1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Eğitim Arap saçına döndü
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Arap saçına döndü

A+A-

Yeni eğitim ve öğretim yılı 28 Eylül'de başlıyor. Eğitimdeki sorunlar ise çığ gibi büyüyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümet'in attığı yanlış adımlar nedeniyle eğitim sistemimiz Arap saçına döndü. İşler çok karışıp içinden çıkılmaz bir durum aldı.

**

Eğitim iyice siyasallaştı. Gerçek eğitimciler karar verici değil. Siyasiler kararları veriyor. AK Parti döneminde 12 senede Milli Eğitim Bakanı 5 defa değişti. Bakanların isimleri ve görev yaptıkları tarih aralığı şöyle: "Erkan Mumcu (18 Kasım 2002-14 Mart 2003), Hüseyin Çelik (14 Mart 2003-1 Mayıs 2009), Nimet Çubukçu (1 Mayıs 2009-6 Temmuz 2011) Ömer Dinçer (6 Temmuz 2011-24 Ocak 2013), Nabi Avcı (24 Ocak 2013-görevde). Bana göre hiçbiri başarılı değil.

**

Bugün eğitimde tam bir kaos yaşanıyor. Belirsizlik uzun süredir eğitimde hakim. Eğitimciler, öğrenciler ve veliler durumdan şikayetçi. Belirsizlik ve kaosun ne zaman son bulacağını ise kimse bilmiyor. Net bir çözüm önerisi de yok.

**

Dershaneler kapandı. Hükümet cemaate karşı böyle bir karar aldı. Dershane dönemi sona erdi. Dershaneler temel liseye dönüştü. Üniversiteye hazırlanan bir öğrenci bu yıl temel liseye gidiyor. Daha önce 2 bin lira karşılığında dershaneden eğitim hizmeti alan bir öğrenci şu an 5 bin lira ödüyor. Bu doğru mu?

**

Şunu açıkça ifade etmek gerekiyor; hükümet eğitim noktasında sınıfta kaldı. En başarısız olduğu nokta eğitim. 'Eğitimdeki sorunları çözeceğiz' diye herşeyi eline, gözüne bulaştırdı. Yanlışta da ısrar ediyorlar.

**

"Altı ayı düşünüyorsanız pirinç yetiştirin, 30 yılı düşünüyorsanız çınar ağacı yetiştirin, 100 yılları düşünüyorsanız insan yetiştirin" şeklinde bir Çin atasözü var. İnsan yetiştirmenin önemine vurgu yapan atasözü bize ışık tutmalı. 

**

Konya'da birçok okulda öğretmen açığı var. Şehrimizde 26 binden fazla öğretmen görev yapıyor. Öğretmen açığı ise 800'e yakın.

**

Özellikle ilçelerdeki okulların durumu ise içler acısı. Kırsaldaki çocuklar çok kötü şartlarda eğitim alıyor.

**

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okul teşvikini de anlamak mümkün değil. Devlet okullarını güçlendirmesi gerekirken çocukları özele yönlendiriyor. Özel okulların fiyatı ise cep yakıyor. Özeldeki bir öğrencinin yıllık maliyeti 10-15 bin lira arasında değişiyor.

**

Bakanlık yanlışta ısrar etmeyi bırakmalı. Yanlış politikalar terk edilmeli. Eğitim önemli bir mevzu. Şunu da belirtmek isterim öğretmenler de gerçek anlamda öğretmen gibi hareket etmiyor. Mesleği rahat etmek için tercih edenlerin sayısı hayli fazla. İyi bir eğitimci olma hedefi pek görülmüyor.

 

 

 

Bu yazı toplam 5172 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.