere hediye takdim etti.

Öte yandan Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Koordinasyonu Güçlendirme Çalıştayı'nın da gerçekleştiği zirvede Fatma Şahin, zirveye katılan Arab Town Organizationa (ATOM) üye ülkelerin temsilcileriyle biraraya gelerek toplantılar yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.