1. HABERLER

  2. 3. SAYFA

  3. Darbe sanığı Aydoğdu: “Genel bir güvenlik uygulaması olarak değerlendirdim. Kritik yerlere tank ve ZPT gönderdim”
Darbe sanığı Aydoğdu: “Genel bir güvenlik uygulaması olarak değerlendirdim. Kritik yerlere tank ve ZPT gönderdim”

Darbe sanığı Aydoğdu: “Genel bir güvenlik uygulaması olarak değerlendirdim. Kritik yerlere tank ve ZPT gönderdim”

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin açılan davada savunma yapan eski İstanbul 2. Zırhlı Birlik Tugay Komutanı Tuğgeneral...

A+A-

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin açılan davada savunma yapan eski İstanbul 2. Zırhlı Birlik Tugay Komutanı Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, İstanbul'da bazı kritik yerlerin emniyetinin alınması yönünde karar verdiğini, bunu bir darbe girişimi olarak değerlendirmediğini söyledi.

İstanbul'da 14 tank ve 24 ZPT aracını personeli ile görevlendirdiğini belirten Aydoğdu, "Genel bir güvenlik uygulaması olarak değerlendirdim. Atatürk Havalimanına, Sabiha Gökçen Havalimanına, köprülere ve kritik yerlere tank ve zırhlı araçlar gönderdim" dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davanın 13. celsesinin görülmesine devam ediyor. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsündeki duruşma salonunda görülen davanın öğleden sonraki kısmında, darbe girişimi sırasında İstanbul 2. Zırhlı Birlik Tugay Komutanı olan Tuğgeneral Özkan Aydoğdu savunma yaptı.

Biri İstanbul'da olmak üzere iki ayrı davada yargılandığını anımsatan Aydoğdu, görülen bu davada sadece Yurtta Sulh Konseyi üyeliği ile suçlandığını söyleyerek, üyelik konusunda savunma yapacağını belirtti. Üzerinde çıktığı iddia edilen 1 doları görmediğini öne süren Aydoğdu, örgütün gizli haberleşme ağı olan ByLock'u kullanmadığını, Bank Asya'da hesabının bulunmadığını iddia etti.

"Laik, çağdaş bir yaşam sürerken "FETÖ'cü hain" ilan edildim"

Aydoğdu, FETÖ ile bağlantısının olmadığını savunarak, "Askeri meslek hayatım boyunca cemaatten uzak, laik, çağdaş bir yaşam sürerken bir gece gelen emir sonucunda "FETÖ'cü hain" olarak ilan edildim. Devletime, milletime, bayrağıma ettiğim askerlik yemini doğrultusunda sadakatle görevimi yaptım. Amirlerimin verdiği görevleri sorgulamadan yerine getirdim. Askerlik benim için meslek değil, bir yaşam haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Konsey üyeliğini reddetti

Gizli tanıkların verdiği ifadelerde kendisinin darbe toplantılarına katıldığına dair bir kanıt olmadığını anlatan Aydoğdu, "Yurtta Sulh Konseyi üyesi olduğu edilen kişilerin bu toplantı sonucu belirlendiği belirtilirken, toplantılara katılmamış biri olarak ben nasıl bu Konseyde oluyorum anlamış değilim. Tüm yurt çapında planlama yapan ve sıkıyönetim komutanlığına emir veren Konseyde yer alsaydım, sıkıyönetim komutanının emrinde değil, direk sıkıyönetim komutanı olarak atanırdım. Aksine ben sıkıyönetim komutanı olarak atanan kişinin yardımcısı olarak atanmışım. Bunun Konseyin mantığıyla çeliştiğini düşünüyorum. Konsey üyeliğimle ilgili maddi delil bulunmamaktadır. Konsey üyesi değilim" diye konuştu.

"Telefonumu gruba dahil etmişler, paylaşımlar geldi ama okumadım"

Aydoğdu'nun savunmasının tamamlanmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, darbe girişimi sırasında darbenin "beyin takımı" tarafından kurulan "Yurtta Sulh Konseyi" adlı Whatsapp grubuna Aydoğdu'nun üye olduğunu anımsattı. Aydoğdu, "Evet, telefonumu gruba dahil etmişler. Grupta bir konuşmam yok. Oradaki paylaşımlar bana da geldi ama açıp okumadım" dedi.

"Bu emrin doğru olduğuna kanaat getirdim"

Dik'in darbe girişimini anlayıp anlamadığını sorması üzerine Aydoğdu, "Saat 21.00 darbe girişimini anladım. Emir vardı, sıkıyönetim emri. Onu açtım okudum. Güvenlik zafiyeti olduğunu, Genelkurmay Başkanlığı tarafından buna tedbir alındığını düşündüm. Bu emrin doğru olduğuna kanaat getirdim. Daha önce yaşadığımız asayiş konularında bir huzursuzluk olduğunu, buna bir önlem almamız gerektiği kanaatine vardım" cevabını verdi.

Darbe girişimi gecesi saat 22.15 sıralarında tümen komutanının kendisini aradığını belirten Aydoğdu, "Boğaz köprüsünün kapatıldığını televizyondan izledim. Güvenlik durumuna istinaden kapatılmadığı yönünde açıklamalar vardı. Tümen komutanım "sizden dışarıda birlikler var mı?" diye sordu. Ben de "hayır" cevabını verdim" şeklinde konuştu.

Aydoğdu'nun dışarıda birliklerinin olmadığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Dik, "Yolu kapatan tank kimin tankıydı? Neden yalan söyledin? Köprüdeki iki tank kimindi?" ifadelerini kullandı. Aydoğdu, "Ben yalan söylemedim. O saatlerde benim araçlarım dışarıda değildi. Haberlerde jandarma kapattı diyordu. Sonradan benim tugayımdan iki tank gitti. İlk kapatan jandarmaydı" yanıtını verdi.

"Durum değerlendirmesi yaptım" savunması salonu güldürdü

Mahkeme Başkanı Dik, sanık Aydoğdu'ya 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın televizyondaki açıklamasını duyup duymadığını sordu. Aydoğdu, tutuklanmaların bitmesinin ardından haberleri izlerken Dündar'ın saat 01.00 sıralarında açıklama yaptığını öğrendiğini, olay esnasında açıklamayı dinlemediğini savundu. Mahkeme Başkanı Dik, bu sözler üzerine "Peki o saate kadar ne yaptın?" sorusunu yöneltti. Bir süre duraksayarak ne söyleyeceğini düşündüğü gözlemlenen Aydoğdu, "Durum değerlendirmesi yaptım" cevabını vermekle yetindi. Aydoğdu'nun cevabı üzerine müşteki sıralarından gülme sesleri duyuldu.

"Kritik yerlere tank ve zırhlı araçlar gönderdim"

Aydoğdu, bazı kritik yerlerin emniyetinin alınması yönünde karar verdiğini, bunu bir darbe girişimi olarak değerlendirmediğini iddia ederek, "Genel bir güvenlik uygulaması olarak değerlendirdim. Atatürk Havalimanı'na, Sabiha Gökçen Havalimanı'na, köprülere ve kritik yerlere tank ve zırhlı araçlar gönderdim" ifadelerine yer verdi.

"Siz mağdur değil, sanık durumundasınız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vekili Hüseyin Aydın'ın, "Tuzağa düşürüldüğünüzü söylüyorsunuz. Sizi kim tuzağa düşürmüş olabilir?" sorusuna Aydoğdu, "Ben ve benim personelim mağdur durumda. Mağdur ve zarar gören tarafındayız" yanıtın verdi. Aydın ise "Siz mağdur değil, sanık durumundasınız. Yerinizi bilerek konuşun" uyarısında bulundu.

Müşteki avukatlarının "İnsanları ezerek mi güvenliği sağladınız" yönündeki sorusuna Aydoğdu, "Biz insanları ezmek için çıkmadık. Güvenliği ve emniyeti sağlamak için personel gönderdik. Benim askerim ateş açmadı" dedi.

Müşteki avukatlarından Fatih Atalay'ın "Çevik kuvvete neden tank gönderdiniz?" şeklindeki sorusuna ise Aydoğdu, "Güvenliği bir kısım polisle birlikte almak için" cevabını verdi. Bunun üzerine salonda bulunan şehit yakınları ve gaziler tepki gösterdi.

Aydoğdu, 15 Temmuz gecesi İstanbul'da 14 tank ve 24 ZPT aracı ile personeline görev verdiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.