Semra Büyükkaragöz

Semra Büyükkaragöz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Disiplin ve önemi

A+A-

Bu yazımda benimde içinde bulunduğum Yeni neslin problemlerini ele alarak gelecek nesilleri daha iyi bir yere getirebilmenin çözümlerini anlatacağım. Çünkü inanıyorum ki eğer ülkemizde problemelrimiz varsa bunların temeli iyi yetiştirilmemiş olan nesillerden kaynaklanmakta.Cahillikle,uyuşturucuyla ve en önemlisi terörle  mücadele etmek için  ilk önce öz eleştiri yaparak işe koyulmalı ve yanlışlarımızı  düzeltmeliyiz.

**

Bugün suçluların büyük çoğunluğu rahat yetiştirilmiş gençlerden oluşuyor.Diğerleri ise boşanmış çiftlerin boşluğa düşmüş  evlatları.Rahat yetiştirilmişten kastım,her isteği anında yerine getirilmiş çocuklar.Çocukların her istediğini almakla ve onların her istediğini yapmakla onlara iyi bir gelecek sunamayız.Çocukların ihtiyacı  sevgi ve şefkattir.Tabi en önemlisi  iyi verilmiş,mükemmele en yakın olan terbiyedir.

**

Zaten bizim problemimiz bu.Çocuk terbiyesindeki eksiklikler.Terbiyedeki en büyük eksiklik ise disiplinsizlik.Oysaki disiplin çocuğun bütün hayatı boyunca başarılı ve huzurlu olmasını sağlar.Zira disiplin,sadece cezalandırma sistemi değil,çocuğun hareketlerini,sözlerini, doğruya yönlendiren,yanlıştan uzaklaştıran kurallar bütünüdür. Anne ve baba bu kuralların sınırlarını çizmeli ve işbirliği içinde uygulamalıdırlar.

**

Anne ve baba çocukla arkadaş olmamalıdır. Çocuk arkadaşı her yerde bulabilir.Ama anne ve babayı bulamaz.Ebeveynler çocuklarının kaliteli bir yaşam sürmesini istiyorlarsa disiplini temel almalıdırlar. Disiplin uygun verildiği takdirde davranışı yönlendirmeyi amaçlayan eğitimdir,çocuğa istenilen davranışları ve alışkanlıkları öğretmek ve kendi kendini denetleme olan ahlak gelişimini sağlamaktır.Yapıcı ve iyi niyetli bir yardımdır.

**

Disiplin eksikliği çocuğun her zaman karşına çıkar ve onları yıpratır.Örneğin;çocuk okula başlar başlamaz sorun çıkarmaya ve isteklerini öğretmenine ve arkadaşlarına yaptırmaya çalışır.Öğretmen için problem yaratır ve bu çocukların sayısının fazla olması demek sıkıntının da büyük olması demektir.Öğretmen  ailenin vermediği terbiyeyi vermeye çalışırken zaman kaybeder ve öğretime geçmekte zorlanır.Kısacası kendi çocuğumuzun eğitimini kısıtlamış oluruz. Bizim  veremediğimiz terbiyeyi uzun vadeli bir şekilde öğretmenin vermesi mümkün değildir. 

**

Sonuçta ağaç, yaşken eğilir. Sözlerimin esası şu aslında;Kaliteli toplum,kaliteli bireyler yetiştirmekle başlar.Kaliteli bireyler ise disiplinli şekilde terbiye edilmiş,düzenli yaşamayı alışkanlık etmiş olan kişiliklerdir. Hayatı boyunca  bu çizgide kalan örnek şahsiyet olan önderin güzel bir sözüyle bitiriyorum yazımı. "Nerede karşılıklı sevgi ve saygı varsa, orada itimat ve itaat vardır.itimat ve itaatin olduğu yerde disiplin vardır.Disiplinin olduğu yerde huzur,huzurun olduğu yerde başarı vardır."(Mustafa  Kemal Atatürk)

Bu yazı toplam 5796 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.