1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Dostluk köprüsü
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Dostluk köprüsü

A+A-

GÜNÜN SÖZÜ

Nasihat tutmayanı musibet tutar.

 

Selçuklu Belediyesi’nin ortaklığında Konya’daki sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla "Evlad-ı Fatihan Kardeşlik Köprüsü Projesi" başlatıldı.

Projenin hedefi Türkiye ve Balkanlar’daki kardeş sivil toplum kuruluşları arasında sürdürülebilir işbirliğini gerçekleştirmek.

Projeye öncülük eden başta Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, HİSDER Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu ve SADAV Başkanı Ercan Uslu’ya teşekkür etmemek haksızlık olur.

Aslında bugün RİDA’yı yazacaktım.

Tamer Kalender’in başkanlığındaki RİDA Uluslar arası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği onlarca ülkede dostluk ve kardeşlik faaliyetlerini başarıyla yürütüyor. Kardeş ülkelerde dostluk köprüsünün çimentosu ve demiri gibiler.

Zaten “Dostluk ve kardeşlik” milletimizin yaşam felsefesidir.

Ama bugün yaşananlara baktığımızda tarihi bir süreci hatırlama gereği duyuyoruz.

Dünya üzerindeki milletlerde de bu felsefeyi hayata geçirmek için asırlarca mücadele eden milletimiz birinci cihan harbinden sonra Türkiye üzerinde emelleri olanları İstiklal harbinde yakından tanıma fırsatı buldu.

Nasıl plan hazırladıklarını, Yunanistan’ı finanse ederek bizimle savaştırdıklarını yaşayarak gördük. İngilizlerin moderatörlüğünde İtalyanların ve Fransızların ganimet paylaşmak için Maraş’ta, Antep’de karga gibi saldırılarına şahit olundu.

Osmanlı- Rus harbinden sonra Balkanların Bulgar ve Sırp canilerince kan gölüne çevrilmesini hep ciğerimiz yanarak okuduk.

Bugün çevremizde neler yaşanıyor, Balkanların ateşe atıldığı o gün neler yaşandı tarihi süreçten bir göz atalım.

O gün Balkanları ateşe atanlarla bugün Irak, Suriye ,Libya, Mısır, Yemen eksenini ateşe atanlar aynı çevreler.

Onun için Balkanları örnek veriyorum.

93 Harbi’nin en önemli nedenleri arasında Rusya’nın Balkanlar’da yaşayan Ortodoks dinine bağlı Osmanlı vatandaşları (Rum, Bulgar, Sırp, Ermeni ve Romen) üzerindeki etkisini arttırma çabasına girmesi gösterilebilir.

Bugün de ABD, İngiltere, Rusya, Almanya, Fransa ve İsrail’in Irak, Suriye, Libya, Mısır, Yemen ekseninde etki çabasını görüyoruz.

O zaman Balkan halkları arasında hoşnutsuzluk yaratarak içerden bölmeyi başardılar. Bugün de Irak, Suriye, Libya,  Mısır ve Yemen’de aynı başarıyı sağladılar. Aynı senaryoyu Türkiye üzerinde de yıllardır uygulamaya koyma çabasındalar. O gün Balkanlardaki halkları nasıl bir birine düşman ettilerse, bugün de “Arap Baharı” projesiyle ateş altına alınan ülkelerdeki halkları bir biriyle savaştırıyorlar. Türkiye’yi de aynı çembere alırlarsa projenin ilk ayağı tamam.

Sonra ne yapacaklar ?

Dün olduğu gibi bugün de kenardan seyredip kıs- kıs gülecekler.

Onun için dostluk köprüsü çok önemli. Sadece balkanlarda değil, hem içerde hem de tüm kardeş ülkelerde hiç vakit kaybetmeden köprüleri sağlamlaştırmalıyız.

Bu yazı toplam 6942 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.