1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Eskişehir’de Ramazan Bayramı’nda turizm hareketliliği beklenmiyor
Eskişehir’de Ramazan Bayramı’nda turizm hareketliliği beklenmiyor

Eskişehir’de Ramazan Bayramı’nda turizm hareketliliği beklenmiyor

Eskişehir'in Ramazan Bayramı'nı turizm açısından pek de hareketli geçmesi beklenmezken, turizm acentesi işletmecisi Gürsel Gedik, kentin inanç turizmi...

A+A-

Eskişehir'in Ramazan Bayramı'nı turizm açısından pek de hareketli geçmesi beklenmezken, turizm acentesi işletmecisi Gürsel Gedik, kentin inanç turizmi açısından büyük bir potansiyeli olduğunu ancak bunu kullanamadığını belirtti.

Turizm açısından Eskişehir genelinde Ramazan Bayramı'nın sakin geçeceğini ifade eden Gedik, "Ramazan Bayramı'nda ciddi bir hareketlenme beklemiyoruz. Bunun birçok nedeni var. İnanç turizmi ile ilgili aslında Eskişehir'in ön planda olması gerekirken şuan Eskişehir bu konuda istenilen seviyede değil. İnanç turizminde Eskişehir'in yeri var mıdır diye sorarsınız aslında bu konuda Eskişehir çok güzel bir şehir. Sivrihisar, inanç turizmi açısından gidilebilecek en iyi yerlerden birisi. Onun dışında bu konuda Eskişehir'de de görülmesi gereken yerler var. Mesela Kurşunlu Camii Külliyesi bunlardan birisi. Seyyid Battal Gazi'den Üryan Baba'ya kadar bir çok yer var Eskişehir'de. Bu turizm gerçekleştirilebiliyor mu? Hayır. Eskişehir'de turizm, ön plana çıkan 3-5 tane müzeden ibaret. Bu konuda gerekli hassasiyet maalesef henüz oluşmadı" şeklinde konuştu.

Eskişehir'deki turizm rehberlerin şehri yeteri kadar tanımamasından yakınan Gedik, şu ifadeleri kullandı:

"Eskişehir, tarihimize baktığımızda kurtuluşta da kuruluşta da olan bir kent. Ancak rehberlerin şehir tanıtımında bunların hangisi ön planda? Mesela Miralay Behiç Erkin. Kimdir bu? Hangi turizm grubuna bu insanlar tanıtılıyor? Kurtuluşta var olan bir kişi. Kuruluşa geldiğimizde, örneğin Osmanlı Beyliği'nin kuruluş hutbesini okuyan kişi Dursun Fakıh'tır. Karacaşehir'deki camide okumuştur. Hangi turizm grubuna anlatılıyor bu bilgi? Kimse bilmez kimse gitmez. Örneğin Şeyh Edebali. Şeyh Edebali'nin yetiştiği yer İtburnu Köyü'dür şimdiki adı ile Uludere Köyü. Hocası da Şeyh Süleyman'dır. Şeyh Süleyman'ı kaç kişi bilir kaç kişi tanır? Yani Eskişehir'in inanç turizmi açısından şuan için hiçbir hamlesi yok. Lületaşı ve müzeleri ön plana çıkarmış vaziyette turizmini canlı tutmaya çalışıyor."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.