1. YAZARLAR

  2. Ahmet Ergün

  3. FUTBOL BİLİMLERİ KONFERANSINDAN İZLENİMLER
Ahmet Ergün

Ahmet Ergün

Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOL BİLİMLERİ KONFERANSINDAN İZLENİMLER

A+A-

 

                Türkiye'de ilki Acıbadem Sports'un ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenen Uluslararası Futbol Bilimleri Konferansı geçtiğimiz hafta düzenlendi. Dünyanın önde gelen kulüplerinden konuşmacı olarak katılan önemli isimler futbol bilimindeki en yeni yaklaşımları, kişiye özel antrenmandan oyuncuların karakter gelişimine ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

                Yazıma başlarken küçük bir serzenişle başlamak istiyorum.  Programa Beyşehir’de kaleci antrenörlüğü yapan eski takım arkadaşımın Mustafa Kavas ve Başkent Hastanesi Fizyoterapistlerinden Ali Kırıcı ile katıldık. Burada bir çok isime mail gelmiştir spor camiasından sanırım ama benim bilgim eski takım arkadaşımın uyarısı ile oldu ve mailimi kontrol ettiğimde programdan haberdar oldum keşke bunu spor büyüklerimizden haber alsak organize olarak gidebilseydik. Orada Türkiye’nin dört bir yanından spor adamı ve fizyoterapistler programı takip etmek üzere bulunuyorlardı ve herkes memnun bir şekilde programdan ayrıldı. Barcelona’dan Milan’a Liverpool’dan Porto’ya dünyanın önde gelen futbol takımlarının bir araya geldiği “Uluslararası Futbol Bilimleri Konferansı”nda dünya devlerini dinleme fırsatını yakalamak heyecan vericiydi. Gerçekten güzel bir program oldu ben Konya’dan birileri katılır diye düşünmüştüm ama kimseyi orada göremedim ve bu beni çok şaşırttı. Bu ilki olan programın gelecek yıllardaki ayaklarına katılmalarını tavsiye ederim. Ülkemizde futbol ne durumda Avrupa da ne durumda bunları kıyas imkanı bulduk sakatlıklar, futbolcuların gelişimi için gerekli olanlar, büyük kulüplerin altyapı işleyişleri, sakatlık sonrası rehabilite dönemleri, analiz ve faydaları gibi birçok konuda bilgi edinme fırsatı bulduk.

                Futbol’un kalbinin attığı Belek’de atmosferi solumak bile inanın farklı bir duygu spor adamları adına gelecek yılları şiddetle tekrar tekrar tavsiye ediyorum. Kendini geliştirmek isteyen, vizyon sahibi bir çok antrenör oradaydı insanların artık kendisini geliştirmeden başka bir şansı yok diye düşünüyorum. Futbol endüstrisi hızla gelişmekte olduğunu bir kez de orada çok net bir şekilde gördüm. Konyasporumuzunda aynı otelde kampda olması da ayrı bir güzellik oldu bizler için. Yazımın geri kalanında sizlere dünya devlerini temsil eden konuşmacıların konuşmalarından kısa dip notları başlıklar halinde kısa kısa aktarmak istiyorum.

kose-2.jpg

                KONSEPTİMİZ SAKATLIKLARI ÖNLEMEYE DAYALI

Konferansın açılış töreninde konuşan Acıbadem Sports Medical Direktörü Prof. Dr. Ömer Taşer, dünyada bilim dalı haline gelen futbolla ilgili çok yönlü araştırmalar yapıldığını vurguladı. Tüm spor branşları arasında futbolun ayrı bir kulvarda yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Taşer, günümüz futbolunda çok yoğun maç trafiği bulunduğuna dikkati çekti. Eskiden sporculara 'kendinize iyi bakın, beslenmenize dikkat edin' gibi uyarılarda bulunduklarını anlatan Prof.Dr.Taşer, "Günümüzde bunlar yetmiyor. Konseptimiz artık sakatlıkları önlemeye dayalı. Sakatlıkların önüne geçilmesi için yeni metotlar geliştiriliyor. Sakatlıkların önlenmesi için her antrenmandan önce, önceden belirlenen çok kısa ısınma hareketleri yapılıyor" dedi.

HER KASA ÖZGÜ ÇALIŞMA

Prof.Dr.Taşer, Avrupa'nın üst düzey liglerindeki sakatlanma oranlarıyla Spor Toto Süper Lig ve PTT 1'inci Lig'deki sakatlanma oranlarının birbirinden farklı olmadığını kaydetti. Bazı kulüplerin önemli sakatlıklara karşı da özel tedbirler aldığını belirten Prof.Dr.Taşer, şunları söyledi:

"Mesela Kuzey Avrupa ülkelerinde sıkça karşılanan ön çapraz bağlarındaki sakatlıklarla ilgili konsept geliştirildi ve yüzde 50'lere varan oranda bu sakatlanmaların önüne geçildi. Her kasa özgü antrenman öncesinde yapılan çalışmalarla kas yaralanmaları da yüzde 40'lara kadar azaltıldı. Günümüz futbolunda sporcular hem kendine iyi bakacak hem de sağlık ekibiyle iyi bir koordinasyon içinde çalışacak. Sağlık ekibi artık takım arkasındaki takım olarak adlandırılıyor. Bu koordinasyon başarıyı da getiriyor" diye konuştu.

kose-1.jpg

MAÇTAN SONRA 48 SAAT YENİLENME GEREKİYOR

Üst düzey takımlardaki profesyonel futbolcuların 10 günde 3 maç oynadığını hatırlatan Bizzini, "Bu konuda ciddi araştırmalar ve yazılmış tezler var. Futbolcuların bu kadar çok maç oynaması tabi ki risk. Maçtan sonra 48 saat yenilenme süreci gerekiyor, futbolcular için bunu uygulamazsanız sakatlık riski ortaya çıkıyor. Bu kadar yoğun maç temposunun da futbolcular üzerinde negatif etkisi olduğu gerçek" dedi.

 

FIFA Sağlık Departmanı'nda görevli Dr. Mario Bizzini da 21 yıldır yaptıkları araştırmalarla sporcuların sakatlık riskini en aza indirmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

Araştırmalar sonucunda sporculara çeşitli tavsiyelerde bulunduklarını anlatan Bizzini, "Özellikle küçük yaştaki amatör sporculara bu tavsiyelerimizi tam anlamıyla uyguluyoruz. Profesyonel sporcularda ise tavsiyelerin ne kadar uygulandığı tartışılır" dedi.

Bizzini, dünyada kadın futbolcuların genellikle diz, ön çapraz bağları ile bilek yaralanmaları oluştuğunu, erkeklerde ise kas yaralanmalarının yoğun şekilde görüldüğünü kaydetti.

Üst düzey takımların bazen 10 günde 3 karşılaşmaya çıktığına işaret eden Bizzini, "Bu konuda ciddi araştırmalar ve yazılmış tezler var. Futbolcuların bu kadar çok maç oynaması tabiki bir risk oluşturuyor. Maçtan sonra 48 saat yenilenme süreci gerekiyor. Futbolcular için bu uygulanmazsa sakatlık riski ortaya çıkıyor. Yoğun maç trafiği, futbolcular üzerinde negatif etki oluşturuyor" diye konuştu.

Dünyada en çok sevilen ve taraftara sahip olan sporların başında gelen futbol, teknolojiden psikolojiye en yeni gelişmelerden nasibini alıyor. Acıbadem Sports’un Barcelona’dan Milan’a Arsenal’den Manschester United’a dünyanın dev kulüplerinin katılımıyla Antalya Belek’te gerçekleştirdiği 'Uluslararası Futbol Bilimleri Konferansı'nda hem futbolda en yeni teknolojiler paylaşıldı hem de son yıllarda sporcu sakatlanmalarının önüne geçmek ve performansı artırmaya yönelik bilgi paylaşımında bulunuldu.

 

BEN ASHWORTH.. ARSENAL: UYKU VE BESLENMEYE DİKKAT

Manchester United’dan Robin Thorpe yaptığı açıklamada, "Birçok takımın elit konuşmacısı ve özellikle Avrupa’dan çok fazla antrenörün olması çok önemli. Aynı sektördeki insanlarla farklı takımların bir araya gelmesi ve bilgisini paylaşması önemli katkılar sağlayacaktır." derken, İngiltere’nin bir başka köklü takımı Arsenal’den Ben Ashworth de açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

"Türk futbolunda kullanılan en yeni teknolojilerin de burada tecrübe edilmesinin futbola destek olacağını düşünüyorum. Dev takımları bir araya getiren bu konferansın dünya futboluna büyük kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. Ben futbolda özellikle uyku ve sağlıklı beslenmenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum."

"YEDİĞİNDEN İÇTİĞİNE, KARAKTERİNDEN YAŞAM ŞEKLİNE HER ŞEY DEĞERLENDİRİLMELİ"

Zirvede konuşan Barcelona’nın fizyoterapisti Xavier Lida Cot ise yaptığı açıklamada, "Sakatlıkları önlemek için sadece futbolcunun sahada yaptıklarını bilmek değil, onun ne yediğini, nelerle uğraştığını, ailesinin nasıl olduğunu, ne durumda olduğunu, ne tarz bir yaradılışa sahip olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir." vurgusu yaptı.

Futbolun her geçen gün değişmesi nedeniyle sistemlerin de yenilenmesi gerektiğini, bu nedenle bu tür konferansların çok büyük önem taşıdığını belirten Xavier Lida Cot, "Buraya gelirken bu kadar yoğun katılım olacağını ve bu kadar iyi bir organizasyonla karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Beklentimin çok ötesinde gerçekleşti ve bu nedenle buradan çok faydalanmış ve çok mutlu şekilde ayrılacağım." dedi.

BRUNO DOMİNİCİ..MİLAN: OYUNCUYU BİLMEK KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

Zirveye katılan dünya devi Milan’dan Bruno Dominici de veri toplamanın önemine işaret ederek, "Sadece deneyimlerimiz ve gözlemlerimizden yola çıkarak karar vermemek çok önemli. Örneğin oyuncu yorgunsa ne kadar yorgun olduğu, bu oyuncunun ne kadar süreyle çalışıp da yorulduğu gibi gerçekçi sayısal veri toplayıp onun üzerinden kararlar vermek gerekiyor." dedi.

 

Dominici, oyuncuları uzun yıllar sahada boy gösterebilen Milan’ın bu sırrı için de "Her şeyden önce oyuncuyu bilmek ve bu anlamda veri toplamak kritik önem taşıyor. O nedenle birçok oyuncu 40’lı yaşlarına kadar bizim kulübümüzde kalıyor. Oluşturduğumuz aile, başarı ortamı da oyuncuların uzun süre bizimle kalmak istemesinde çok önemli bir etken." yorumunda bulundu.

Futbol zirvesine tam not veren Dominici, dünya devlerinin bir araya gelerek son gelişmeleri paylaşmasının çok önemli olduğunu da vurguladı.

 PAULO NOGA.. PORTO: PORTO’NUN KAYGISI AİLEDİR

Avrupa’nın sayılı kulüplerinden Porto’nun Akademi Direktörü Paulo Noga, Porto sistemini anlattığı konuşmasında, "Porto’nun kaygısı ailedir. 18 yaşındaki çocuklar Porto’nun yeni koçları, sonraki dostları, sonraki taraftarları olacaktır." dedi.

Geçmişi hiç unutmayıp geleceğe tutku, hırs ve hassasiyetle yaklaşmak gerektiğini vurgulayan Paulo Noga, "Şehri de kulübe entegre etmek istiyorum. Bizim küçük çocuklarımızı evine götüren şoför bile işine tutkuyla bağlıdır. İyinin en iyisini istiyoruz." diye konuştu.

Paulo Noga, sakatlanmaların önlenmesinin de uyku ve beslenmeyle yakından alakalı olduğunu küçük yaşlardan itibaren futbolculara aşıladıklarını söyledi.

CARLOS OTERO.. SEVİLLA: FUTBOLCUYA ÖZEL ANTRENMAN YAKLAŞIMI

İspanya’nın önemli ekiplerinden biri olan Sevilla’dan Carlos Otero da, felsefelerinin her zaman 'çalışmak, çalışmak, çalışmak' olduğunu belirterek sakatlanmayı önlemede de iyi bir hazırlık sürecinin son derece önemli olduğunu söyledi. Bir futbolcunun performansını iyileştirmenin en iyi yolunun, vücudunun iyi hazırlanması ve yorgunluğunun giderilmesi olduğunu söyleyen Carlos Otero, şöyle konuştu:

"Söz konusu olan makine değil insan. İyi uyudular mı, iyi dinlendiler mi, psikolojik sıkıntıları var mı, bize gelmeden önce psikolojileri nasıldı? Bunların hepsi bir bütün olarak ele alınmalı. Her futbolcunun antrenmanının kişiye özel yaklaşımlarla ele alınması gerekir. Bir futbolcuya uyguladığınız yöntemi başkasına uygulayamazsınız. Bütün takım için aynı çalışmayı yapamazsınız. Bazı futbolcular o gün yorgunluğuna bağlı olarak zıplama çalışması bile yapmamalıdır."

ANDY O’BOYLE..LİVERPOOL: KARAKTER GELİŞTİRME PROGRAMIMIZ VAR

İngiltere’nin Avrupa’daki en başarılı kulüplerinden Liverpool’dan Andy O’Boyle de oyuncuların karakteri, kişisel ve psikolojik gelişimi için geliştirme ve yetiştirme programları olduğunu söyledi.

Kişisel programlar tatbik ettiklerini ve bu konuda ünlü bir psikiyatri uzmanı ile çalıştıklarını belirten Andy O’Boyle "Onur, özveri, şeref, hırs, ahlak gibi değerleri yerleştirmeye çalışıyoruz oyuncularımıza." dedi.

 

 

Bu yazı toplam 27970 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.