1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Fırsat ayı Receb
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Fırsat ayı Receb

A+A-

İslam dininde haram ay uygulaması insanlığı barışa alıştırmak içindir. Haram ay, Zilkade, Zilhıcce, Muharrem, Receb’dir. Bunların ilk üçü hac ayı, dördüncüsü umre ayıdır. Yine hac için gidiş geliş ayları olan haram aylarda savaşı yasaklamıştır. Savaşı olabildiğince azaltıp barışı yaygınlaştırmak ve güvenli bir ortamda umre yapılmasını sağlamak için, senenin ortasında olan Receb’i de haram aylardan saymıştır.

Hz. İbrahim’den bu yana uygulanan çok eski bir gelenek olan  haram aylara müşrik Araplar dahi hassasiyet göstermiştir. Bu aylar girdiği zaman babasının katilini görse kafasını kaldırıp bakmamaya  göz göze gelmemeye gayret edermiş. Kendini kontrol edemeyip  barış ortamına zarar veririm düşüncesi ile bundan kaçınırmış.

Allah kulları arasında kardeşliğin tesisi için özel zaman dilimleri sunmuş insanlara... İnsanoğlu bunu delmek için hep bir bahane uydurmuş. Diğer dinlere mensup insanlarla bile (saldırı olmadığı sürece) bu emirlere uymak kardeşlik atmosferini onlara da hissettirmek gerekir bu aylarda. İbadet için huzur ve barış ortamının tesisi  ilahi emirle ikaz edilmiştir.

Receb, Şaban ve Ramazan..

Müslümanlar için kutsal olan  Üç ayların ilki olan Receb ayının haram ay olarak ilan edilmesine  hikmetle bakmak gerekir. Savaş, kan dökmek, insan öldürmek, bozgunculuk çıkarmak yasaklanmış olan bu aya Allah “benim ayım” demiştir.

 Ramazan ayı bin aydan daha hayırlı olan bir aydır. Bu aydaki ikramları kaçırmayalım diye iki ay önceden hem ruh hem bedenen hazırlanmamız istenmektedir. Kavgayla, kan dökmeyle, kardeşlerinize kötülükle uğraşmayı bırakın artık…. Kendinize dönün, manevi eksiklerinizi fark edin, tamamlamaya gayret edin… Bu hayatın geçici olduğunu ve gerçek yatırımın ahiret yurdu için yapılması gerektiğini fark edin… Bunun için de  şiddete kargaşaya ve fitneye yasak getirmiştir  Rabbimiz…

İslam büyükleri bu aylar için “Receb ayı ekinlerimizi ekme, Şaban ayı  ekinleri olgunlaştırma ve sulama, Ramazan ayı ise ürünümüzü toplama zamanıdır.” Demişler. Eğer şimdi ürünümüzü ekmezsek Ramazan ayında toplayacak ürün bulamayacağız demektir.

Receb ayını  fırsat ayı  bilerek, eksiklerimizi tamamlamalı, kardeşlerimize düşmanlık  etmeyeceğimize söz vermeli, Kur’an bilmeyen öğrenmeye adım atmalı, namaz kılmayan başlamak için adım atmalı, günahlarımıza çok tövbe etmeliyiz ki Rahmetin sağnak sağnak yağdığı Ramazan Ayında ellerimiz boş, mahsulümüz  çürümüş olmasın… vesselam.

Bu yazı toplam 4109 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.