1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Edirne Belediyesi Kırkpınar için 4 milyon harcadı
Edirne Belediyesi Kırkpınar için 4 milyon harcadı

Edirne Belediyesi Kırkpınar için 4 milyon harcadı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Kırkpınar için bu yıl yaklaşık 4 milyon TL'lik bir harcamamız oldu. Konserler çok merak ediliyor. Konserler KDV...

A+A-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Kırkpınar için bu yıl yaklaşık 4 milyon TL'lik bir harcamamız oldu. Konserler çok merak ediliyor. Konserler KDV hariç, Edirne merkezdeki konserler 655 bin lira, ilçelerde yaptığımız konserler 384 bin lira. Edirne'de sadece 1 buçuk milyon TL gibi bir rakam söz konusu değil" dedi.

656'ncı Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali sonrası bir restoranda basın toplantısı düzenleyen Başkan Gürkan, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin genel değerlendirmesini yaptı. Gürkan, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde pehlivanların 5 bin litreden fazla zeytinyağı ve gözlerini silmeleri için 2 bin metre şalapur bezi kullanıldığını ifade etti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri 656'ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin son 20 yılın en kaliteli güreşleri olduğunu belirterek, Kırkpınar'ın şanına, şöhretine, geçmişine, gelenekselliğine yakışır bir Kırkpınar'ın bitirildiğini söyledi.

"Son 20 yılın en kaliteli güreşleri izlendi"

656'ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde seyircinin arzu ettiği güreşlerin olduğunu belirten Gürkan, "Bu yıl 656'ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri birçok açıdan hem çok beğenildi hem de güreş seyircisinin çok uzun yıllardır arzu ettiği bir şekilde yağlı güreşin kelimesinin tam anlamıyla kıran kırana güreşlere sahne oldu. Yapılan güreşlerin niteliği açısından, kalitesi açısından, yağlı güreşe uygunluğu açısından birçok güreş severin ortak kanaatince son 15-20 yılın en kalite güreşlerin izlendiği Kırkpınar olduğu, diğer taraftan seyirci açısından da Cumartesi günü dahil Kırkpınar Er Meydanı neredeyse tıklım tıklım doluydu. Bu bağlamda yıllardır biz Pazar günleri final güreşleri yaklaştığında Er Meydanı dolsun diye tüm kapıları açarız. Bu yıl kapıları açmaya da ihtiyaç duymadık. Yıllardır ilk defa final güreşi öncesi kapıları açmadan Kırkpınar'ı yaptık. Bu çok önemli bir değerlendirme bence" dedi.

"Neredeyse rekor ikiye katlandı"

Ağalık ihalesinde rekorun ikiye katlandığı belirten Gürkan, "Ağalık ihalesinde tarihi bir rekor kırıldı. Hem katılım anlamında hem de bedel anlamında. 9 tane adayımız katıldı mevcut ağayla beraber. Bu 9 adayın katıldığı koç ihalesi sonucunda Edirneli iş adamı hemşehrimiz Ahmet Çetin 1 milyon 501 bin liraya ihaleyi aldı. Ancak kendi iyi niyetiyle de bunu Edirne'nin plakası olan, öyle bir gelenek oluştu 1 milyon 522 bin liraya çıkardı. 2013'te 800 bin lira bir rekordu, neredeyse ikiye katlayarak tüm zamanların rekorunu kırmış oldu" şeklinde konuştu.

"2 bin 199 pehlivanla rekor kırıldı"

Her sene pehlivan rekorunun yenilendiğini belirten Gürkan, "2014'ten bu yana her yıl rekorunu tazelediğimiz bir başka husus da pehlivan sayısındaki katılımdı. 2014'te bin 924'tü yanlış hatırlamıyorsam. Sonra bin 950'lere geldi, sonrasında geçen yıl bin 969 pehlivandı. Bu yıl sonradan 5 kişi vazgeçti derken 2 bin 199 pehlivanla Kırkpınar'ın tüm zamanlarının rekoru oldu" diye konuştu.

"Konserlere 1 milyon 39 bin TL harcandı"

Edirne merkez ve ilçelerdeki konserlerin maddi değerlendirmesini yapan Gürkan, "Kırkpınar için bu yıl yaklaşık 4 milyon TL'lik bir harcamamız oldu. Konserler çok merak ediliyor. Konserler KDV hariç, Edirne merkezdeki konserler 655 bin lira, ilçelerde yaptığımız konserler 384 bin lira. Öyle Edirne'de sadece 1 buçuk milyon TL gibi bir rakam söz konusu değil. 5 bin litreden fazla zeytinyağı kullanıldı. 2 bin metre şalapur bezi kullanıldı. Bu yıl 211 Ulusal basın mensubuna ve 62 yabancı basın mensubuna akreditasyon verdik. Yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarından yaklaşık 700-800 kişi başvuru yaptı, fakat hepsine akreditasyon verince saha içinde basın görevlileri görevini yapamıyordu. Bu yüzden çok sıkı bir inceleme ile 121'e düşürdük" ifadelerini kullandı.

"Dosya bedelini 25 ile 50 bin lira arası düşünüyoruz"

Seneye ağalık ihalesinde dosya bedelinin yükseltileceğini belirten Gürkan, "Şunda kesin kararlıyız, ağalık ihalesine katılmak şuanda teminat, dosya bedeliydi 17 bin lira. Eğer ihale üzerine kalmazsa 5 bin liralık dosya bedeli belediye kalıyor, kalan 12 bin lirayı alıyor arkadaşlar. Bu rakamı önümüzdeki yıl dosya bedelini oldukça yükselteceğiz. 25 ile 50 bin arası bir fiyat düşünüyoruz. Kendini tanıtmak isteyen arkadaş o bedeli ödeyerek gelsin girsin ihaleye tanıtsın kendini" dedi.

"Yarım saat yerine 1 saat koyalım"

Puanlamaya gidilmeden önceki güreş süresine dikkat çeken Gürkan, "Yarım saat kıran kırana güreş ondan sonra, 5 dakika puanlama güreşi ondan sonra altın puan. Bu çok seyirciyi tatmin etmiyor. Başpehlivanlık final güreşi başladı neredeyse bitecek başaltının finalleri o kadar uzadı ki, ben dedim baş bitecek başaltı bitmeyecek. Neden bazen böyle denk geliyor. Kırkpınar senede bir gün, insanlar da buraya yağlı güreş izlemeye geliyor bırakın izlesinler. Yarım saat yerine 1 saat koyalım, değil mi? 1 saat koyalım. Yarım saat dayanıyor pehlivan puanlamaya bırakmak için 1 saat dayanabilen yapsın. Yani iddiamız o bizim, talebimiz, düşüncemiz o" diye konuştu.

"İlk taksit 4 Ağustos"

1 milyon 522 bin liralık ağalık bedelinin ödeme zamanına da değinen Gürkan, "Ağalık bedeli 3 taksitle ödenecek. İlk taksiti ödeme dönemi 4 Ağustos. Ön teminatı da yatırmış arkadaşımız" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.