1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Artık kendi kararını kendi veren bir millet var"
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Artık kendi kararını kendi veren bir millet var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Artık kendi kararını kendi veren bir millet var"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerine seslenerek "Artık kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir millet var" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerine seslenerek "Artık kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir millet var" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen 5'inci Esnaf ve Sanatkarlar Şurasında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında en ciddi direnişi ortaya koyan vatandaşların en önemli bölümünü esnaf ve sanatkarların oluşturduğuna dikkat çekerek, "Şehitlerimizin listesine baktığımda mobilyacıdan kaynakçıya, kuaförden elektrikçiye, kapı imalatçısından dekorasyoncuya her meslekten esnaf ve sanatkarımıza rastlıyorum. Bu vesile ile tüm şehitlerimiz rahmet ve minnet ile yâd ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Terör örgütlerinin saldırılarına nasıl birlikte göğüs germişsek geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkarların 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye'nin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma mücadelesinde ilk safhada yer aldıklarını belirterek, "Büyük, güçlü, yeni Türkiye yolunda esnaf ve sanatkarlarımızla inşallah beraber yürüyoruz. Terör örgütlerinin saldırılarına nasıl birlikte göğüs germişsek, geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz. Bunun yolu da her birimizin işini en iyi şekilde yapmasından geçiyor. Birileri tehdit ettiği zaman kepenk indiren değil, tehdit ettiklerinde de "benim rızkımın kapısıdır burası" deyip orada direnecek esnaftan bahsediyorum. Bakkal mı işletiyoruz?" şeklinde konuştu.

"Bizim medeniyetimizde, kültürümüzde böyle bir yapılanmaya asla yer yoktur"

"15 Temmuz'da aynı tehditle karşı karşıya kalmadık mı?" diyen Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Şayet bu darbe girişimi başarılı olsaydı, FETÖ ne yapacaktı? Sadece kendisine biat edenlere hayat hakkı veren bu örgütün karanlık yüzünü anlamak için daha ne kadar tecrübe yaşamamız gerekiyor? FETÖ'nün "himmet" adı altında esnaf ve sanatkarlarımızı adeta haraca bağlayan maddi baskı yanında manevi tehdidi de kullanan anlayışı ne ahlakidir ne İslamidir. Bizim medeniyetimizde, kültürümüzde böyle bir yapılanmaya asla yer yoktur. Herkesi elini, kapısını, sofrasını açık tutmaya mecbur eden ama kendisi diline, gözüne, beline hakim olmayan bir örgüt, esnaf ve sanatkarımızın muhabbetine kesinlikle layık değildir. 15 Temmuz FETÖ'nün gerçek yüzünü görememiş olanlar için nihai ikazdır. Buna rağmen hala malum örgütün içinde kalmayı sürdüren varsa inancına, ülkesine milletine karşı açık bir ihanet içinde demektir. Aynı durum bölücü terör örgütü için de geçerlidir. PKK'nın ve sivil uzantılarının parlamento içindeki uzantılarının Türkiye'nin önünü kesmek için bir araç bir tuzak olarak kullanıldığı apaçık bir gerçektir."

"Artık kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir millet var"

Batı'nın gazete ve bakanları ile Türkiye'ye meydan okuduğunu dile getiren Erdoğan "Genel Başkanı olduğum partim kapatıldığı zaman siz neredeydiniz? Tek başına iktidar, 350 civarında milletvekili ile parlamentoda, böyle bir iktidar partisi kapatılıyor. Beyefendilerin sesi çıkmıyor. Ben Belediye Başkanıydım, İstanbul'da şiir okudum diye içeri alınıyorum. O beyefendilerin kapısını çaldım. Hiçbir tanesinin umurunda değildi. Bunların insan hakları kurumları hiç umurlarında bile olmadı. Neredeydiniz? Şimdi benim ülkemi kana bulayan, benim ülkemde savunmasız insanları öldüren, bunları tehdit eden insanlar için yakıp yıkan, kasıp kavuran, bütün sokak aralarını, caddeleri, kanlarla kazıyarak, belediyelerin araçları ile iş makineleri ile bu hale döken insanları hangi yüzle, hangi anlayışla gelip siz savunuyorsunuz? Siz bu milleti ne zannediyorsunuz? Ta bugüne kadar talimat veriyordunuz. "Emir buyurdunuz efendim" diyorlardı. Geçti o devirler. Artık kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir millet var" değerlendirmesinde bulundu.

"Millet artık uyanmıştır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hanımefendinin eline 4 bin tane dosya sıkıştırıyorum, teröristlerin dosyalarını ve 6 ay kadar önce Türkiye'de yine konuşuyoruz "ne oldu" diyorum 4 bin dosya? Diyor ki "yargı bağımsız ve onların sayıları şimdi 4 bin 500 oldu." Geciken adalet adalet değildir ki nasıl oluyor bu iş? Ama şimdi bakıyorum yeni yeni meydan okumalar çıkıyor. Aynı şeyi farklı yerlerde gazetelerde başlıklar, hepsi buraya yönelik, fakat biz sizin attığınız o başlıklara alıştık. Geçmişte bunu rahmetli Özal'a da yaptılar, şimdi aynı şeyleri de bize yapıyorlar. Ne yaparsanız yapın. Şunu bilin ki bu millet artık uyanmıştır ve inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne de çıkacaktır. Türkiye için bu husus siyasi bir tartışma konusu olmanın ötesine geçip beka meselesi haline dönüşmüştür. Allah'ın izni ve yardımıyla bin yıldır dimdik ayakta durduğumuz bu coğrafyada daha nice bin yıllar boyunca yaşamaya devam edeceğiz. Kendisiyle birlikte umudunu bize bağlamış tüm kardeşlerimiz için bu mücadeleden başarıyla çıkmak zorundayız. Bugün dün olduğumuzdan daha iyi bir noktadayız. İnşallah yarın çok daha iyi bir noktaya kavuşacağız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.