Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ELİF LAM MİM

A+A-

Elif okuduk ötürün ,

Pazar eyledik götürü

Yaratılanı hoş gördük

Yaradan dan ötürü,,

Yunus un bu aşk ve sevgi dolu dizeleriyle başlayalım ki sözümüze sevgi dolsun gönlümüze.

O , Rahman ve Rahim olan Allah CC desevgi üzerine yaratmadı mı kainatı,öyle ise her güzelliğin sırrı Sevgide imiş. Sev en, sevdiğine sevgisini  nasıl ispat eder  ki ? tabiiki de sevdiğine sevildiğine karşı kendinde bulunan tüm olumsuz hasletlerden hallerden arınarak ispat eder.

Şimdi, biz kullar Rabbimizi her an her fırsat da sevdiğimizi söylüyoruz ya, işte bunun da bir ispatı gerekir değil mi aziz kardeşlerim. Halimizi bozan bizleri bu sevgiden uzak eyleyen tüm o kötü huylar ameller niyetler bir bir Kuran ı kerim de ve Peygamber (SAV) in sünnetinde açıkça belirtilmiş

Öyle ise biz sevdiğini söyleyen kullara düşen “İşittik itaat ettik “ sözüne biadtır.

Rabbimiz, başka bir ayetin de ise “Öyle ise vazgeçtiniz değil mi” derken de tün kötü amellerden bizleri uyarmış ve sevgi ile uyarmış. Ne kadar güzel bir hitaptır.

Şimdi sizlere, sevgili Muharrem Karabay hocamızın Aşkı Üveysi kitabından Elif Lam Mim in açılımını anlatalım. Al-i İmran suresinde ve birçok ayet de , sure de ayetlerin ilk başlangıcı ELİF LAM MİM dir.

Elif nedir diye tıfıl mana da Rabbimize sormuştum , cevabını Mevlana  dan Yunus Emre den  öğrenmiştim Allah hepsinden razı olsun. Bir gün namaz anında , Rabbim Elif Lam Mim i bu güne kadar hep kullarından öğrendim , birde Sen öğretir misin dedim , O anda Davudi bir ses ELİF KIYAMDIR,, dedi.

Elif kıyam ise Lam ruku, Mim de secde yani namazdır. Sevgili hocamız birde şöyle bir anlatım yapıyor kitabında , Elif Sevgi, Lam Aşk, Mim Kederdir. Elif Allah , Lam Muhammed (sav), Mim Ümmettir.

Kaç kere kanıt verdim, kimine göre Elif bir hece ya da harftir.

Bizlere göre ise ELİF varoluşumuzun ana kaynağıdır. Allah CC bizleri sevmeseydi yaratmazdı.

Muharrem Karabay hocamız yine çok güzel inciler sıralamış kitaplarında mutlaka ilk fırsat da ulaşıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Üveys Veysel Karani den bir dem geldi,

Bizler gibi dünya gözüyle görmeden,

Hz Ömer ra ve Hz Ali ra  ikisi gittiler Hz Üveyse, Hırka-i Saadeti teslim edip kendisine Resulallah Sav  kendisini , ümmetime mağfiret için dua etmesini vasiyet ettiğini söylediler,Hz. Üveys, secdeye başını koyup diledi. Cenab-ı Hak Teala “ya üveys , ümmetin yarısını sana bağışladım yarısını da Resulümün ailesinden gelecek olan Abdulkadir’e bağışladım“ dedi. (243)

Hz Muhammed Sav , Miraçtan bahsederken , Veysel Karani Hz ashabına tanıttı. “ Miraç da göğün en yüksek katına vardığım zaman Cibril izin isteyip ayrıldı, orada pöstekiye sarınmış , ayakları altında yuvarlanan bir insan gördüm  nur saçıyordu , kim olduğunu sordum  Veysel Karani olduğunu haber veerdiler.Allah CC ün ona verdiği söz varmış , böylece benim Cemal-i Şerifimle şereflenmesi vuku buldu.(244) Bu hal sevgiden değil mi ey dostlar . “ İman edip salih amel işleyenler var ya rahman onları (gönüllere )sevdirecektir “ (Meryem Suresi) Yüce Rabbimiz , kendi zatını ve sevdiklerini sevebilmeyi cümlemize nasip eylesin ki Resulallah’ın şu hadisiyle coşalım “iman etmedikçe cennete giremezsiniz , birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olmazsınız “.

Bu yazı toplam 2214 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum