1. HABERLER

  2. ADS

  3. Gayrimenkul Değerleme Alanında Yükselen Yıldız: Cantekinler Gayrimenkul
Gayrimenkul Değerleme Alanında Yükselen Yıldız: Cantekinler Gayrimenkul

Gayrimenkul Değerleme Alanında Yükselen Yıldız: Cantekinler Gayrimenkul

Gayrimenkul Değerleme Alanında Yükselen Yıldız: Cantekinler Gayrimenkul

A+A-

Türkiye’de mortgage uygulamasının yaygınlaşmasıyla beraber, yeni bir iş kolu hayatımıza girdi: gayrimenkul değerleme. Gayrimenkul değerleme nedir, diye soran okuyucularımız için anlatalım. Bazı durumlarda, bir arsanın veya konutun gerçek değerinin tarafsız bir hakem aracılığıyla belirlenmesi gerekmektedir. Bu işlem, tamamen bilimsel yöntemlerle ve titizlikle yürütülmeli. Diyelim ki bankadan kredi çekeceksiniz. Bunun karşılığında, evinizi teminat olarak gösteriyorsunuz. Siz “evin gerçek değeri 150.000” liradır diyebilirsiniz. Ancak karşı taraf evin değerini daha düşük göstermek isteyecektir. Burada devreye, gayrimenkul değerleme uzmanı girer. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı nedir, öncelikle bu iş üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş seçkin profesyoneller tarafından yürütülür. Bu yetkili, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan sınavda başarılı olmak durumundadır.

Gayrimenkul değerleme, çeşitli arsalar, bu arsalar üzerinde konumlanan projeler, konutlar, tarihi ve ticari yapıların gerçek değerini raporlarla belirleme amacıyla uygulanır. Gayrimenkul değerleme nasıl yapılır; öncelikle güncel ekonomik göstergeler, konjektörler, jeopolitik gelişmeler ve çevresel şartlar göz önüne alınır. Burada amaç, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak denli güvenilir olabilmektir. Gayrimenkul değerleme şirketleri, Uluslar arası Değerleme Standartları’na bağlı olarak çalışırlar. Bu faaliyetler, sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenir. Sektörün en büyük müşterileri bankacılık firmalarıdır, bu yüzden Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu da faaliyetleri düzenlemektedir.

gayrimenkul-001.jpg

Gayrimenkul değerleme süreçleri şu şekildedir: Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarının incelenmesi, belediye kayıtlarının incelenmesi, saha çalışması, değerleme yönteminin belirlenmesi ve raporlama. Değerleme yönteminin belirlenmesi önemlidir, burada üç farklı yöntem bulunmaktadır. Emsal karşılaştırması yaklaşımı, konutun rekabet ettiği diğer konutlara ödenen fiyatların belirlenmesi ile gerçekleşir. Gelir indirgeme yaklaşımı, konutun gelecekte üreteceği faydaların belirlenmesine yöneliktir. Maliyet yaklaşımında ise; mülkiyetin değeri, arazinin satın alınması ve eşit faydaya sahip bir gayrimenkul inşa edilmesi sürecinde oluşan maliyet hesaplanır.

Gayrimenkul değerleme alanında hızla büyüyen bir firma var: Cantekinler Gayrimenkul. İstanbul merkezli şirketin referansları arasında; SGK Başkanlığı, özel ve kamu bankaları, İTO, Vergi Dairesi Başkanlığı ve pek çok avukatlık firması bulunmakta. Birer bilim adamı titizliğiyle çalışan Cantekinler Gayrimenkul değerleme uzmanları, sektöre sunduğu güvenle saygın bir konuma sahip. Gayrimenkul değerleme hakkında daha fazla bilgi almak için, şirketin internet sitesini ziyaret edebilir ve mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca, telefonla arayarak da, gayrimenkul değerleme konusundaki sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Gayrimenkul değerleme iş ilanları için de, site üzerinden iletişim kurabilirsiniz. İstanbul Beşiktaş’ta hizmet veren Cantekinler Gayrimenkul; çalışkan, titiz ve güvenilir ekibiyle sizleri bekliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.