1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “FMCG pazarı, 8 ayda yüzde 10 büyüdü”
“FMCG pazarı, 8 ayda yüzde 10 büyüdü”

“FMCG pazarı, 8 ayda yüzde 10 büyüdü”

Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan, Gıda Perakendecileri Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Ortak Gelişim Kongresi'nde...

A+A-

Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan, Gıda Perakendecileri Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Ortak Gelişim Kongresi'nde yaptığı konuşmada Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) pazarının ilk 8 ayda yüzde 10 büyüdüğünü belirtti.

Gıda Perakendecileri Derneği, "Ortak Gelişim Kongresi'nin bu yıl üçüncüsünü düzenledi. Kongreye katılan Nielsen yöneticileri, "2016 Yılı Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı Perakende ve Alışverişçi Trendleri" başlığıyla gerçekleştirdikleri sunumda, sektörde inovasyonun oynadığı rolün altını çizdiler. Sektöre ilişkin temel verilerin yer aldığı ve katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği sunumda açılış konuşmasını Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan gerçekleştirdi. Nielsen Perakendeci Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın ise son 10 yılın perakende satış noktası rakamlarına değinerek, süpermarketlerin ve indirim marketlerinin nokta sayısını yaklaşık 3 katına çıkarıp önemli bir gelişim kaydettiğini belirtti. Perakende mağaza sayısı değişimlerini geçen yılla kıyaslayarak irdeleyen Yalçın, süpermarketlerin ve indirim marketlerinin toplam mağaza sayısı artışının devam ettiğini vurguladı.

"FMCG pazarı, 8 ayda yüzde 10 büyüdü"

Sektörün büyüme dinamiklerini paylaşarak devam eden Yalçın, yılın ilk 8 ayına ilişkin Nielsen Perakende Paneli verilerini paylaştı. Buna göre, sigara ve alkol hariç FMCG pazarı, 2016 yılının ilk 8 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında bir ciro büyümesi kaydetti. Büyümeye perakende formatları detayında bakıldığında ise en yüksek büyüme kaydeden perakende formatı, indirim marketlerinin de içinde yer aldığı 400 metrekare altı süpermarketler oldu (yüzde 17). Büyümeye fiyat/hacim açısından bakıldığında ise fiyat parametresi öne çıktı. Buna göre toplam yüzde 10'luk büyümenin 3 puanı hacimsel büyümeden gelirken, 7 puanı fiyat artışından kaynaklandı. 2016 yılında pazar ortalamasının üzerinde büyüyen kategorilerden bahseden Didem Şekerel Erdoğan, öne çıkan kategorilerin konserve balık, buzlu çay, ayran, paketli ekmek, poşetler, hazır puding, su, tereyağı, maden suyu ve Türk kahvesi olduğunu belirtti. Büyümeyi mevcut ürünler/yeni ürünler dinamikleriyle de analiz eden Yalçın, toplam yüzde 10'luk büyümenin 2 puanının mevcut ürünlerden geldiğini, 8 puanlık kısmının ise yeni lansmanlardan kaynaklandığını belirtti. Yalçın, söz konusu sonucu "Bu veriler sektörde inovasyonun önemini yansıtmaktadır." diye ifade etti.

"Her 10 alışverişçiden 7'si yeni ürünleri denemeye açık"

Alışverişçi trendlerine yönelik bulguları paylaşan Erdoğan, Türk tüketicisinin yeniliklere açık bir profile sahip olduğunu belirtti. Erdoğan, "Her 10 alışverişçiden 7'si yeni ürünleri denemeye açık" diye ifade etti. Alışverişçinin bu profili göz önüne alındığında inovasyonun rolünün daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, yeni gıda ve içecek ürünlerinde gözledikleri 6 yeni "mega trendi" paylaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.