1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ferrero Fındık yetkilileri üretici ile bir araya gelerek bahçe günleri yapıyor
Ferrero Fındık yetkilileri üretici ile bir araya gelerek bahçe günleri yapıyor

Ferrero Fındık yetkilileri üretici ile bir araya gelerek bahçe günleri yapıyor

Fındık kalitesini ve verimini arttırmak için Karadeniz bölgesine yayılan Ferrero Fındık yetkilileri "Değerli tarım uygulamaları" kapsamında üretici...

A+A-

Fındık kalitesini ve verimini arttırmak için Karadeniz bölgesine yayılan Ferrero Fındık yetkilileri "Değerli tarım uygulamaları" kapsamında üretici ile bahçe günleri yaparak üreticiyi bilgilendirmeye devam ediyor.

Doğu ve Batı Karadeniz bölgesine yayılan Ferrero Fındık, fındık kalitesini ve verimini arttırmak için fındık üreticileriyle "Değerli tarım uygulamaları" kapsamında zirai ve sosyal uygulamalarla bahçe günleri yaparak bilgilendirmeye devam ediyor. 4 yıldan beri uygulanan "Değerli Tarım" kapsamında oluşturulan 55 örnek bahçede üreticilere makineli tarım, hastalık ve zararlılarla mücadele tekniğine uygun budama ile damla sulama yöntemi uygulamalı olarak anlatılıyor. 55 ziraat mühendisi ve 20 sosyal çalışma uzmanı ile üreticilerle birebir temasla yapılan çalışmalarda örnek bahçelerde verim ve kalitenin arttığı gözlemlendi. Ferrero Fındık yetkilileri Sakarya'nın Hendek ilçesi Kurtköy'deki üretici ile bir araya gelerek bilgilendirmeye devam etti. Bilgilendirme sonrasında yetkililer ve üreticiler örnek bahçeyi gezdi.

"Yanlış bilinenleri doğrularını insanlara göstermeye çalışıyoruz"

Ferrero Fındık'ta Ziraat Mühendislerinden Süreyya Çağlar yaptığı açıklamada, "Ferrero değerli tarım uygulamaları kapsamında yürüttüğümüz bu projede, doğru şekilde gübrelemeye önem veriyoruz. Doğru miktarda, doğru zamanda gübrelemeye. Aynı zamanda doğru zamanda ilaçlama, ilaçlama zamanının çok doğru şekilde olması gerekiyor. Ve artı olarakta doğru şekilde budama. Zaten en önemli şeylerden biride doğru şekilde budama şekli. Doğru şekilde budaması, ilaçlaması ve gübrelemesi olan her şeyi tam olan üreticilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. En önemli şey ayrıca, şuanda uygulama yaptığımız şeylerden ilave olarak ta damla sulama sistemini kullanıyoruz. Bu bahçemizde de aynı şekilde damla sulama sistemini kullandık. Damla sulama sadece sulama değil, ilaveten gübresi de veriliyor. Ve ilaveten de ilaçlaması da yapılıyor. Bu şekilde üreticilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Yanlış bilinen doğruları insanlara göstermeye çalışıyoruz yaptığımız uygulamalarla" dedi.

Bahçe sahibi Hasan Püsküllü, "Ben Ferrero ile tanışmadan önce orman gibiydi burası. Şimdi geldi Ferrero tanıtma amaçlı gösterdiler. Önceden beğenmiyorduk sonrasında neticeyi gördük. Şu anda çok iyi, dolgun, güçlü dallar oldu, verim arttı. Daha ne olsun, böyle çok güzel" diye konuştu.

"Bir kişiyi değiştirirsek bizim için avantajdır"

Ferrero Sosyal Medya Uzmanı Gökhan Aksancar ise, "Ferrero'da sahada çocuk işçiliği, işçi hakları, işçi sözleşmesi ve katı atık yönetimi ile ilaç uygulaması yapılırken kullanılması gereken ekipmanlar hakkında çiftçilerimize bilgilendirme sağlıyoruz. Çocuk işçiliği konusunda yaptığımız bilgilendirme ise 15 yaşını tamamlamamış kişiler çocuk işçi olarak yazılıyor. Ve bu 15 yaşını tamamlamış ama 18 yaşını tamamlamamış genç işçi olarak alınır. Ve bu genç işçilerinde ağır işçilerde çalışmamak kaydı ile belirli koşullarda çalışma imkanı sağlanabilir. Onun dışında yabancı işçi konusunda sıkıntılarımız var Suriye'den ve Gürcü işçilerin eğer Türkiye'de yaşadıklarına dair sigorta yada resmi belge yoksa bunlar kaçak gözüküyor. Ve bunlar çiftçilere büyük sorumluluklar getiriyor, bunları tamamen çiftçilerimiz üstleniyor. O yüzden bu konularda çok hassas davranmamız gerektiğini çiftçileri bilgilendirme şeklinde yapıyoruz. Yine kararı çiftçilerimiz veriyor çünkü bir şeyler yaşanmadan önce önlem almak bizim için daha değerli. Yaşadıktan sonra önlem almak bizi ileriye götürmüyor. Bunun bilgilendirmesini yapıyor ve devam ediyoruz. Bir kişiyi değiştirirsek bizim için avantajdır. Çünkü biz yola "1', "0'dan büyüktür diyerek yola çıktık. Elimizden geleni yapıyoruz bu konuda, inşallah başaracağız" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.