1. YAZARLAR

  2. Havvanur Doğan

  3. Engellilerin engelleri
Havvanur Doğan

Havvanur Doğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Engellilerin engelleri

A+A-

Engelli olmak… Hayata bir sıfır yenik başlamak… Hayallerini, ümitlerini, dualarını sınırlamak…  Engelli olmak, hayal kırıklığını da beraberinde getiriyor çoğu zaman. Kırık ümitler, gerçekleşmesine inanılmayan hayaller ve geçmek bilmeyen zaman. Zaman, çok farklıdır engelliler için ve çoğu zaman bitmeyen bir çiledir. Engelli olmak, engellerle karşılaşmaktır hayatı boyunca.

Ve en acısı, engelli olmak;  engel olamamaktır sızlayan yüreklere. Diğer insanlar engellilere hep acıyor. Kimi zaman utanıyor kimi zaman kınıyor. Bazıları ise merhamet ne demek unutup, dalga geçip, alay ediyor, eğlence aracı olarak görüyor engellileri. Sanki hiçbir zaman engelli olmayacaklarına dair senet varmış gibi. Sanki engelli olmak onlar için imkânsızmış gibi. Engellilerle alay etmek sağlıklı insanı daha iyi hissettiriyor. Eksik değil, tam hissettiriyor.

**

Diğer insanlar engellilerle aralarına hep bir engel koyuyor. Bir gün kendilerinin de engelli olacağı akıllarının ucundan bile geçmiyor. Empati kurmuyorlar ve çok zor iletişime geçiyorlar. Toplumda bir engellinin annesi olmak, babası olmak, kardeşi olmak, bir engellinin çocuğu olmak acizlik, eziklik gibi görülüyor. Engellilere nasıl bakılıyorsa, engelli yakınlarına da öyle bakılıyor. Herhangi bir yerde, toplum içinde bir engelliye rastlanıldığında insanlar içlerini rahatlatan acıma duygusuyla bakıyorlar, sonra tereddütlü bakışlar mana değiştirmeden başka yere çevriliyor. Oysa engelli ya da sağlıklı olmak insanların seçimi değildir. Bir engellinin yakını olmak veya olmamak insanın elinde olan bir şey değildir. Engelli olmak bir suç da değildir. Engelli insanlar ve yakınları kendilerini aciz, güçsüz hissetmemelidir. Toplumda diğer insanların faydalandığı imkânlardan eşit bir şekilde faydalanmalıdır engelliler. Ama çoğu yerde engellilere sunulan öncelikler görmezden geliniyor. Engelli olmak haklara engel olmamalıdır. Fakat toplumda engelli insanlar yanlış bir seçim yapmış gibi, bir hata işlemiş gibi görülüyor.

**

Yani engellilere; eksiklikleri değil, insanların önyargıları engel oluyor. Bu yüzden toplum içinde sık sık rastlamayız engellilere. Çünkü insanlar önyargı ile onları içlerine kapanık bir dünyaya mahkûm ediyor. Oysa engelliler bunların hiç birini hak etmiyor. Zaten hayata yenik bir şekilde başlıyorlar. Onları; ellerinden tutup, topluma kazandırmaksa bizim görevimiz. Belki de bu yüzden engelli denilmiştir onlara. Normal insanlardan çok daha engellerle karşılaştıkları için. Hiç birimizin garantisi var mıdır, bir özürlü veya yakını olmayacağımıza?

**

Engellilerle aramızdaki engelleri gelin, hep beraber kaldıralım. Mesela bir engelli ile karşılaşırsak; ona acıyarak değil, umutla bakalım. Onları kaderlerine mahkûm bırakmayalım, topluma kazandıralım. Onları ayıplamayalım. İletişime geçelim onlarla. Alay etmeyelim, empati kurmaya çalışalım. Engelli yakınları ile sohbetler edelim. Bir engel ile yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu anlamaya çalışalım. Ve engellilerin ruh halini öğrendikçe şükredelim. Ve en önemlisi onlara gülümseyelim Unutmayın! Hiçbir engel, engellilerle iletişim kurmamak için bahane değildir…                                                                                                           

Bu yazı toplam 6846 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum