1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Enerjisini Kulu için harcıyor
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Enerjisini Kulu için harcıyor

A+A-
Ülke olarak İsveç'ten öğreneceğimiz çok şey var. İsveç, attığı adımlarla başta Avrupa olmak üzere dünyaya örnek oluyor. İsveç, en az trafik kazasının yaşandığı ülke. Yaşam standardının da yüksek olduğu bir ülke. 
**
İsveç'te minibüsün devrilmesi sonucu bir günde 15 kişi ölmüyor ya da maden ocaklarında onlarca insan hayatını kaybetmiyor. Bu ülkede, eğitim parasız olduğu gibi hiçbir yazarın kitabı da toplanmıyor. Burada devletten çok vatandaş önemli. 
**
Geçtiğimiz gün Kulu İsveç Fahri Konsolosu Doç. Dr. Erdal Akdeve, Sekreteri Çiğdem hanım ve ilçenin sevilen ismi Saim Erel ile birlikte basınla buluştu. Erdal Bey ile daha önce bir kaç kez telefonla görüşmüştük. İlk kez yüz yüze görüşme fırsatı bulduk.
**
İsveç'in başkenti Stockholm'ü de Ankara kadar iyi bilen Erdal Akdeve, aynı zamanda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak ders veriyor. Akdeve, kendisini iyi yetiştirmiş bir isim. Üniversitedeki kürsünün de, konsolosluktaki koltuğun da hakkını veriyor. Kulu ve İsveç ile ilgili önemli tespitleri var.
**
İlçenin tanıtımı noktasında Konya ve Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, onun birikiminden mutlaka yararlanmalı. Çünkü ilçenin tanıtımı sadece İsveç üzerinden yapılıyor. Konsolosluk belediye için büyük bir şans. Enerjisini ilçe halkının yararı için harcıyor.  
**
Akdeve'nin yoğun girişimleri sonucunda İsveç, yaz aylarında Kulu'ya Fahri Konsolosluk verdi. Bu çok önemli. Halka önem verdiğinin göstergesi. Konsolosluk bugün bir Büyükelçilik gibi çalışıyor. İsveç seçimleri için Kulu'da sandık kurulması da dünyada ses getirdi.
**
Akdeve, "Kulu'da İsveç ile etkileşimi olmayan hiçbir aile yok" diyor. Hakikaten de öyle. Kulu ve Cihanbeyli'de yaşayan halkın İskandinavya ülkeleriyle güçlü bağları var. Avrupa'dan bu ilçelere ciddi kaynak aktarımı da oluyor. 
**
İsveç, bana göre Avrupa ülkeleri arasında yabancılara, yani bizimkilere en çok arka çıkan ülke. Çalışma ve oturma izinlerini diğer ülkelere göre daha kolay veriyor.
**
Ülkenin ekonomisiyle ilgili Akdeve, "İsveç'in dev bir ekonomisi var. 2008 krizinden en az etkilenen ülke. Her yönüyle güçlü bir ülke. Uluslararası arenada ise prestiji var. Uluslararası şirket sayısı ortalamanın üzerinde" diyor. 9 milyonluk ülke, küresel arenda ciddi bir yer edinmiş.
**
Konsolos bunları dile getirirken ben de Türkiye ile İsveç'i kıyaslıyordum. Ne kadar geri kaldığımızı bir kez daha gördüm. Enerjisinin çoğunu iç çekişmelere harcayan bir ülkede yaşıyoruz. Her gün yeni bir krizle uyanıyoruz. Bu yüzden geri kaldık. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun dediği gibi otobüsü kaçırmış bir milletin çocuklarıyız.    
**
Ayrıca İsveç, 200 yıldır da savaşa katılmıyor. İki büyük dünya savaşına da katılan Türkiye ise savaşın eşiğinden bir türlü kurtulamıyor. İsveç'in Kulu'ya büyük katkısı oldu. 
**
Bu bilgiler ışığında ülke olarak İsveç'i örnek almalıyız. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşan bu ülkeden örnek alacağımız çok şey var. Belki biz de bir gün 'büyük ülke' oluruz. O zaman ne insanımız kazaya kurban gider, ne de göçük altında kalır.
 
Not: Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, 30 Mart'ta üçüncü kez belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. İlçe halkı artık Yıldız'dan büyük projeler bekliyor. İlçe artık hak ettiği yere ulaşmalı. 
 
Bu yazı toplam 6880 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.