1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Finansal hizmetler güven endeksi Temmuz’da azaldı
Finansal hizmetler güven endeksi Temmuz’da azaldı

Finansal hizmetler güven endeksi Temmuz’da azaldı

Finansal hizmetler güven endeksi, 2017 yılı Temmuz ayında, bir önceki aya göre 11,0 puan azalarak 166,4 seviyesinde gerçekleşti.

A+A-

Finansal hizmetler güven endeksi, 2017 yılı Temmuz ayında, bir önceki aya göre 11,0 puan azalarak 166,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Temmuz ayı "Finansal Hizmetler Güven Endeksi" (FHGE) verisini açıkladı. Buna göre, 2017 yılı Temmuz ayında FHGE, bir önceki aya göre 11,0 puan azalarak 166,4 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE'yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelere göre, bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği gözlendi. Karlılığa ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda karlılıkta artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki döneme kıyasla zayıfladığı, gelecek üç ayda kârlılıkta artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görüldü.

Rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelere göre, yurt içi piyasalardaki rekabet gücünde son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıfladığı, gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği gözlendi. Yurt dışı piyasalardaki rekabet gücünde ise, son üç ayda iyileşme olduğunu bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği, gelecek üç ayda iyileşme olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise bir önceki dönem seviyelerinde devam ettiği görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.