1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ecza depolarında mesul müdürlük yapma şartlarına yeni düzenleme
Ecza depolarında mesul müdürlük yapma şartlarına yeni düzenleme

Ecza depolarında mesul müdürlük yapma şartlarına yeni düzenleme

Ankara Eczacı Odası, 984 sayılı Kanun'un 3. maddesindeki fıkranın kaldırılması ile eczacıların mesul müdürlük yaparken karşı karşıya kaldığı...

A+A-

Ankara Eczacı Odası, 984 sayılı Kanun'un 3. maddesindeki fıkranın kaldırılması ile eczacıların mesul müdürlük yaparken karşı karşıya kaldığı bazı sıkıntılardan kurtarılmasının amaçlandığını bildirdi.

Eczacıların ecza depolarında mesul müdürlük yapma şartları değişti. Ankara Eczacı Odası tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilerek, "Bazı basın yayın kuruluşlarında kanunla ilgili yer alan haberlerde, kanunun 4. maddesinde yer alan değişikliğin yanlış yorumlandığı ve haberin muvazaanın önünü açtığına dair bazı yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiği tespit edildi. Kanunda yapılan asıl değişiklik ecza depolarını ilgilendirmekte ve eczacı olmadan mesul müdürle eczane açılabileceği anlamına gelmemektedir" denildi.

Yapılan kanun değişikliğiyle 984 sayılı Kanun'un 3. maddesindeki "Şu kadar ki, diplomalı eczacı olmak şartıyla şeriklerden birinin ticarethane işlerinden mesul müdür gösterilmesi lazımdır" cümlesinin yürürlükten kaldırıldığı belirtilen açıklamada, "Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 4. maddesi; "984 sayılı Kanun'un 3'üncü maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır" şeklindedir. 984 sayılı Ecza Ticarethaneleriyle Sanat ve Ziraat İşlerinde Kullanılan Zehirli ve Müessir Kimyevi Maddelerin Satıldığı Dükkanlara Mahsus Kanun'un 3. maddesi ise; "Ecza ticarethanesi işlerinden mesul olacak diplomalı bir eczacıyı müdür göstermek şartıyla eczacı olmayan kimseler dahi ecza ticarethanesi açabilirler. Bir şirket tarafından dahi ecza ticarethanesi açılabilir. Şu kadar ki, diplomalı eczacı olmak şartıyla şeriklerden birinin ticarethane işlerinden mesul müdür gösterilmesi lazımdır" şeklindedir. Yapılan kanun değişikliğiyle 984 sayılı Kanun'un 3. maddesindeki "Şu kadar ki, diplomalı eczacı olmak şartıyla şeriklerden birinin ticarethane işlerinden mesul müdür gösterilmesi lazımdır" cümlesi yürürlükten kaldırılarak, yapılan bu değişiklik ecza depolarında mesul müdür olarak görev yapan eczacılar için yeni bir düzenlemedir. Bu fıkranın kaldırılması, eczacıları mesul müdürlük yaparken karşı karşıya kaldığı bazı sıkıntılardan kurtarmayı amaçlıyor. İlgili kanunun düzenleme öncesi maddesine göre ecza depolarında mesul müdürlük yapan eczacıların depolarda belirli oranda ticari ortak olması gerekiyor ve bu da eczacıları ticaret yapmaya zorluyordu. Kimi zaman yaşanan ticari sıkıntılar eczacıların da sıkıntılar yaşamasına neden oluyordu. Bu kanunda yapılan değişikliğin eczanelerde mesul müdürlük yapılması şartları ile karıştırılmaması ve eczanelerde mesul müdür çalıştırılmasıyla ilgili değil ecza depolarında görev yapan meslektaşlarımızı ilgilendirmektedir" ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.