1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erzurum Forum AVM’de Organ Bağışı standı açıldı
Erzurum Forum AVM’de Organ Bağışı standı açıldı

Erzurum Forum AVM’de Organ Bağışı standı açıldı

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanan "Organ Bağışı Haftası" nedeniyle Erzurum Forum AVM'de stant açarak vatandaşları...

A+A-

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanan "Organ Bağışı Haftası" nedeniyle Erzurum Forum AVM'de stant açarak vatandaşları bilinçlendirdi. Açılan standa yoğun ilgi gösteren vatandaşlara standa görevli sağlık personellerince gerekli bilgilendirmeler yapılarak organ bağışının önemine vurgu yapıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Organ Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Fatih Kacıroğlu, "Organ Bağışı, kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir. Ülkemizde 20 bini aşkın kişi hayatlarını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun ve yeterli verici olmaması nedeniyle kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedir. Yine Şeker Hastalığı, Hipertansiyon gibi kronik hastalıkların sonucunda oluşan özellikle Böbrek Yetmezliği her geçen gün artan vaka sayısı ile ülkemiz için kanayan bir yaradır. Bugün Böbrek Nakli için bekleyen 17.997 hastamız vardır" dedi.

Kacıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kişiler hayatta iken kalp, böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas, incebağırsak, kornea, kas, kemik iliği gibi organlarını bağışlayabilirler. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az iki tanık önünde bilinci açık ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı, imzalı veya sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağın hekim tarafından imzalanması gerekir. Organ Bağışında bulunan kişilerin Organ Bağışı Kartlarını üzerlerinde taşımaları ve aile yakınlarına konu ile ilgili bilgi vermeleri gerekir. Çünkü kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı için karar vermeleri gerekmektedir."

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ise bu hafta boyunca yapılacak olan etkinliklerle organ bağışının önemine dikkat çekeceklerini belirterek, vatandaşları organ bağışı yapmaya davet etti. Şu anda binlerce insanın çeşitli hastalıklarından dolayı organ bağışı beklediklerini vurgulayan Vançelik "Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. Bir gün bizim de organa ihtiyaç duyabileceğimizi düşünerek, şifa bekleyen binlerce insana belki sebep olabileceğimiz bilinciyle, herkesi organ bağışı için destek vermeye davet ediyorum" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.