1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diyabetli çocuklar İznik’te tatil yapıyor
Diyabetli çocuklar İznik’te tatil yapıyor

Diyabetli çocuklar İznik’te tatil yapıyor

Bu yıl 23-29 Temmuz 2017 tarihleri arasında DSİ İznik tesislerinde başlayan şeker hastası çocukların "Arkadaşım Diyabet Kampı" sona erdi.

A+A-

Bu yıl 23-29 Temmuz 2017 tarihleri arasında DSİ İznik tesislerinde başlayan şeker hastası çocukların "Arkadaşım Diyabet Kampı" sona erdi.

Bu yılki kampa farklı illerden 10-18 yaş aralığında 90 tip 1 diyabetli çocuğun yanı sıra tip 1 diyabetli basketbolcu Alper Saruhan da katılım sağladı. Diyabetli çocuklar, kamp sonunda İznik'teki tarihi yerleri gezdiler. Gezi sırasında diyabetle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla tip 1 diyabetli çocuklar hastalıkla ilgili tişörtler giydi ve ellerinde diyabetle ilgili dövizler taşıdı.

Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, "Arkadaşım Diyabet Kampı diyabetli çocukların eğitim ve sağlıklarını iyileştirmek amacıyla 1997'den beri İznik'te, 2011'den beri de Diyarbakır'da düzenlenmektedir. İznik'te yapılan kampımıza farklı illerden 10-18 yaş aralığında 90 civarında tip 1 diyabetli çocuk katıldı. Yaşlara göre dağılımı yapılan grupların; "diyabet tedavisine genel yaklaşım, diyabetle barışık olmak ve baş edebilmek, tip 1 diyabet ve egzersiz, insülin pompa tedavisi ve yeni teknolojiler, karbonhidrat, protein ve yağ sayımı, insülin dozlarının ayarlanması, evde hiperglisemi ve ketonemi yönetimi" konularında bilgilenmesi ve deneyim paylaşımının yapılması amaçlanmakta. Eğitimlerin mutfak atölyeleri, grup çalışmaları, oyun ve yarışmalarla pratiğe dökülerek kalıcı hale getirilmesi hedefleniyor. Eğitimlerin yanı sıra yüzme başta olmak üzere çeşitli spor, eğlence ve sanat aktiviteleri düzenlenmektedir. Kampta 3 öğretim görevlisinin sorumluluğunda çocuk endokrinoloji uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Çocuk Ruh Sağlığı hekimleri, diyetisyenler, diyabet hemşireleri, psikologlar, tıp, diyetisyenlik ve hemşirelik okulu öğrencileri ve aktivite liderlerinden oluşan bir ekip 24 saat görev yapıyor. Ayrıca deneyimli diyabetli ağabey ve ablalar grup liderleri de "rol model" olarak kampta 24 saat çocuklarla her anı paylaşmakta" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.