1. YAZARLAR

  2. Havvanur Doğan

  3. Dünün mağduru, bugünün zalimi
Havvanur Doğan

Havvanur Doğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünün mağduru, bugünün zalimi

A+A-

Bilir misiniz zulüm ne demektir, zalim kime denir? Siz hiç zulmettiniz mi, zalim oldunuz mu? Ya da siz, hiç zulme maruz kaldınız mı, mağdur oldunuz mu? Filmlerin, kitapların, şiirlerin, şarkıların her zaman konusu olabilen, hiçbir dönemde eskimeyen konu; zulüm, nedir peki? Kime denir zalim diye?

Annelere göre gurbetteki evladı zulümdür, onu göremediği her gün yürekleri yanar. Babalara göre zulüm; akşam eve eli boş dönmektir, çocuklarını mutlu edememek, eşini tatmin edememek, canını acıtır. Mecnun’un zulmü Leyla’nın aşkıdır, öyle bir zulümdür ki bu; zalimini aramaktan bir dakika olsun vazgeçmez. Mevlana’ya göre yaşamak zulümdür. Bir an önce ölüp, Rabbe kavuşmayı diler. Bu yüzden değil midir, ölüm gecesini, Şeb-i Aruz (düğün gecesi) ilan etmesi? Kiminin zulmü bir yerdir; oradan her geçtiğinde gözlerini ıslatan. Kiminin zulmü bir eşyadır; her gördüğünde yüreğinden bir parça koparan. Kiminin geçmişidir en büyük zulmü, keşkeleri ok gibi yüreğine batan. Kiminin de yalnızlığıdır, zulmü. Her nefes alışında, kalbi her attığında zulmü demler gözlerinde. Oysa gözleri ele verir onu, söyleyemese de arkasından ağladıklarına atar suçları.

İnsanın zulmü; canını en çok yakandır, sadece kendilerinin bildiği acılarıdır, en zayıf noktasından vurandır. Zulüm; çaresizliği, çaresizlik; ümitsizliği çağırır. İşte insan, zulmün isimsizliğini, yüreğinin çaresizliğinde yoğurarak; belki bir şiire uyak, bir şarkıya nakarat, bir filme kahraman yapar. Zalim, zulmedendir. Bazen insanın zalimi kendisidir, bazen nefret ettiği, bazen de en sevdiği. Bazen sizin varlığınız, birine zulmetmek için yeterlidir. İsteyerek veya istemeyerek birilerinin zalimi oluruz. Peki, siz kaç kişinin zalimisiniz?

İnsan, mağdur olduğu kadar zalimdir. Canı yandığı kadar acımasız, cana yakın olduğu kadar soğukkanlı… İnsan, kanayan yüreğini dindirmek için zulmeder. En çok da intikam almak için. Ama asla tatmin olmaz intikam duygusu, hep daha fazlasını ister. İşte acizliğin zalimliğe dönüştüğü, intikam duygusunun asla tatmin olmadığı bir hikâye: YAHUDİLER. 

Geçmişte Hz. İsa’ya inanmayıp ona zulmeden, sonra Romalılar tarafından dağıtılan Yahudiler, o zamanlar ne kadar da acizdi. Endülüs’ten sürülüp Osmanlı’ya sığındıklarında ne de ezilmiştiler. 19. asra kadar her yerde hor görülüp, dışlandılar. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sında büyük bir soy kırıma uğradıklarında ne kadar da mazlumdular. Yıllar boyunca bu haksızlığı, tüm dünyaya anlattılar. ‘Piyanist’ filminde insanlar onlar için ağladı. Kısaca sinema, tiyatro, edebiyat, siyaset demeden her araçla uğradıkları zulmü insanlığın hafızasına kazımaya çalıştılar. Fakat bu süreçte sanırım kendi hafızaları zayıfladı. 1948 de güçlü bir İsrail Devleti kurduklarında artık zalim olmamaları için hiçbir sebep kalmamıştı. Bir zamanlar Hitlerin kendilerini insan sıfatında kabul etmeyip, fırınlarda yaktığı gibi bugün kendileri Filistinlileri zulüm ve işkence ile yıldırmaya, yerinden yurdundan etmeye çalışıyor. İşte yüzyılların mağduru, bugünün zalimi…

Ne kadar çaresiz olursa olsun zulüm gören bunu kabullenmemelidir. Allah (C.C.): Çaresizlik tuzağına düşme, her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma, buyuruyor. Zalim ne kadar güçlü olursa olsun, her zaman zulüm görenin yanında olunmalıdır. Zalimler ve mağdurların savaştığı şu dünyada zulme ve zalime boyun eğmeyelim. Nihayetinde bu dünyada misafir olduğumuzu unutmayalım.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 7644 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.