1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Farklılıklar yok sayılamaz
Farklılıklar yok sayılamaz

Farklılıklar yok sayılamaz

Bireyleri ve bireylerin farklılıklarını yok sayan toplumsal yapıların yok olmaya mahkum olduğuna dikkat çeken TİMAV Başkanı A. Ecevit Öksüz, “ Farklılıklarımızı çatışma yerine dayanışmada birleştirebilmeliyiz” dedi

A+A-

Türkiye İmam Hatipliler Vakıf (TİMAV) öncülüğünde Mardin’de düzenlenen 5. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu tamamlandı. TİMAV’ın organizasyonu ile Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen sempozyum, 06-07 Kasım tarihlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen 105 akademisyenin bildiri sunduğu sempozyumda, bu yıl ana tema “Toplum Birey İkileminde Ortak Değerler ve Farklılıklar” olarak belirlendi.

ÖKSÜZ: FARKLILIKLARIMIZI ÇATIŞMAK YERİNE DAYANIŞMAYA VESİLE KILMALIYIZ

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, uluslararası düzeyde böyle bir organizasyonun beşincisini düzenlemekten dolayı onur duyduklarını, bu sempozyumun bu yıl, farklı din ve kültürlerin harmanlandığı yer olan Mardin’de yapılmasının daha da anlamlı olduğunu dile getirdi. TİMAV olarak ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok program düzenleyerek, vatan, millet, din ve mukaddesat için değer üretme gayreti içinde olduklarını ifade eden Öksüz, konuşmasına şöyle devam etti: “Birey-toplum ikileminde farklılıklar ve ortak değerler başlığı şu anda insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu başlıklardan bir tanesi. Farklılıklarımızı çatışmak yerine dayanışmaya, kavga yerine kol kola girebilmeye, zenginleşebilmeye vesile kılarsak, insanlığa değer üretmiş oluruz.”

“DÜNYA, BATI’YA VE ONUN SEKÜLER DEĞERLERİNE MUHTAÇ DEĞİLDİR”

Öksüz, günümüz dünyasının bireyi ve farklılıkları baskılamak istediğine dikkat çekti. Öksüz, dünyanın Batı’ya ve onun seküler değerlerine mahkum olmadığını ifade ederek, insanlığın yeni arayışlarının devam etmesi gerektiğini vurguladı. Bu arayışların olumlu neticeler vereceğine olan inancını dile getiren Öksüz, “dünyanın ortak değerlerinin merkezi, insanlığın da merkez noktası olan bölgemiz coğrafyasıdır” dedi.

“FARKLILIKLARI YOK SAYAN TOPLUMLAR YOK OLMAYA MAHKUMDUR”

“Toplumu inşa eden bireylerdir” diyen Öksüz, bireyleri ve bireylerin farklılıklarını yok sayan toplumsal yapıların yok olmaya mahkum olduğuna dikkat çekti. Günümüz dünyasında insanlığın, insan olarak var olmak ile, insanlığın geleceğini tehdit etmek arasında bir tercih arasında kaldığının altını çizen Öksüz, bu tercihin neticesini belirleyecek olanın yine bireyler olduğunu söyledi. Sonuç bildirgesinde bireylerin farklılıklarının toplumsal zenginliğe ürettiği katkıya dikkat çekildi. “Farklı bakış açılarıyla insanlık tarihinin birikimi harmanlanarak, bilgi çağının imkanlarıyla muhtemel çatışma alanları ve çözüm önerileri müzakere edilmiştir” denilen bildirgede insanlık için elzem olanın yerel ve küresel ölçekte beraber yaşama ve müsamaha kültürünün yaygınlaşması olduğu vurgulandı. Kurumlar arası hediye takdimlerinin gerçekleştirildiği 5. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.