Esra Beyza Kaplan

Esra Beyza Kaplan

Yazarın Tüm Yazıları >

Düzen hatası

A+A-

Yarınları düşünmüyoruz, bugün de ve dün de kalıyoruz, hatta yeri geliyor dünden bugüne bile geçiş yapamıyoruz. Geçmişe o kadar takılı kalıyoruz ki her olayı her durum ve koşulu geçmişle karşılaştırıyor ve buna göre bir değer yargısı koyuyoruz.

**

Soyutlanıyoruz, hafızalarımızı köreltiyoruz, kendimizi, günümüzü bile hatırlayamaz bir hale geliyoruz. Kanunlar, töreler, kurallar… Bunlara uymaya çalışırken asıl benliğimizi yitiriyoruz, kişiliğimiz sıradanlaşmış bir hal alıyor. Düzen; belli ilke, yöntem ve yasalara göre kurulmuş durum.

**

Oysaki bizim için düzen topluma uyum sağlama, toplumda yaygın olmayan türden davranış ve hareketleri yapmama, yadırganacak bir duruş sergilememe. Peki, o zaman düzene karşı gelmemiş mi olacağız, hepimiz birbirinden farklı görünüşlerde ama birbirinin aynısı kişiliklerde mi olacağız? Bu ne kadar doğru? ...

**

Doğru değil, elbette ki uyumlu bireyler olmamız lazım ama hepimiz, her birimiz farklı fıtratlara sahibiz, bir erkek küpeli diye, bir kadın çarşaflı veya açık diye yargılayamayız. Bu bize düşen görev değil, biz saygı duymak zorundayız, hakkı hukuku sorgulamak, insanları buna göre cezalandırmak değil, bizim görevimiz sadece bize uygun düşen düşünceyi göstermek, izah etmek.

**

Bizler düzeni yanlış anlıyoruz ve bunun sonucunda yanlış uyguluyoruz, önyargılarımız, eleştirilerimiz, sert çıkışlarımız hepsi aslında bundan kaynaklanıyor, bizler etrafımızı yargılarken kendimizi hiç sorgulamıyoruz, oysaki farkında olmadan yaptığımız o kadar çok hata var ki… Düzen hatası içinde kaybolup gidiyoruz ve yavaş yavaş değerlerden, kişiliklerden uzak bir yaşamsal hayat sürmeye başlıyoruz, her kumaş nasıl aynı değilse her insan da aynı değildir.

**

Şimdi içinizden bir yapılandırma düşüncesi geçiyor, içiniz bir yandan haklı bir yandan saçma diyor, işte bu bile sizin bu akıma kapılıp gittiğinizin bir göstergesi. Kendinizi bu uyuma o kadar alıştırmışsınız ki bu görüşün aksi bir görüşü söz konusu bile olamaz der gibi bir hale gelmişsiniz.

**

İşte bundan bahsediyorum, çoğunluk tarafından doğru kabul görünmesi bunun tamamen doğru bir davranış olduğunu göstermez, niye biz hiç sorgulamıyoruz, sadece yüzeysel düşünüyoruz, ayrıntıları kaçırıyoruz, çünkü üşeniyoruz. Üşeniyoruz evet! Kafa yormaktan, birkaç saniye bile olsa uğraşmak istemiyoruz ve hep bu yüzden bir adım arkada kalıyoruz.

**

Kendimizde olmayan bir şeyi başkalında beklemeyelim, düzen dediğimiz kavramı şekillendirip kabullendirmeye çalışmayalım, bir yargı doğrultusunda insanları eleştirmeyelim, çünkü: siz nasıl özelseniz onlarda özel.

Kısaca: Düzen, olması gereken yerde, doğru bir şekilde anlaşılıp ve doğru bir şekilde yorumlandığında güzeldir.

Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.