1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Danıştay Istrancalarda bakır madeni aranmasına izin vermedi
Danıştay Istrancalarda bakır madeni aranmasına izin vermedi

Danıştay Istrancalarda bakır madeni aranmasına izin vermedi

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan, Istrancalar'da doğal yaşamın sürmesi için hukuk mücadelesindeki zaferine bir yenisini daha...

A+A-

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan, Istrancalar'da doğal yaşamın sürmesi için hukuk mücadelesindeki zaferine bir yenisini daha eklediklerini dile getirdi.

DAYKO Vakfı Başkanı Nusret, Kırklareli İli, Demirköy İlçesi ve Balaban köy arasındaki toplam 2831.75 hektar, (28,317 dekar) alanda 91 adet sondaj noktasında, gerçekleştirilmesi planlanan "Bakır Madeni Arama Sondaj Çalışması" projesine, Kırklareli Valiliğin "Çevresel Etki değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararına karşı Dayko açmış olduğu davada Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurup, "ÇED gereklidir" kararı verdi. Kırklareli Valiliği'nin temyiz başvurusu üzerinde Danıştay 14'üncü Hukuk Dairesi, Edirne İdare Mahkemesi'nin kararını oy birliği ile onayıp, mahkeme kararı ve dayandığı gerekçe, hukuka ve usule uygun olup bozulmasına gerektirecek bir sebep bulunmadığından temiz istemin reddi ile anılan kararın onanmasına karar düzeltme yolunun kapalı olduğu kararı verdiğini dile getirdi.

Türkkan. "Sahada 1 adet yüzeysel 7 adet yer altı suyundan oluşan koruma alanın bulunduğu, çevre düzeni planında içme kullanma suyu kaynaklarına mutlak ve kısa mesafede madencilik faaliyetlerine izin verilmeyeceğine ilişkin hüküm bulunduğu, söz konusu faaliyetin başlaması halinde yer altı ve yer üstü sularının kirleneceği ve insan sağlığı ve diğer canlı varlıklarının sağlığı tehlikeye gireceği gibi her bir sondaj için 625 m2 orman alanı açılması ile 91 noktada toplam 5.7 hektar alan açmakla bir orman bölgesinin tüm ile yok edileceği ile ilgili mahkemeye sunduğumuz delileri yargı haklı bularak Kırklareli Valiliğin vermiş olduğu "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararını iptal etmiştir" diye konuştu

Türkkan açıklamasında ayrıca, "DAYKO açmış olduğu davayı kazanarak Istrancaların en yabanıl ormanların yaşama hakkı yargı güvencesi ile sağlanarak, Istrancaların 91 yerden hançerlenmesine engel olunmuştur. Yaşamı, doğayı savunmak bir insanlık onuru olarak mücadelesini her zaman sürdüreceğiz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.