1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş çürüklerine, lazerli tedavi
Diş çürüklerine, lazerli tedavi

Diş çürüklerine, lazerli tedavi

Lazer ile çürük temizlenirken çürük doku bir nevi buharlaştırılarak (Ablasyon) temizlendiğini belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, çürük temizlenirken...

A+A-

Lazer ile çürük temizlenirken çürük doku bir nevi buharlaştırılarak (Ablasyon) temizlendiğini belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, çürük temizlenirken döner aletler ile temizleme yapılmadığından dişte travma ve yüksek ısının oluşmadığını söyledi.

Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak, "İşlem sırasında ağrı minimum olmakta ve işlem sonrası komplikasyon riski azalmaktadır. Ayrıca doğru ayarlar kullanıldığında derin çürüklerde lazerin doku seçici özelliğinden dolayı sadece çürük doku temizlenebildiği için kanal tedavisi gereksinimi azalmaktadır" dedi.

Lazer ile yapılan dişeti tedavilerinde farklı konseptlerin olduğunu kaydeden Kazak, "Bu konseptler klasik cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında işlem şekli, iyileşme süreçleri ve hasta konforu açısından farklılıklar gösterir. Estetik işlemlerde daha hızlı ve konforlu bir iyileşme elde edilebilirken kemik kaybı görülen ileri dişeti hastalıklarında tedavi yaklaşımları tamamen değişebilmektedir. Örneğin, cerrahi tedaviye ihtiyacı olan bazı hastalarda, diş taşları klasik yöntemle (titreşimli ve su soğutması ile çalışan aletlerle) temizlendikten sonra dişetindeki ve diş yüzeyindeki yabancı dokular kombine lazer cihazları ile (çift dalga boylu lazer sistemleri-Er:YAG ve Nd:YAG) uzaklaştırıp, dokularda derin dezenfeksiyon yapılabilir (WPT yöntemi - Wavelength -optimized Periodontal Therapy). Bu yöntemle açık ameliyat gerektiren dişeti hastalıklarında bile (eğer ileri seviyede kemik desteği gerektirmiyorsa) ameliyatsız tedavi mümkündür. Bu sayede problemli dişetlerinin iyileşmesi hızlı, güvenilir ve ağrısız bir şekilde gerçekleşir" diye konuştu.

Kazak, "Çift dalga boyu içeren sert doku ve yumuşak doku lazer cihazları, gelişmiş lazer cihazlarıdır. Bu sistemler yüksek maliyetleri sebebi ile standart olarak her klinikte kullanılamayabilirler. Bu durumda lazer destekli çalışılmak isteniyorsa diyot lazer cihazları tercih edilirler. Daha düşük maliyetlerle temin edilebilen bu cihazlar da kısmen kombine cihazlar ile yapılan tedavileri yapabilirler. Diyot lazerlerle kemik, diş gibi sert dokularda çalışılamaması daha kısıtlı tedaviler yapılabilmesinin ana sebebidir" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.