1. YAZARLAR

  2. Aliye Sever

  3. Egzersiz için protein tozu desteği
Aliye Sever

Aliye Sever

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

Egzersiz için protein tozu desteği

A+A-

Spora yeni başlamış veya profesyonel, bütün sporcuların hedefi maksimum kas kazancını sağlayıp yağ oranını azaltmaktır. Bu amaçla başta protein tozları ve amino asit tabletleri olmak üzere birçok besin desteği ve ergojenik yardımcı kullanılmaktadır. Ancak uzman doktor ve diyetisyenlere danışılmadan kullanılan ürünler fayda sağlamadığı gibi gerek kısa vadede gerek uzun vadede bireyin sağlığında zararlara yol açmaktadır. Beslenmede dengeyi, yeterliliği ve çeşitliliği sağlamadan ve doğru miktarda enerji alımı veya kısıtlaması yapmadan hiçbir birey sağlıklı, zinde bir bedene kavuşamaz.

Günümüzde protein ağırlıklı diyetler özellikle popülerlik kazanmış ve protein tozlarının kullanımı da bununla paralel olarak artmıştır. Fiziksel görünüş ve kas kazancının bireyleri cezbetmesi, doğru ve sağlıklı karbonhidrat ve yağların tüketiminin göz ardı edilmesine sonuç olarak besin çeşitliliğinin azalmasına ve bilinçsizce sadece proteine yönelmeye sebep olmaktadır. Öğün hazırlama süresinin kısıtlı olması, ekonomik yönden uygun olması, çeşitli aroma vericilerle tatlandırılması gibi birçok etmen protein tozunu çoğu kişinin ilk tercihi hatta vazgeçilmezi haline getirmiştir. Sporcunun günlük ihtiyacı olan proteinden kullanılmak istenen protein dozu miktarı düşülerek alım yapıldığında spor öncesi sonrası ulaşım kolaylığı, sindiriminin daha kolay olması gibi sebeplerden ötürü protein tozu kullanımı olumlu etkiler sağlamaktadır. Ancak günlük alınması gereken besin ögeleri yerine çoğunluğu protein tozuna ağırlık vererek beslenmenin bize kaybettireceği besinsel ögeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle belirtelim ki bu besin ögelerinin birçoğunun en zengin kaynakları genel olarak; et, tavuk, balık, süt, yumurta, kurubaklagil gibi kaliteli ve zengin protein kaynaklarıdır.

-Demir: Vucüdumuzda dokulara oksijen taşınmasını ve kas hücreleri içinde oksijenin kullanılmasını  sağlayan demire ihtiyaç egzersiz sırasında daha da artmaktadır. Bunun sebebi egzersiz sırasında kalp atım hızının ve dokulara ulaşan kan miktarının artmasıdır. Demir yetersizliği sonucunda sporcu kuvvetinde ve egzersiz veriminde azalma, çabuk yorulma, halsizlik, enfeksiyonlara dirençsizlik ilk etapta meydana gelecek sorunlardan birkaçıdır. Özellikle kadın sporcularda daha da sık meydana gelmektedir.

-D vitamini(Kolekalsiferol): D vitamini öncülünün besinsel kaynakları balık, karaciğer, yumurta sarısı ile süt ürünleridir. Bu besinlerin kullanımı azaltıldığı takdirde kemik sağlığımızın birincil etmeni olan D vitamini yetersizliği yaşanmaktadır. Ayrıca D vitamini kalsiyumun kas içerisinde taşınmasında da etkendir.

-B2(Riboflavin): Enerji metabolizmalarında etkin bir vitamin olan riboflavin karbonhidrat ve yağdan enerji oluşumunu sağlayarak hem proteinin kas yapımında kullanılmasının önünü açar hem de egzersiz sırasında kullanılan enerjiyi maksimuma çıkarır.

-B12(Kobalamin): Yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan  kobalaminin eksikliğinde pernisiyöz anemi meydana gelmektedir. Anemiyle birlikte yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, sporcunun fiziksel ve psikolojik olarak düşüşüne neden olmaktadır.

-Biotin: Biotin yağ sentezinde, amino asit metabolizmasında ve egzersiz sırasında en önemli enerji kaynağımız olan glikojenin oluşumunda rol oynamaktadır. Yetersizliğinde yorgunluk, depresyon, anemi, kas ağrıları gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

-Bakır: Oksijen taşınmasında ve kullanımında etkili olan, demir metabolizmasında da yer alan bakırın yetersizliğinde anemi ve kemik yapısı değişiklikleri görülmektedir.

-Kalsiyum: Hem sütle beraber alınamayan hem de aşırı protein alımıyla idrarla atımına yol açılan kalsiyum kemik ve dişlerin yapısında, ayrıca kas çalışmasında en önemli minerallerden biridir.

Gün içerisinde alması gereken besinleri hayvansal ve bitkisel kaynaklardan alan gerekli çeşitliliği yapan sporcularda tercih edilirse ve ihtiyaç dahilinde protein tozu takviyesi kullanılırsa hiçbir besinsel maddenin yetersizliğine rastlanmaz. Egzersiz verimi, kalitesi ve süresi bireyin dayanıklılığı artar. Vucüdumuzu bir bina gibi ele aldığımızda proteini dokularımızın temel taşı olarak kullanılır ve proteinden inşa ederiz. Ama enerjimizin temel kaynağı olan karbonhidrat ve yağları almadığımızda güçsüz düşer kas ve direnç kaybı yaşarız. Vitamin ve mineralleri almadığımızda enfeksiyon, hastalık, rahatsızlık gibi durumlarda inşa ettiğimiz bu bina güçsüz düşer ve yoğun hasar görür. Bunlara sebebiyet vermemek adına doğru bir beslenme programını uygulamalı diyetisyen yardımıyla uygun diyet programı ve antrenman programı bütünleştirilmelidir.

 

 

Bu yazı toplam 1568 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum