1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dane kaybını en aza indirin
Dane kaybını en aza indirin

Dane kaybını en aza indirin

Hububat hasat sezonuna girilmesiyle birlikte dane kayıplarının en aza indirilmesinin önemine dikkat çeken KTB Başkanı Hüseyin Çevik, hasat için gerekli hususlara uyulduğunda dane kaybının en aza indirileceğini söyledi

A+A-

Hububatın, tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle, zamanında hasat edilmesi, ekonomik ve sosyal olarak çok büyük önem arz ediyor.  Anız yakılmasına meydan vermemek, dane ve sap kayıplarını azaltmak için hububatın durumuna göre uygun dane nemi, uygun hız, devir ve yükseklik ile zamanında biçilmesinin sağlanması için çiftçilere büyük görev düşmekte.

Hububat hasat sezonuna girilmesiyle birlikte dane kayıplarının en aza indirilmesinin önemine dikkat çeken Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, hasat için gerekli hususlara uyulduğunda dane kaybının en aza indirileceğini belirterek, bunun aynı zamanda kalite özellikleri korunarak pazar taleplerine uygun ürün elde etmek için gerekli olduğuna dikkat çeken Çevik, yoğun emek ve masraf gerektiren üretim sürecinde sarf edilen emeğin karşılık bulması için hasat kriterlerine tam olarak uyulmasının üreticilere ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.

Çevik, “ Hububatta hasat nem oranı dane neminin  yüzde 13- 14 civarında olması arzu edilir. Daneler elle bastırıldığında ezilmiyor ise uygun nem aralığında olduğu anlaşılır. Tarladaki başaklar altın renginde ve elle ovalandığında daneler başakçık kavuzlarından kolayca ayrılıyorsa hasat için yeterli kuruluğa geldiği anlaşılır. Rutubetin yüksek olduğu sabah erken ve akşam saatlerinde hasat yapılmamalıdır. Tam olgunlaşmamış hububatı hasat etmek kadar, hasadın gecikmesi de çiftçinin zararınadır. Hasadın gecikmesinde hem hasat edilen üründe hektolitre ağırlığı kaybı olacağı gibi hem de gecikmeden dolayı dane kırıkları artmakta ve danedeki protein parçalanması neticesinde piyasada ürün süne emgili gibi işlem görmektedir.

Ülkemizde yaklaşık 17 milyon hektar tarla bitkileri ekilişi yapılmaktadır. Bu arazilerin yüzde 70’i kendi yürür hasat makineleri ile hasat edilmektedir. Ülkemizde yaklaşık 15 bin adet biçerdöver bulunmakta olup, yaklaşık 12,5 milyon hektar tarım arazisinde hasat yapmakta ve yıllık yaklaşık 35- 40 milyon ton ürün hasat etmektedir. Biçerdöverde ürün hasadında dane kaybı başlıca sorun olarak bilinmekte olup, yasal sınırı yüzde 2'iken gerçekleşme oranı maalesef bunun üzerindedir. Türkiye genelinde yüzde 1’lik dane kaybının ülke ekonomisine zararı 350 bin ton civarında ürün olup, bunun maliyeti yaklaşık 300 milyon TL olmaktadır. Bu oranın üstünde dane kaybına neden olanlar hakkında Bakanlığın “Biçerdöver kontrol hizmetlerinin organizasyonu ile kontrollerde takip edilecek esas ve usullere ait uygulama talimatı” çerçevesinde ve kabahatler kanununun 32. Maddesine göre işlem yapılmaktadır. Bakanlığımızın da kesin bir talimatla belirttiği üzere operatör belgesi sahibi olmayanların biçim yapması yasaktır. Tarlanıza getirttiğiniz biçerdöver de ilk bakmanız gereken şey operatör belgesidir. Unutmayınız ki operatör belgesi olmayan yetersiz kişiler daha fazla dane kaybı yapacaktır. Yüzd 5-8’lerle ifade edilebilecek biçerdöver dane kayıpları kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Konu ile ilgili Konya Ticaret Borsası olarak gerekli eğitim çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Amacımız, çiftçilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin zamanında, en az dane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamaktır. Bu sayede milli servet kaybını önlemek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydan gelen dane kayıpları ile tane hasarlarını en alt seviyede tutmaktır” dedi.

HABER MERKEZİ

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.