1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan etkin pişmanlık çağrısı
Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan etkin pişmanlık çağrısı

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan etkin pişmanlık çağrısı

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Başsavcı Önder Kemal Sekücü imzası ile yapılan açıklamada, FETÖ/PDY ile ilgili olarak pişmanlık duyan kamu görevlileri...

A+A-

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Başsavcı Önder Kemal Sekücü imzası ile yapılan açıklamada, FETÖ/PDY ile ilgili olarak pişmanlık duyan kamu görevlileri ile vatandaşların Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat ederek başvuruda bulunabilecekleri kaydedildi.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü imzası ile yapılan açıklamada, "15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sonrasında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturmalarda bugüne kadar 114 kişi hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Yürütülen soruşturmalarda 58 kişi tutuklanmış 8 kişi hakkında yakalama emri çıkarılmış, 36 kişi hakkında adli kontrol kararı verilmiş ve 12 kişi ise soruşturma sürecinde serbest bırakılmıştır. FETÖ/PDY silahlı terör ile mücadelede etkin pişmanlık duyan vatandaşlarımızın ve kamu görevlilerin vereceği samimi ifadelerin, bilgi ve belgelerin yürütülen soruşturmalara sağlayacağı katkı büyük önem taşımaktadır. FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyarak örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlileri ve vatandaşlarımız Türk Ceza Kanunumuzun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanacaklardır" ibareleri yer aldı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyenlere çağrıda bulunulan açıklamada, "Bu manda örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyen kamu görevlilerinin ve vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının yakalanmalarını ve örgütün yapısını ortaya çıkaracak bilgi ve belgeleri sağlamaları halinde Türk Ceza Kanunu'nun 221/3. Fıkra maddesine göre haklarında herhangi bir cezaya hükmolunmayacaktır" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Örgüt üyesi olan, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden örgüt adına suç işleyen kamu görevlilerinin ve vatandaşlarımızın verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının yakalanmasını ve örgütün yapısını ortaya çıkaracak bilgi ve belgeleri sağlamaları halinde Türk Ceza Kanunu'nun 221/4. fıkra maddesine göre haklarında verilecek ceza 1/3'ten 3/4 oranına kadar indirilecektir. Bu şekilde pişmanlık duyan vatandaşlarımızın ve kamu görevlilerin Cumhuriyet Başsavcılığımıza ya da en yakın kolluk birimlerine müracaat etmeleri halinde Türk Ceza Kanunu'nun 221/3 ve 4 fıkrası uyarınca etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanacaklardır" ibarelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.