1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Demokrasi kahramanlarının ismi 107 tonluk anıtla yaşatılıyor
Demokrasi kahramanlarının ismi 107 tonluk anıtla yaşatılıyor

Demokrasi kahramanlarının ismi 107 tonluk anıtla yaşatılıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli demokrasi zaferlerinden birisi olan 15 Temmuz'da vatanı için canlarını düşünmeden...

A+A-

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli demokrasi zaferlerinden birisi olan 15 Temmuz'da vatanı için canlarını düşünmeden feda eden 250 şehidin ismini 107 tonluk anıtla ölümsüzleştirdi.

250 şehidin isimlerinin kazındığı ve milletimizin birliğini yansıtması açısından devasa boyuttaki yek pare taş parçasından tasarlanan anıt törenle açıldı. Yeniceabat'taki "BTSO 15 Temmuz Şehitleri Mesleki Eğitim ve Öğretim Külliyesi'ne yapılan anıt 8 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğe sahip. Anıtın açılış töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 15 Temmuz 2016'da milletin iradesini ve devletin geleceğini hedef alarak kalleşçe hazırlanan eylem planlarının en hainlerinden birine şahit olduklarını söyledi. Burkay, "İşte o uzun ve karanlık gecede ellerine sadece şanlı bayrağımızı alan kardeşlerimiz abdestlerini alarak ve sevdikleriyle helalleşerek meydanlara çıktılar. "Vatan sevgisi imandandır" şuuruyla silahların, tankların, uçakların karşısında adeta birer anıt gibi dikildiler. Kahraman milletimiz, Çanakkale'deki, Kurtuluş Savaşı'ndaki eşsiz ruhu yeniden ortaya koydu. Bu onurlu rütbeyi kıyamete kadar taşıyacak olan şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

BTSO olarak hain darbe girişimine ilk tepki gösteren kurumlardan biri olduklarını ifade eden Burkay, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ismini değiştirdikleri Yeniceabat Mesleki Eğitim Kampusu'nda yer alan okul, yurt ve konferans salonlarına 15 Temmuz şehitleri Ömer Halisdemir, Abdullah Tayyip Olçok, Erol Olçok, Halil Kantarcı, Prof. Dr. İlhan Varank, Türkan Türkmen Tekin ve Mustafa Cambaz'ın isimlerini verdiklerini hatırlattı. Eğitim külliyesi içinde inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nı tek bir özel mermer bloktan yaptıklarını ifade eden Burkay, "Bu özel anıt, 15 Temmuz'da yaşananların ve şehitlerimizin büyük fedakarlığının gelecek kuşaklara bir ders gibi aktarılabilmesinin sembolü olacak" diye konuştu.

Anıt etrafındaki 250 seramik karanfilin demokrasi kahramanlarının hatırasını canlı tutacağını dile getiren Başkan Burkay, "Darbeci çeteye hayatı pahasına ilk kurşunu sıkan şehit kardeşimiz Ömer Halisdemir gibi milletimizin içinde daha nicelerinin olduğuna inandığımız Abdullahlar, Erollar, İlhanlar, Türkanlar demokrasi zaferimizin sembolü olan bu anıttan ilham alarak yetişecekler. "Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet" anlayışıyla vatanımızın bölünmez bütünlüğü için milyonlarca insanımızın tek yürek haline geldiği demokrasi destanımızı, tek parçadan inşa ettiğimiz bu anıtla sonsuza dek yaşatacağız" açıklamalarında bulundu.

Eski İçişleri Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, "15 Temmuz, demokrasinin korunduğu bir tarihtir. Hainler, ordumuzun o elbiselerine giyerek milletimize saldırdı. Bu kadar alçaklığı milletimiz tarihinde görmüş değildir. 15 Temmuz'da milletimizin mücadelesiyle hainler, tarihin çöplüğüne gömüldüler. Bu milletin dik duruşunu kimse yok edemeyecek. Bu tarihi günü unutturmamayı hedefleyen, şehrimize bu kıymetli eseri kazandıran BTSO'ya teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, 15 Temmuz'un darbeden ziyade bir terörist girişim olduğunu ifade ederek, "40 yıl boyunca çocuklarımızı, zekatlarımızı ve sınav sorularını çalan, en sonunda Türkiye'yi çalmaya çalışan örgüt suçüstü yakalandı ve bertaraf edildi. 15 Temmuz gibi önemli tarihi anlar anıtlar ve eserlerle gelecek nesillere aktarılmalı ve hatırlanmalıdır. BTSO da şehitlerimizin fedakarlığını ve milletimizin cesaretini gelecek nesillere aktarmak için çok güzel bir eser gerçekleştirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 15 Temmuz'un dünya tarihinin en önemli mücadelelerinden birisi olduğunu ifade ederek, "O gün hepimiz meydanlara koştuk. Hainlerin 40 yıldır yaptığı plan, birkaç saat içinde tersine çevrildi. Türk halkı büyük bir tarih yazdı. Biz kahramanlarımızı asla unutmayacağız. Tüm bu ihanet hazırlıklarını ve dış güçlerin komplolarını da unutturmayacağız. Güçlü bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz" açıklamalarında bulundu.

15 Temmuz Şehitleri Derneği Başkanı Tarık Şebik ise, "100 yıl önce olduğu gibi 1000 yıllık vatanımızda küresel siyonizmin yerli maşaları, ummadıkları direnişle karşılaştı. Büyük bir hüsrana uğradılar. 250 şehit ve binlerce gazi ile bu toprakları çiğnetmeyen milletin ferdi olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Kahramanlık destanını, zihinlerde canlı tutacak bu muazzam eseri kazandıran BTSO'ya sonsuz teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Programda ayrıca 15 Temmuz kahramanı olan şehitlerin yakınları, gaziler ve aileleri de katıldı. Şehitlerin ailelerine ve gazilere ise plaket takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.