1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erzurum PMYO’da eğitim öğretim yılı açılış töreni
Erzurum PMYO’da eğitim öğretim yılı açılış töreni

Erzurum PMYO’da eğitim öğretim yılı açılış töreni

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu'nun (PMYO) 2016-2017 eğitim öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.

A+A-

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu'nun (PMYO) 2016-2017 eğitim öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.

Polis Meslek Yüksek Okulu Spor Salonu'nda düzenlenen törene Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9'ncu Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Erzurum PMYO Müdürü Suat Günbey, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, kamu kurum amirleri ve polis adayı öğrenciler katıldı.

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu folklor ekibinin gösterisiyle başlayan tören Okul Müdürü Suat Günbey'in açılış konuşmasıyla devam etti.

Polis Akademisinin son iki yılda zihniyet ve kurumsal değişim geçirdiğini ifade eden Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, bu değişimin hem amir hem de memur eğitiminde yaşandığını söyledi.

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak konuşmasında şunları kaydetti:

"Önceden 8 yıl gibi uzun bir süre alan amir eğitimi, Polis Koleji ve Güvenlik Bilimleri Fakültesinin kapanması ve onun yerine Polis Amirleri Eğitim Merkezi'nin kurulması ile yeni bir boyut kazandı. Polis Amirleri Eğitim Merkezi'ne üniversite mezunu sivil ve polis memurları alıp ilk kademe amir eğitimi vermeye başladık. Aynı şekilde polis memurları alımlarında da üniversite mezunlarına ağırlık verilmeye başlandı. Bu amaçla üniversite mezunlarının alındığı Polis Meslek Eğitim Merkezleri Polis Akademisi çatısı altına alınarak daha akademik bir eğitim verilmeye başlandı. Bu reform gelişmiş demokratik ülkelerdeki polislik eğitim ve uygulamalarına, demokratik değişimlere bakılarak gerçekleştirildi. Temel amacımız, polisin toplumdan ayrı yetiştirilmesinden ziyade, olması gerektiği gibi toplumla iç içe var olmasını sağlamaktır. Kapalı ve toplumdan izole bir eğitim veren eski sistem, Türkiye'nin gelişmişlik düzeyi ile uyumlu değildi. Bu sistem bürokratik zihniyeti merkeze alan, kendilerini toplumdan belirli ölçüde ayrı gören ve dolayısıyla önceliği sivil otorite olmayan amir ve memurları yetiştirebiliyordu."

Polis eğitiminde yaşanan reformun toplumun tüm kesimlerine açılacağını ifade eden Çolak, bu değişimin "topluma rağmen güvenlik" fikri yerine toplumun huzur ve güvenliğini merkeze alan "millete hizmetkar polis" fikrinin yerleşmesine yardımcı olacağını aktardı. Çolak, bu anlayışın aynı zamanda Türkiye'nin insan hakları ve hukuk devleti ilkelerinin tamamen hakim olduğu daha demokratik bir konuma yükselmesine yardımcı olacağını söyledi.

"Polis Akademisi'nde yapılan reform insan hak ve hukukunun korunmasını temel ilke edinen, toplum merkezli bir bakış açısına sahip, sadece sivil otoriteye itaatkar polisler yetiştirme hedefi ile gerçekleştirildi" diye konuşan Çolak, Polis Akademisi'ni milletin kurumu haline getirdiklerini kaydetti.

Törende protokol konuşmalarının ardından Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürü Şafak Ertan Çomaklı tarafından ilk ders verildi.

Tören Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Darbeye darbe vuran kahramanlar" konulu klibin gösterimi ile sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.