1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Hedeflediğimiz çok büyük bir başarı hikayesi var inşallah yıl sonu göreceksiniz. Bugün itibariyle yenilenebilir...

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Hedeflediğimiz çok büyük bir başarı hikayesi var inşallah yıl sonu göreceksiniz. Bugün itibariyle yenilenebilir enerji maliyetlerinin çok ama çok altında ve yerli üretim ile Ar-Ge'yi de işin içine katacak şekilde bir ihale sonucu bekliyoruz" dedi.

Bakan Albayrak yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Albayrak, yerli kömür ile ilgili sorulan bir soru üzerine, "Yerli kömürde belirlediğimiz 5-6 bölge var ama bugün iki kritere öncelik noktasında ayırdık. Birinci kriterimiz, bölgedeki arz talep dengesi bizim için önemli, ikincisi de o bölgedeki mevcut rezervler içerisindeki kalorifik değerin yüksekliği bizim için önemli. Yani yapılacak yatırımın geri dönüşümü ve verimliliği açısından önemli. AK Parti iktidarı dönemindeki keşiflerle ortaya çıkan 2 bin kalori üzeri, 2 bin 500 kalori üzerindeki rezervlere baktığımızda böyle bir süreç var. Bu çerçevede Özelleştirme Dairesi ile beraber yürüttüğümüz kapsamda özellikle İç Anadolu, Ankara Bölgesi'nin enerji ihtiyacının da yerli kaynaklarla karşılanmasıyla alakalı Çayırhan öne çıkıyor. En geç önümüzdeki hafta içerisinde ilana çıkacağını düşünüyoruz Çayırhan Bölgesi'nde. Kabaca 1 milyar doların üzerinde bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu yatırımı gerçekleştirdikten sonra bu sahayı zenginleştirip, elektrik enerjisi üretimi ortaya koyduktan sonra hem yerli enerji kaynaklarımızı daha ciddi anlamda hayata geçirmiş olacağız hem de yerli istihdamının önünü daha da açmış olacağız" cevabını verdi.

Yenilebilirde de son noktaya gelindiğinin altını çizen Bakan Albayrak, "Ekim ayı içerisinde de bunu anonse edeceğiz. Özellikle yenilenebilir de biz yerli kaynaklarımızın ilgili çok somut ve net şunu ortaya koyduk; güneş ve rüzgar yenilenebilir kaynaklar, Türkiye'de ciddi bir potansiyel var ama bunu biz strateji dahilinde yerli üretim ve yerli Ar-Ge, yerli piyasanın ötesinde bölgedeki pazar ve piyasalara da hitap edecek bir üretim ihracat kapasitesi ile birlikte bir stratejiyle yürütelim istedik. Hedeflediğimiz çok büyük bir başarı hikayesi var inşallah yıl sonu göreceksiniz. Bugün itibariyle yenilenebilir enerji maliyetlerinin çok ama çok altında ve yerli üretim ile Ar-Ge'yi de işin içine katacak şekilde bir ihale sonucu bekliyoruz. Birçok dünyadaki önemli firmalardan çok yoğun bir talep var. Önümüzdeki dönem sadece Türkiye iç piyasasında değil, bölgedeki ihracat kapasitesiyle ilgili coğrafyada da yoğun bir enerji talebi var bunu karşılamak açısından Türkiye bölgedeki en önemli ülkelerden bir tanesi. Türkiye ekonomisinin daha da güçleneceğine şahitlik edeceğimiz bu süreçte çok önemli yatırımlar çok önemli projeler yerli ve yenilenebilir açısından hem Türkiye ekonomisinin ticari dengesine hizmet etme noktasında da önemli adımlar atılacağına şahit olacağız" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.